czwartek, 27 kwietnia 2017 r.

Dom

Umebluj ogród

Dodano: 19 marca 2002, 20:30
Autor: (e)

Piękna brama ogrodowa, którą mogą oplatać pnące róże
Piękna brama ogrodowa, którą mogą oplatać pnące róże

Wielu właścicieli kawałka ogrodu myśli o tym, w jaki sposób go urządzić, by zapewnić sobie trochę dekoracji, spokoju i intymności. Ogrody i działki stają się bowiem coraz częściej miejscami rekreacji
i wypoczynku.

Gdy mówimy o modzie, myślimy na ogół o ciuchach. Tymczasem można mówić także o modzie w urządzaniu ogrodów. Ta również się zmienia.
Fachowcy od urządzania ogrodów proponują na przykład wkopanie do ziemi gotowych wkładów - oczek wodnych i ustawienie niewielkich fontann. A wszystko to otoczone skalniakiem, który z wodą komponuje się doskonale. Następnym krokiem jest wybór roślin. W pierwszej kolejności sadzimy krzewy, a później byliny. Zasada jest taka: rośliny wyższe stanowią tło dla niższych. Wolne miejsca - póki krzewy nie rozrosną się i nie zapełnią całej przestrzeni - obsadzimy roślinami jednorocznymi, które będą komponowały się z całością rabaty.
Niezmienne są jednak rozmaite ogrodowe budowle. Stąd dzisiejsze propozycje: pergola i trejaże chroniące nie tylko od słońca i wiatru, ale także przed wścibskimi sąsiadami. Drewniane ścianki dadzą nam cichy kąt do pracy, miejsce na spokojne wypicie kawy, czy też miły wieczór z przyjaciółmi...
Przy okazji pomyślmy również o ogrodowych mebelkach, które - o tym chyba przypominać nie trzeba - muszą mieć ładne, równe listewki i belki, by również same w sobie były ozdobą. Warto też pomyśleć o wzorach takich trejaży i pergoli. Trochę inwencji i pomysłowości, a nasz mało atrakcyjny mur może okazać się dobrym tłem dla dekoracji trejażowych.
Nie bez znaczenia jest w jaki sposób je obsadzimy. Rośliny dekoracyjne mogą bowiem zasłonić brzydkie miejsce składu kompotu lub miejsce na kubły śmieci. Proponujemy te drewniane konstrukcje teraz, kiedy jeszcze możemy je dokładnie przemyśleć i zdążymy jeszcze posadzić przy nich pnącza.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24