piątek, 23 lutego 2018 r.

Dom

Redakcja odpowiada

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lutego 2003, 17:26


Nowe stawki
• Ile mogę odliczyć z tytułu remontu domu i mieszkania według nowych limitów podatkowej ulgi?
Odpowiadamy
– Zasady korzystania z ulgi remontowej pozostają bez zmian. Obowiązuje nowy trzyletni limit odliczeń wydatków na remont i modernizację mieszkań i domów obejmujący lata 2003–2005. W okresie tych trzech lat z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego oraz wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej będzie można odliczyć od podatku 19 proc. tych wydatków, ale nie więcej niż 5.670 zł co odpo-wiada wydatkom w kwocie 29. 842 zł 10 gr. Natomiast remont i modernizacja mieszkania uprawnia do odliczenia od podatku 19 proc. wydatków, ale nie więcej niż 4 725 zł, co odpowiada wydatkom na kwotę 24. 868 zł. Jeżeli podczas remontu zostanie zmodernizowana instalacja gazowa, urządzenia eksplozymetryczne lub urządzenia gazowe, przysługiwać będzie dodatkowy limit odliczeń od podatku w kwocie 945 zł, co odpowiada wydatkom w kwocie 4. 973 zł 68 gr. Zmienia się też dolny limit wydatków, warunkujących prawo do tej ulgi. W latach 2003–2005 będzie można skorzystać z odliczeń, jeśli kwota wydatków na remont i modernizację przekroczy łącznie sumę 567 zł.
Domy letniskowe a podatki
• Jestem właścicielem domku letniskowego. Chciałbym się dowiedzieć, jakie przewidziano zmiany w podatku od nieruchomości płaconego od działek i domków letniskowych?
Odpowiadamy
– Zasady opodatkowania tego rodzaju nieruchomości we 2003 roku są takie same jak w roku ubiegłym. Jedyna zmiana dotyczy samych stawek podatków. W granicach maksymalnych stawek, rada gminy ustala stawki, jakie będą obowiązywały na jej terenie. Od 1 stycznia 2003 r. większe są możliwości różnicowania stawek np. podatku od nieruchomości. Generalnie stawki maksymal-ne, których radzie gminy nie wolno przekroczyć są wyższe od obowiązujących w 2002 roku o około 2,8 procent. Jeżeli dom letniskowy jest w świetle prawa budowlanego budynkiem miesz-kalnym to podlega opodatkowaniu według stawki ustalonej przez radę gminy dla budynków mieszkalnych. Stawka ta w 2003 roku nie może być wyższa niż 0,51 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Jeżeli jednak budynek nie ma charakteru mieszkalnego, należy stosować do niego stawkę przewidzianą dla pozostałych budynków, która w 2003 roku nie może przekra-czać 5,78 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej.
Mieszkanie dla znajomego bez ulgi
• Mam mieszkanie spółdzielcze własnościowe i chcę je podarować przyjacielowi. Czy ta darowizna będzie obciążona podatkiem?
Odpowiadamy
– Tak. Zwolnienie obejmujące mieszkania obowiązuje pod warunkiem, że obdarowany będzie mieszkał w darowanym lokalu przez 5 lat i nie ma innego mieszkania, obejmuje tylko darowizny między osobami należącymi do pierwszej grupy podatkowej. W przypadku naszego Czytelnika chodzi o darowiznę między osobami obcymi, zaliczanymi do trzeciej grupy podatkowej. Wobec tego przyjaciel nie może korzystać z ulgi. (e)

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!