poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Dom

Sprawna wentylacja

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 czerwca 2004, 16:13

Wielu osób zdecydowało się w ostatnim okresie na wymianę okien. Wprawdzie za ogrzewanie mieszkania płacą teraz o wiele mniej, jednak zrodził się nowy problem. Jest nim - brak wentylacji w mieszkaniach.
Obecnie na rynku są dobrej jakości okna z drewna, PCV czy aluminium. Takie szczelne okna wstawione w miejsce starych drewnianych, oprócz korzystnej ochrony przed utratą ciepła z budynku i poprawą izolacyjności akustycznej, lecz bez rozwiązania problemu nawiewu świeżego powietrza, stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, jak i dla konstrukcji samego budynku.
Po pewnym czasie w takich mieszkaniach robi się duszno, a powietrze staje się bardzo wilgotne. Zdarza się, że na ścianach zewnętrznych pojawia się zaciek skroplinowy lub pleśń. Jak stwierdzają właściciele takich lokali dochodzi do słabnięcia a nawet czasami zaniku naturalnego ciągu w kanałach spalinowych. Jednym z minusów ujawniającym się już w trakcie użytkowania jest dosyć często spotykane odwrócenie kierunku przepływu gazów w kanale spalinowym piecyka gazowego po włączeniu elektrycznego wyciągu w okapach kuchennych. Trujący tlenek węgla jest niebezpieczny dla lokatorów.
Oczywiście sytuacjom takim można przeciwdziałać otwierając okno i wietrząc pomieszczenie. Podczas takiego wietrzenia powstają straty sięgające do 50 proc. całości strat cieplnych.
Problem ten natomiast może rozwiązać coraz powszechniejsze stosowanie przezroczystych nawiewników, powietrza montowanych w szybie okna. Wycina się po prostu w szybie okrągły otwór i wstawia się estetycznie uszczelniony nawiewnik. Można także czasami kupić już gotową nową szybę w komplecie z listwowym nawiewnikiem.
Systemy wentylacji większości budynków w Polsce, przy wymianie starych okien na nowe, zmuszają wręcz do stosowania nawiewników okiennych. Często, chociaż na razie nie zdajemy sobie z tego sprawy ratują one nasze zdrowie. Takie wietrzenie ma również duże znaczenie przy ochronie budynku przed wilgocią. Dzięki takim nawiewnikom wilgoć stale wytwarzana w budynku może być bez trudu odprowadzana na zewnątrz. Odpowiednie dozowanie wietrzenia za pomocą nawiewników z kontrolowanym przepływem powietrza pozwala na obniżenie zapotrzebowania na energię. (EK)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!