niedziela, 25 marca 2018 r.

Dom

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 grudnia 2002, 14:23

22 listopada br. Sejm uchwalił Ustawę o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw, a następnie skierował ją do Senatu.
Podstawowa przesłanka, na którą wskazywali projektodawcy dotyczyła przywrócenia możliwości ustanawiania własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcania lokatorskiego prawa na własnościowe prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej. Daje to bowiem spółdzielcom dodatkową możliwość wyboru formy, w jakiej mogą zaspokajać swoje potrzeby mieszkaniowe.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym. Skuteczność zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zależy od przyjęcia nabywcy w poczet członków spółdzielni. Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do kilku osób, członkiem spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że nabywcami są małżonkowie. Nabywcy odpowiadają solidarnie za opłaty za lokal. Odpowiedzialność ta powstaje z chwilą zawarcia umowy. Z członkiem spółdzielni ubiegającym się o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu. Umowa ta, zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności, powinna zobowiązywać strony do zawarcia, po wybudowaniu lokalu, umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do tego lokalu. Warunkiem uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest wniesienie wkładu budowlanego w wysokości odpowiadającej całości kosztów zadania inwestycyjnego, tak samo jak w przypadku prawa własności.
Na pisemne żądanie spółdzielcy posiadającego spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć umowę o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Umowę o przekształcenie prawa do lokalu spółdzielnia zawiera z członkiem po dokonaniu przez niego wpłaty wkładu budowlanego w wysokości wartości rynkowej lokalu. Na poczet wkładu budowlanego zalicza się wkład mieszkaniowy członka zwaloryzowany według wartości rynkowej lokalu. Zasady rozliczeń z tytułu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu określa statut spółdzielni.
Przekształcenia spółdzielczych praw do lokali we własność następować będą nadal na wniosek spółdzielcy. W okresie 24 miesięcy od dnia złożenia pierwszego wniosku o wyodrębnienie własności lokalu w danej nieruchomości spółdzielnia mieszkaniowa zobowiązana będzie określić przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali mieszkalnych i lokali o innym przeznaczeniu w tej nieruchomości. (UK)

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!