niedziela, 18 marca 2018 r.

Dom

"Mieszkanie Plus": Rząd obiecuje tanie cztery kąty

Dodano: 8 czerwca 2016, 07:26

Rządowy program „Mieszkanie Plus” ma być finansowany m.in. ze sprzedaży państwowych gruntów. Drugie źródło to składki osób, które zdecydują się na wykupienie mieszkania.

Premier i szef resortu infrastruktury i budownictwa przedstawili w piątek rządowy program „Mieszkanie Plus”. Ma on wspierać budownictwo społeczne, czyli tanie mieszkania na wynajem budowane na gruntach Skarbu Państwa. Program ma również zachęcać do oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach indywidualnych kont mieszkaniowych.

– Nie zabudujemy działki w centrum Wrocławia czy Warszawy. Wyobrażamy sobie, że np. mamy w centrum Warszawy działkę i po jej sprzedaży mamy dochód rzędu 50-100 mln zł, a za te pieniądze możemy uzbroić teren dla budowy budynków w kilku wybranych lokalizacjach – wyjaśnił minister Andrzej Adamczyk.

Głównym filarem programu ma być Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Z rządowych zapowiedzi wynika, że zostaną do niego wniesione na podstawie ustawy grunty Skarbu Państwa, które w tej chwili są w dyspozycji wojewodów, starostów, czy też w gestii różnych agencji, np. Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Nieruchomości Rolnych.

Z założeń programu wynika, że mieszkania będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności. Pierwsza z nich zakłada, że koszt wynajmu wyniesie od 10 do 20 zł za 1 m kw.

Resort zakłada, że większość osób zdecyduje się na opcję wynajmu z wykupem mieszkania. Jeśli najemca zdecyduje się wybrać takie rozwiązanie, będzie musiał płacić wyższy o 20 proc. czynsz niż w przypadku wynajmu bez opcji wykupu. Według rządu, dzięki temu fundusz będzie miał pieniądze na spłatę zobowiązań.

– Narodowy Fundusz Mieszkaniowy nie będzie korzystał ze środków budżetowych – zapewnił minister Adamczyk.

Szef MIB zaznaczył, że do realizacji programu powołany zostanie inwestor zastępczy, czyli Narodowy Operator Mieszkaniowy. – Wyobrażamy sobie to tak, że Narodowy Operator Mieszkaniowy dla konkretnej budowy w konkretnej części Polski powoła spółkę celową i za pośrednictwem spółki celowej będzie realizował daną inwestycję. Zakładamy, że do każdej inwestycji będzie powoływana oddzielna spółka celowa – wyjaśnił Adamczyk. 

Korzystać z programu będą mogły osoby, które nie mają i nie miały mieszkań. Co jednak w w sytuacji, kiedy osoba, która korzysta z programu, np. odziedziczy mieszkanie? Tego problemu resort jeszcze nie rozstrzygnął.

W „Mieszkaniu Plus” przewidziano także utworzenie systemu oszczędzania, którego uczestnicy będą mogli w bankach założyć specjalne rachunki z premią.

Zgodnie z zapowiedziami MIB, oszczędzać będzie można na różne cele mieszkaniowe: nie tylko na zakup czy budowę, ale także np. wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt lub na wkład mieszkaniowy w spółdzielni czy TBS. Oszczędności będzie można wykorzystać także na remont czy wykończenie mieszkania.

Czytaj więcej o: inwestycje
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 sierpnia 2016 o 21:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zaoisy
Rozwiń
Gość
Gość (8 czerwca 2016 o 12:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taaaaaaa, nikt ci nie da więcej niż ja ci obiecam. A naiwne matołki wierzą, zanim raz dostaniesz, dwa razy ci zabiorą.
Rozwiń
Gość
Gość (8 czerwca 2016 o 11:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Coraz to nowe pomysły a biedni jak byli biedni tak są bo jak masz dzieci powyżej 18 lat i jesteś samotnym rodzicem przy zarobkach 1350 to niestety masz jedno wyjście albo uciekać z tego chorego kraju albo żyć w nędzy bo ubóstwo to niestety dla takich jak ja to raj bo przynajmniej po opłatach na życie zostawał kiedyś te 300- 400 zł a teraz to nawet za 200 i mniej musimy przeżyć. Od razu uprzedza tych co będą pisać o odpowiedzialności drugiego rodzica czasem jest tak że niema tego drugiego rodzica np zmarł pracując na czarno lub pracował ale nie miał wymaganego okresu składkowego uprawniającego do renty rodzinnej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!