niedziela, 28 maja 2017 r.

Dom

Ulgi nieco mniej tajemnicze

Dodano: 10 grudnia 2002, 16:07


Z całego regionu telefonowali w minioną środę Czytelnicy Dziennika Wschodniego, by skorzystać z podatkowych porad udzielanych przez zaproszonych na redakcyjny dyżur ekspertów z Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie. W ciągu dwóch godzin Tomasz Żuk, kierownik Działu Podatku Dochodowego od Osób Fizycznych Trzeciego US w Lublinie, oraz Beata Niećko, starszy komisarz w tym dziale, odebrali przeszło trzydzieści telefonów.
Odpowiadali na pytania dotyczące głównie ulg remontowych i budowlanych. Na wszystkie py-tania Czytelnicy Dziennika otrzymali wyczerpujące, choć nie zawsze ich satysfakcjonujące (no cóż, takie są przepisy...) odpowiedzi. Oto, z konieczności skrótowy, zapis dyżuru.
• Ile wynosi obecnie limit ulgi na remont mieszkania znajdującego się w bloku spółdzielczym?
– 3850 zł. Aby tyle odliczyć, trzeba najpierw wydać 20 263,16 zł. Obowiązuje jednak także dolny limit odliczeń. Dla skorzystania z ulgi konieczne jest poniesienie, licząc od początku trwa-nia okresu trzyletniego (to jest, w przypadku obowiązującego obecnie limitu, od 1 stycznia 2000 r.), minimalnego wydatku w wysokości 462 zł. Odpisać można wtedy 87,78 zł. Pamiętać jednak trzeba, że w zeznaniu rocznym odliczyć można tylko wydatki poniesione w danym roku podat-kowym. Np. jeśli wydatki podatnika na remont lub modernizację przekroczyły kwotę 462 zł dopiero w roku 2002 – odliczyć on może od podatku tylko 19 proc. tego, co wydał w tym roku. Wydatki z lat 2000 i 2001 liczą się do owego 462-złotowego limitu, ale w tym roku odliczyć już ich nie można.
• Mieszkam w bloku spółdzielczym. Czy mogę odliczyć wydatki związane z zabudową balkonu?
– Balkon stanowi integralną część mieszkania w bloku, jest z nim trwale związany, więc pie-niądze wydane na jego zabudowę można odliczyć z tytułu ulgi remontowej.
• W tym roku zacząłem budować dom. Czy przysługuje mi duża ulga budowlana?
– Jeżeli nie nabył pan praw do tej ulgi w zeszłym roku, to znaczy pierwszych wydatków zwią-zanych z tą inwestycją pan nie poniósł i nie odliczył w ubiegłym roku – to nie. Duża ulga budow-lana w dawnym kształcie została bowiem zlikwidowana. Zamiast niej budujący dom lub miesz-kanie za kredyt bankowy mogą od podstawy obliczenia podatku odliczać odsetki od zaciągnięte-go na ten cel kredytu, jednak w 2002 r. od kwoty nie wyższej niż 189 000 zł.
• Czy mogę odliczyć pieniądze wydane na remont kilku mieszkań?
– Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje, ile mieszkań podatnik może remontować i odliczać wydane na to pieniądze. Są jednak warunki. Mieszkania muszą służyć do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika, niezależnie od liczby po-siadanych mieszkań podatnikowi przysługuje jedna ulga remontowa, także małżonkom przysłu-guje tylko jedna ulga mieszkaniowa.
• Czy w ramach ulgi remontowej mogę odliczyć wydatki na oświetlenie mieszkania?
– Jeżeli będą to punkty świetlne zamontowane na stałe, np. w suficie – tak. Nie można nato-miast odliczyć wydatków na zakup i montaż żyrandoli, kinkietów itp.
• Zamieszkuję z rodziną w lokalu mieszkalnym wynajmowanym od osoby fizycznej. Czy umowa najmu stanowi tytuł prawny dający podstawę do odliczenia wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego?
– Tak. Umowa najmu jest wystarczającym tytułem prawnym, aby można było skorzystać z od-liczenia z tytułu ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.
• W 2000 r. kupiłem grunt pod budowę budynku mieszkalnego i odliczyłem poniesiony z tego tytułu wydatek w ramach ulgi na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. W 2001 r. sprzedałem ten grunt. Czy muszę oddać odliczoną wcześniej kwotę ulgi?
– Tak, podatnik zobowiązany jest do zwrotu wcześniej dokonanego odliczenia. W zeznaniu podatkowym za 2001 r. do podatku należnego za ten rok podatnik musi doliczyć kwotę uprzednio odliczoną z tytułu zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. Wynika to z art. 45 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
• Czy w przyszłym roku będzie ulga na remont i modernizację?
– Tak, przy czym jej limit znów będzie trzyletni, na okres 2003–2005. Zostaną też podwyższo-ne jej limity.
Ekspertom z Trzeciego Urzędu Skarbowego za dyżur przy redakcyjnym telefonie serdecznie dziękujemy.
Marek Kliza
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!