czwartek, 27 kwietnia 2017 r.

Dom

Sprzątanie w pigułce

Dodano: 9 kwietnia 2003, 12:20


Szkło - najlepiej myć w ciepłej wodzie z płynem do naczyń, płukać w ciepłej wodzie z octem i od razu wycierać ściereczką nie zostawiając kłaczków. Jeśli myjemy w zlewie, wyścielmy go szmatką, by kruche szkło nie wyszczerbiło się.
Lampy - abażury przecieramy mokrą szmatką lub omiatamy z kurzu miotełką. To również do-bry moment, by sprawdzić i wymienić żarówki. Jednak uwaga: przy tych pracach lepiej wyłączyć prąd.
Sztućce srebrne, platery - przecieramy mleczkiem do czyszczenia srebra, myjemy w wodzie z płynem do naczyń i wycieramy miękką szmatką. Można też zostawić je na noc w wodzie z ziemniaczanymi obierkami (rano płuczemy, wycieramy i polerujemy) albo czyścić popiołem drzewnym lub papierosowym.
Serwety i serwetki – pierzemy (bez wirowania) zależnie od tkaniny i koloru (jeśli trzeba uży-wamy odplamiacza), krochmalimy. Prasujemy jeszcze wilgotne - pomoże nam krochmal w sprayu. Wyprasowany obrus najlepiej od razu położyć na stole, żeby się nie wymiął.
Meble - drewniane: zbieramy kurz suchą szmatką, a następnie przecieramy środkiem przeciw kurzowym i konserwującym; tapicerskie - na sofie i fotelach kładziemy wilgotne prześcieradło i trzepiemy trzepaczką do dywanów, potem zbieramy kurz odkurzaczem. Bardzo brudne czyści-my pianką do tapicerek.
Podłoga - trzeba ją odkurzyć, a następnie umyć: terakotową – wodą ze specjalnym środkiem, a lakierowaną, jeśli nie jest bardzo brudna, wystarczy przetrzeć mokrą szmatą. Woskowany par-kiet czyścimy preparatem do drewna i pastujemy. Podłogi z PCW myjemy wodą z dodatkiem detergentu. Od czasu do czasu warto je zapastować. Są dostępne różne pasty.
Firanki - namaczamy, pierzemy (bez wirowania), moczymy chwilę w zimnej wodzie z solą do firan lub solą kuchenną (ok. 2 łyżek na miskę). Zostawiamy, by odciekły. Wilgotne wieszamy bez prasowania.
Okna - ramy myjemy wodą z płynem uniwersalnym, natomiast szyby specjalnym środkiem do czyszczenia lub wodą z płynem do naczyń. Spłukujemy wodą z octem lub denaturatem, wyciera-my papierowymi ręcznikami lub gazetami.
Wazony bibeloty - te, które można myć zbieramy do misek i myjemy wodą z płynem do na-czyń, resztę omiatamy z kurzu suchą szmatką lub miotełką z piór. Wazony myjemy, by były gotowe na wiosenne kwiaty.
Rośliny - na wiosnę powinny zostać przesadzone. Pamiętajmy również, żeby opłukać liście z kurzu pod bieżącą letnią wodą albo omieść delikatnie miotełką z piórek.
Dywany – odkurzamy je, a jeśli trzeba dokładnie trzepiemy lub, jeśli mają plamy pierzemy specjalnymi środkami do dywanów.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24