wtorek, 20 lutego 2018 r.

Dom

Światło z dachu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 stycznia 2003, 16:36Okna obrotowe to jeden z rodzajów okien montowanych w ścianie lub okien połaciowych (da-chowych). Te pierwsze mogą mieć pionową lub poziomą oś obrotu, drugie – poziomą.
Obrotowe okna dachowe mają oś obrotu w połowie wysokości skrzydła. Dostępne są również okna z podwyższoną osią obrotu. Oś ta powinna znajdować się na wysokości głowy stojącej osoby. Po maksymalnym obróceniu skrzydła (o 180 st.) z pomieszczenia jest wygodny dostęp do jego zewnętrznej szyby.
Okna połaciowe
Okna połaciowe można zamontować w każdym dachu, którego pochylenie jest większe niż 15 st. Może to być zarówno dach nowo budowany, jak i już z istniejący. Wielkość okna połaciowego zależy od spadku dachu (im bardziej płaskie dach, tym powinno być większe), a jego szerokość warto dopasować do rozstawu krokwi.
Okna dachowe powinno być zamontowane na takiej wysokości, aby można było wygodnie je obsługiwać oraz bezpiecznie się przez nie wychylać. Dobrze więc umieścić okno tak, by jego dolna krawędź znajdowała się około 120 cm od podłogi. Długość okien, o ile to możliwe najlepiej dobierać do wzrostu mieszkańców.
Okna połaciowe można łączyć w zestawy, montując jedno nad drugim lub stykając je bokami. Lepszy rozkład światła daje zestawienie kilku mniejszych okien niż zamontowanie jednego duże-go. Dostępne na rynku okna mają standardowe wymiary i kształty. Niektórzy producenci robią okna na indywidualne zamówienie. (E)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!