piątek, 23 lutego 2018 r.

Dom

Usterki usuń przed zimą!

  Edytuj ten wpis

Przynajmniej raz w roku powinniśmy dokonać przeglądu dachu. Warto to uczynić przed jesienią i zimą, dlatego podpowiadamy na co trzeba zwrócić uwagę podczas kontroli.

Dach to nie tylko pokrycie, ale także okna, system rynnowy oraz szereg obróbek, które wymagają szczególnej uwagi. Zalicza się do nich wszelkie połączenia z kominami, ścianami bocznymi lukarn oraz załamania połaci wynikające z konstrukcji dachu, czyli kosze i zlewnie dachowe. Elementy te są szczególnie narażone na wpływ czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń.

Drobne, ale ważne
Coraz więcej osób posiada pokrycie z dachówek ceramicznych lub cementowych. Taki materiał bardzo rzadko ulega uszkodzeniom. Może się jednak zdarzyć, że spadająca gałąź rozbije dachówkę. Na szczęście wymiana uszkodzonego elementu nie jest skomplikowana. Dachówki są bowiem materiałem małoformatowym i uszkodzeniu ulegają tylko pojedyncze elementy. Gorzej, kiedy zniszczeniu ulegnie balchodachówka lub gonty bitumiczne. Wówczas koniecznie wzywajmy fachowca, który pomoże nam rozwiązać ten problem.

Nie tylko dach
Zima nie jest dobrą porą roku dla dachu. Śnieg, deszcz, zimno - mogą powodować różne uszkodzenia. Najbardziej wrażliwe na warunki pogodowe miejsca pokrycia dachowego to system rynnowy, a także kosze (elementy odprowadzające wodę opadową, montowane między załamaniami konstrukcyjnymi połaci dachu) i okapy.
Często zdarza się, że gdy sprawdzamy stan orynnowania, czeka nas mało przyjemna niespodzianka w postaci piachu, liści czy gałęzi wewnątrz rynien. Mogą one nawet zablokować przepływ wody. Aby system dobrze pracował trzeba usunąć zanieczyszczenia. Mamy wtedy pewność, że nie ryzykujemy zawilgocenia ścian czy uszkodzeń folii wstępnego krycia. Warto także zwrócić uwagę na komin, a zwłaszcza obróbki blacharskie. W zimie bowiem może zdarzyć się, że woda dostanie się pod jego obudowę.

Mostki na dachu
Przed zimą należy także zajrzeć do instalacji odgromowej i sprawdzić, czy łącza są dobrze umocowane. Nie zapomnijmy także o przygotowaniu zabezpieczeń przeciwśnieżnych. Jeśli posiadamy zapory w postaci belek, to zamontujmy je ponownie po lecie. Kiedy zaś takich nie mamy to warto je kupić i zainstalować. Przydają się one zwłaszcza nad wejściami do domu czy nad chodnikiem, chronią bowiem przed niekontrolowanym obsuwaniem się śniegu z połaci dachu.

Dobre materiały
Dobre materiały użyte do obróbki komina pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieszczelności. Aby zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami w przyszłości, warto także w okresie gwarancji obserwować, czy komin nie przecieka. Wtedy będziemy mogli wymagać od firmy wykonawczej dokonania niezbędnych poprawek.
Gdy dokonamy przeglądu dachu i usuniemy usterki, wówczas ze spokojem możemy czekać na zimę.

O dachu pomyśl wcześniej

Przegląd dachu najlepiej powierzyć tej samej ekipie dekarskiej, która go wykonywała, ponieważ dokładnie zna ona wszystkie elementy jego konstrukcji, w tym elementy wymagające szczególnej uwagi.
Już na etapie budowy dachu powinniśmy sprawdzić, czy firma dekarska zobowiązuje się do corocznych przeglądów. Im nasz dach ma bardziej skomplikowaną formę, tym bardziej powinniśmy naciskać na zagwarantowanie w umowie okresowych przeglądów dachu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!