sobota, 17 marca 2018 r.

Dom

Styropian czy wełna

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 kwietnia 2003, 14:50

Do wykonania docieplenia ścian domu nie trzeba obecnie nikogo przekonywać. Korzyści płynące z takiego zabiegu – przede wszystkim ekonomiczne, ale także estetyczne – spowodowały, iż prace dociepleniowe stały się nieomal standardem przy wykonywaniu prac remontowych.
Wielu inwestorów musi jednak rozstrzygnąć najpierw dylemat, jaki materiał termoizolacyjny zastosować? Do wyboru są praktycznie dwa: styropian albo wełna mineralna.
Który będzie lepszy? Obydwa cieszą się ogromnym powodzeniem.
Styropian jest tańszy
Styropian wytwarzany jest poprzez polimeryzację styrenu z zastosowaniem środka piano-twórczego. Każda z kuleczek zawiera dziesiątki tysięcy zamkniętych komórek wypełnionych powietrzem. Dzięki temu materiał ten charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. W całkowitej objętości styropianu powietrze stanowi nie mniej niż 98 proc.
Jest to materiał odporny na korozję biologiczną i na większość środków chemicznych stosowa-nych w budownictwie (oprócz rozpuszczalników organicznych takich jak toulen, benzen, ksylen, aceton). Odznacza się dużą sztywnością, odpornością na oddziaływanie wilgoci, dużą wytrzyma-łością mechaniczną, ale niewielką paroprzepuszczalnością.
Styropian charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, który maleje wraz ze wzrostem gęstości styropianu, a rośnie wraz ze wzrostem temperatury i wilgotności. Materia-łem termoizolacyjnym może być styropian marki M-15 (polecany jest do docieplania ścian trój-warstwowych) lub M-20 (do dociepleń zewnętrznych).
Kupując ten materiał, trzeba zwracać uwagę na datę produkcji! Styropian do dociepleń powi-nien być sezonowany przynajmniej przez sześć tygodni od wyprodukowania (najlepiej przez 2 miesiące). W przeciwnym wypadku skurcz wtórny płyt styropianu będzie następował już na budowie, po przyklejeniu go na ścianie.
Naturalna kołderka
Wełna mineralna jest produktem naturalnym. Proces technologiczny wytwarzania wełny mine-ralnej oparty w swym założeniu na naturalnych procesach, jakie zachodzą podczas wybuchów wulkanów, z mieszaniny skał mineralnych: bazaltu, margli, gabro i koksu. Roztopione skały (w temperaturze ponad 1500 st. C) w postaci lawy zostają wyrzucone z wnętrza wulkanu z ogromną siłą, tworząc włókniste kłęby, które przed opadnięciem na ziemię ulegają schłodzeniu i tworzą charakterystyczne włókna przypominające postrzępiona wełnę. Powstałe w procesie polimeryza-cji włókna zostają zlepione przy użyciu lepiszcza żywicznego, dzięki temu uzyskują właściwości hydrofobowe. W zakładach produkujących wełnę mineralna wykorzystuje się głównie skały bazaltowe i kamień wapienny. (e)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!