niedziela, 25 lutego 2018 r.

Dom

Rachunki spadają, płacimy mniej za gaz

Autor: jsz

Niższe stawki za gaz pozwalają cieszyć się niższym kosztem utrzymania nieruchomości. Fakt, że rachunki za niebieskie paliwo maleją skutkuje też wyższym niż przed miesiącem wskaźnikiem deflacji.

Już po raz 15 z rzędu GUS poinformował, że w Polsce mamy do czynienia z deflacją, czyli spadkiem ogólnego poziomu cen. Co więcej, odczyt za wrzesień sugeruje pogłębienie deflacji do 0,8 proc. Przez ostatnie 15 miesięcy ogólny poziom cen spadł jednak tylko o 1,5 proc. Potaniały paliwa, odzież i obuwie. Z drugiej strony podrożały choćby łączność czy usługi zdrowotne.

W gronie kosztów, które składają się na utrzymanie mieszkań warto zwrócić uwagę na gaz. W konsekwencji zmian taryf gazowych niebieskie paliwo staniało nawet o 6,5 proc. Rachunek za gaz składa się jednak nie tylko z ceny samego paliwa.

– Dane GUS pokazują, że we wrześniu za niebieskie paliwo przyszło zapłacić tylko o 3 proc. mniej niż w sierpniu – mówi Bartosz Turek, analityk Lion’s Bank. – Dla osób, które ogrzewają dom tym paliwem może to oznaczać oszczędności rzędu przynajmniej kilkudziesięciu złotych w skali całego sezonu grzewczego.

Wrześniowy wzrost deflacji budzi obawy czy szybko uda się pożegnać z tym zjawiskiem. Do tej pory prognozowano, że zmiana deflacji w inflację miała przyjść pod koniec roku. Realizacja tej prognozy staje się jednak coraz mniej prawdopodobna.

– Deflacja gościć będzie w rodzimych statystykach jeszcze przez kilka miesięcy – ocenia Turek. – Takie prognozy powinni przyjmować z zadowoleniem zarówno zadłużeni, jak i ci, którzy myślą o zaciągnięciu kredytu.

Obie grupy mogą korzystać na rekordowo niskim koszcie kredytu hipotecznego, czyli niskim poziomem comiesięcznych rat. Taka sytuacja nie będzie jednak trwać wiecznie, a dziś zaciągnięty dług może zdrożeć.

Na koszty utrzymania mieszkania składają się m.in. koszty eksploatacyjne, wywóz śmieci, kanalizacji, energii i wody. Na podstawie tempa wzrostu cen można szacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 889,3 zł. Wynik ten jest niższy niż sierpniowy, a w perspektywie ostatnich 12 miesięcy podniósł się o skromne 4,4 zł.

źródło: Lion’s Bank

Czytaj więcej o:
Gość
jOOj
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 października 2015 o 18:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak to ktoś obliczył tyle to za czynsz większość ludzi płaci
Rozwiń
jOOj
jOOj (21 października 2015 o 16:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przed wyb

Propaganda różnych analityków.U mnie gaz zdrożał.Mam na to potwierdzenie w rachunkach.Niech nikt durnot nie opowiada.

Przed wyborami propaganda osiąga poziom absurdu a zatem śmieszności... "Gaz staniał" huraaa ale przesył i inne pierdoły zdrożały więc ogólnie rachunek większy... ueee. Polski eksport się zwiększył" hurra ale zapomnieli dodać że zyski z niego spadły ueee.. "Rosja bankrutuje" hura... ale tak naprawdę to całkiem dobrze radzi sobie z kryzysem światowym... ueee.. itp...

Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2015 o 15:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Propaganda różnych analityków.U mnie gaz zdrożał.Mam na to potwierdzenie w rachunkach.Niech nikt durnot nie opowiada.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!