piątek, 19 stycznia 2018 r.

Dom

Światło w dachu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 marca 2003, 13:36

Okna dachowe zapewniają lepsze oświetlenie poddasza, powodują mniejsze straty ciepła oraz lepiej wkomponowują się w bryłę i kolorystykę budynku. Można zharmonizować je z pokryciem dachu.
Wyższe wymagania
Okno dachowe musi spełniać znacznie wyższe wymagania niż okno pionowe, osadzone w murze. Jest, bowiem w dużo większym stopniu narażone na przeciekanie podczas deszczu, musi wytrzymać napór śniegu, uderzenia gradu, gałęzi.
Drewniane i z PCW
Okna dachowe wykonuje się najczęściej z drewna sosnowego najwyższej jakości, litego lub klejonego warstwowo. W oknach dachowych z PCW trzykomorowy profil jest wzmocniony rdzeniem stalowym. Nadaje mu to wysoką wytrzymałość i sztywność.
Uniwersalna szyba
Bardzo ważną cechą w oknach jest jego izolacyjność cieplna. Określa ją współczynnik przenikania ciepła U. Dla współczesnych okien dachowych współczynnik wynosi 1,1 W/mkw.K.
Na izolacyjność okien największy wpływ mają szyby. Stosuje się szyby zespolone – dwie pojedyncze tafle szkła sklejone na obwodzie i oddzielone warstwą powietrza lub lepiej izolującego gazu szlachetnego. Izolacyjność szyb zwiększa się, pokrywając szybę zewnętrzną tzw. warstwą niskoemisyjną.
Kołnierz do okna
Kołnierze szczelnie łączą okna z pokryciem dachowym. Na pokryciach płaskich stosuje się kołnierze z blachy stalowej, na pofałdowanych (większość dachówek, blachy faliste) – z blachy ołowianej, którą można dopasować do krzywizn pokrycia.
Wygodne otwieranie
Najczęstszym sposobem otwierania okien dachowych jest obracanie skrzydła wokół osi poziomej. Najłatwiej otwiera się okno, którego oś obrotu znajduje się pośrodku wysokości skrzydła.
Aby okno wygodnie się otwierało, a otwarte nie ograniczało widoczności, stosuje się dwie osie obrotu.
Montaż i kąt nachylenia
Okna dachowe można montować w dachach o nachyleniu co najmniej 15 st. Jeśli nachylenie jest małe, do 35 st. zaleca się tzw. zabudowę podwyższoną, która poprawia pole widzenia. (e)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!