wtorek, 20 marca 2018 r.

Dom

Razem czy osobno?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 maja 2003, 11:42


d Architekci projektujący domy jednorodzinne dla prywatnych inwestorów nierzadko muszą staczać prawdziwe boje z klientem o to, by kuchnia, łazienka i w.c. miały powierzchnię choć trochę przybliżoną do standardów obowiązujących w krajach Europy Zach. Często bowiem zdarza się tak, że przekładamy przyzwyczajenia wyniesione z ciasnych lokali na nowe, zbudowane za własne pieniądze, obszerne domy.
Kilkudziesięciometrowy salon - tak, hol - także, sypialnia - dlaczego nie, ale łazienka? Ma być - to jest oczywiste, ale taka żeby zmieściła się w niej wanna, umywalka i sedes.
Działają tu nie tylko przyzwyczajenia, ale i przeświadczenie, że są to pomieszczenia intymne, niejako wstydliwe i czynienie z nich salonów jest - krótko mówiąc niewłaściwe i niepotrzebne. Takie podejście od paru lat się zmienia, a dzieje się to m.in. za przyczyną coraz większych metra-ży mieszkań w nowo budowanych domach, a co za tym idzie również większych łazienek i w.c. Już w latach 80. stało się powszechną praktyką oddzielanie tych dwóch pomieszczeń – i dobrze.
Różne warianty
Łazienka połączona z w.c. daje możliwość kompleksowego załatwiania intymnych potrzeb, rozdzielona – pozwala domownikom na jednocześnie korzystanie z tych dwóch pomieszczeń. Łazienka razem z w.c. jest rozwiązaniem dobrze funkcjonującym w niewielkiej dwu-trzyosobowej rodzinie, zdecydowanie gorzej się sprawdza w liczniejszej, gdzie rozdzielenie staje się wręcz koniecznością.
Budując dom te dylematy można łatwo rozwiązać przy pomocy osobnego w.c. i łazienki połą-czonej z w.c. Dom dwukondygnacyjny ma zazwyczaj w.c. na parterze i w.c. z łazienką na piętrze, trzykondygnacyjny – jeszcze jedną łazienkę z ubikacją na drugim piętrze, często również drugą niewielką kuchnię, prócz głównej – na parterze.
Pokoje kąpielowe
Coraz częściej można spotkać w domach jednorodzinnych łazienki bardzo przestronne, wła-ściwie pokoje kąpielowe zawierające nie tylko wielką wannę i w.c., ale również osobną kabinę prysznicową, dwie umywalki i nieco ostatnimi czasy zapomniany, niezwykle pożyteczny i praktyczny, bidet. O tym mieszkańcy domów wielorodzinnych mogą najczęściej tylko poma-rzyć.
Dobre pomysły
Czasem jednak takie marzenia, choć w mikroskali daje się urzeczywistnić. Łazienka i w.c. są-siadują przecież ze sobą, przedzielone cienką, działową ścianką. Po jej wyburzeniu zyskujemy jako taką powierzchnię i teraz tylko od naszej pomysłowości zależy, jak ją wykorzystamy. Na przykład: likwidujemy wannę, zastępując ją kabiną prysznicową, na miejscu ścianki (chociaż niekoniecznie w tym samym miejscu) wznosimy półtorametrowej wysokości przegrodę z luksferów, likwidujemy drzwi do w.c. i nagle okazuje się, że jest tu całkiem przestronnie. Znaj-dzie się miejsce na bidet lub drugą umywalkę.
Odpowiednie wykończenie
Optyczne powiększenie łazienki można uzyskać umiejętnie aranżując jej wykończenie. Barwy ciemne zmniejszają przestrzeń, jasne – odwrotnie, tak więc w małych łazienkach należy unikać tak dziś intensywnych, nasyconych kolorów, które na dodatek po pewnym czasie się „opatrzą”. Kolor biały jest zawsze modny, nigdy się nie znudzi. Poza tym łazienkę z białymi kaflami łatwiej utrzymać w czystości. Natomiast płytki wzorzyste stosujemy z umiarem.
Lustro w łazience spełnia nie tylko funkcję użytkowe, ale potrafi również znakomicie powięk-szyć jej przestrzeń. Są to zazwyczaj dwa lub trzy duże lustra, dające – poprzez wzajemne odbicia efekt głębi. Dobrze jest nad nimi instalować mleczne, jasne oświetlenie. Wraz z centralnym gór-nym oświetleniem uczynią łazienkę bardzo jasną i jeszcze przestronniejsza.
Na koniec - wszelkie kosmetyki i inne łazienkowe drobiazgi chowamy do płaskich eleganckich szafeczek. Zagracone półki też zmniejszają powierzchnię. (elle)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!