sobota, 24 marca 2018 r.

Dom

Ulgi nieco mniej tajemnicze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 grudnia 2002, 16:07


Z całego regionu telefonowali w minioną środę Czytelnicy Dziennika Wschodniego, by skorzystać z podatkowych porad udzielanych przez zaproszonych na redakcyjny dyżur ekspertów z Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie. W ciągu dwóch godzin Tomasz Żuk, kierownik Działu Podatku Dochodowego od Osób Fizycznych Trzeciego US w Lublinie, oraz Beata Niećko, starszy komisarz w tym dziale, odebrali przeszło trzydzieści telefonów.
Odpowiadali na pytania dotyczące głównie ulg remontowych i budowlanych. Na wszystkie py-tania Czytelnicy Dziennika otrzymali wyczerpujące, choć nie zawsze ich satysfakcjonujące (no cóż, takie są przepisy...) odpowiedzi. Oto, z konieczności skrótowy, zapis dyżuru.
• Ile wynosi obecnie limit ulgi na remont mieszkania znajdującego się w bloku spółdzielczym?
– 3850 zł. Aby tyle odliczyć, trzeba najpierw wydać 20 263,16 zł. Obowiązuje jednak także dolny limit odliczeń. Dla skorzystania z ulgi konieczne jest poniesienie, licząc od początku trwa-nia okresu trzyletniego (to jest, w przypadku obowiązującego obecnie limitu, od 1 stycznia 2000 r.), minimalnego wydatku w wysokości 462 zł. Odpisać można wtedy 87,78 zł. Pamiętać jednak trzeba, że w zeznaniu rocznym odliczyć można tylko wydatki poniesione w danym roku podat-kowym. Np. jeśli wydatki podatnika na remont lub modernizację przekroczyły kwotę 462 zł dopiero w roku 2002 – odliczyć on może od podatku tylko 19 proc. tego, co wydał w tym roku. Wydatki z lat 2000 i 2001 liczą się do owego 462-złotowego limitu, ale w tym roku odliczyć już ich nie można.
• Mieszkam w bloku spółdzielczym. Czy mogę odliczyć wydatki związane z zabudową balkonu?
– Balkon stanowi integralną część mieszkania w bloku, jest z nim trwale związany, więc pie-niądze wydane na jego zabudowę można odliczyć z tytułu ulgi remontowej.
• W tym roku zacząłem budować dom. Czy przysługuje mi duża ulga budowlana?
– Jeżeli nie nabył pan praw do tej ulgi w zeszłym roku, to znaczy pierwszych wydatków zwią-zanych z tą inwestycją pan nie poniósł i nie odliczył w ubiegłym roku – to nie. Duża ulga budow-lana w dawnym kształcie została bowiem zlikwidowana. Zamiast niej budujący dom lub miesz-kanie za kredyt bankowy mogą od podstawy obliczenia podatku odliczać odsetki od zaciągnięte-go na ten cel kredytu, jednak w 2002 r. od kwoty nie wyższej niż 189 000 zł.
• Czy mogę odliczyć pieniądze wydane na remont kilku mieszkań?
– Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje, ile mieszkań podatnik może remontować i odliczać wydane na to pieniądze. Są jednak warunki. Mieszkania muszą służyć do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika, niezależnie od liczby po-siadanych mieszkań podatnikowi przysługuje jedna ulga remontowa, także małżonkom przysłu-guje tylko jedna ulga mieszkaniowa.
• Czy w ramach ulgi remontowej mogę odliczyć wydatki na oświetlenie mieszkania?
– Jeżeli będą to punkty świetlne zamontowane na stałe, np. w suficie – tak. Nie można nato-miast odliczyć wydatków na zakup i montaż żyrandoli, kinkietów itp.
• Zamieszkuję z rodziną w lokalu mieszkalnym wynajmowanym od osoby fizycznej. Czy umowa najmu stanowi tytuł prawny dający podstawę do odliczenia wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego?
– Tak. Umowa najmu jest wystarczającym tytułem prawnym, aby można było skorzystać z od-liczenia z tytułu ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.
• W 2000 r. kupiłem grunt pod budowę budynku mieszkalnego i odliczyłem poniesiony z tego tytułu wydatek w ramach ulgi na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. W 2001 r. sprzedałem ten grunt. Czy muszę oddać odliczoną wcześniej kwotę ulgi?
– Tak, podatnik zobowiązany jest do zwrotu wcześniej dokonanego odliczenia. W zeznaniu podatkowym za 2001 r. do podatku należnego za ten rok podatnik musi doliczyć kwotę uprzednio odliczoną z tytułu zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. Wynika to z art. 45 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
• Czy w przyszłym roku będzie ulga na remont i modernizację?
– Tak, przy czym jej limit znów będzie trzyletni, na okres 2003–2005. Zostaną też podwyższo-ne jej limity.
Ekspertom z Trzeciego Urzędu Skarbowego za dyżur przy redakcyjnym telefonie serdecznie dziękujemy.
Marek Kliza
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!