niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Dom

Redakcja odpowiada

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 listopada 2002, 13:42


Ogrodzenie działki
• Kupiłem działkę budowlaną, ale na razie nie mam środków na budowę domu. Chciałbym ją jednak ogrodzić. Czy na wykonanie ogrodzenia z siatki potrzebne jest jakieś zezwolenie?
Odpowiadamy
Na wykonanie ogrodzenia nie potrzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę. Jedynie budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów i innych miejsc publicznych oraz gdy wysokość ogrodzenia przekracza 2,20 m wymaga zgłoszenia do wydziału budownictwa i architektury urzędu gminnego lub powiatowego.
Gdy właściciel się nie zgadza
• Mieszkam w prywatnej kamienicy i płacę czynsz regulowany. Mieszkanie wymaga remontu, praktycznie nie da się w nim mieszkać. Chcę przeprowadzić remont, ale właściciel nie wyraża zgody. Co mam robić, czy mogę się zwrócić do gminy o przydzielenie mi innego mieszkania?
Odpowiadamy
Prawdopodobnie właściciel odmawia zgody na remont, bo liczy na to, że nadzór budowlany zdecyduje za jakiś czas o konieczności opróżnienia lokalu ze względu na zagrożenie życia i mienia lokatorów. Wtedy właściciel kamienicy może zwrócić się do sądu o rozwiązanie umowy, w sytuacji, gdy najemca płaci czynsz regulowany, a gdyby doszło do rozwiązania umowy, gmina musi dostarczyć najemcy lokal zamienny oraz pokryć koszty przeprowadzki.
Rozbudowa budynku
• Po dziadkach odziedziczyłem stary dom parterowy. Chce go unowocześnić i dobudować piętro. Jakie formalności i gdzie muszę dopełnić?
Odpowiadamy
Mając zamiar rozbudować i unowocześnić stary dom powinien złożyć pan wniosek w wydziale architektury urzędu miasta lub gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji, przedstawiamy projekt rozbudowy wykonany przez fachowca z uprawnieniami i akt własności budynku. Wszystkie te dokumenty oraz wniosek o wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć ponownie w tym samym wydziale. Dopiero po uzyskaniu pozwolenia i jego uprawomocnieniu się, można przystąpić do rozbudowy budynku. (ELLE)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!