środa, 21 lutego 2018 r.

Dom

Usuwanie skutków powodzi potrwa lata

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 sierpnia 2001, 12:39

Zbyt wczesne i szybkie usuwanie wody powodziowej może powodować uszkodzenia fundamentów, ścian piwnicznych, a przede wszystkim posadzek. Może być także zupełnie nieskuteczne.

Spowodowane to jest zmianą stanu gruntów od budynkiem i dużym ciśnieniem wody gruntowej przy jej podwyższonym poziomie. W konsekwencji powoduje to napływ wody z sąsiedniego terenu, zabierającego cząstki gruntu. Zmienia to jeszcze dodatkowo warunki gruntowe.
Dopiero po kilkudniowym ustabilizowaniu się wody, sprawdzeniu jej poziomu (w studni albo po wykopaniu dołu w pobliżu) i stwierdzeniu niskiego poziomu wody gruntowej można rozpocząć jej usuwanie, najlepiej jest skorzystać z opinii hydrologów i geotechników, ale przy takiej skali nieszczęścia raczej są oni niedostępni.
Z osuszonych pomieszczeń usuwamy brud i szlam. Potem ze ścian i podłóg zdejmujemy tapety, także samoprzylepne, płyty gipsowo-kartonowe, przynajmniej część boazerii drewnianych, tynki wapienne oraz nietrzymające się podłoża powłoki farb emulsyjnych, klejowych i olejnych, deszczułki posadzkowe.

Osuszanie naturalne

To sposób najtańszy, ale wymaga długiego czasu. Żeby było skuteczne otworzyć należy okna, drzwi, a poza tym usunąć blokady kratek wentylacyjnych. Dobrze jest ten sposób wesprzeć ogrzewaniem pomieszczeń, żeby wytworzyć różnicę temperatur pomiędzy pomieszczeniami a otoczeniem zewnętrznym.
Suszenie tylko za pomocą powietrza, bez ogrzewania, jest skuteczne w okresie, w którym nie wystąpi kondensacja pary wodnej na ścianach i stropach budynków, a nie w temperaturze poniżej tzw. temperatury punktu rosy. Naturalne suszenie przegród budowlanych następować będzie wobec tego w okresie letnim.
Uzyskanie takiej wilgotności przegród budowlanych by możliwe było ich tynkowanie – za pomocą suszenia naturalnego, wymaga około rocznego intensywnego suszenia w przeciętnych temperaturach.

Osuszanie sztuczne

Popularne jest osuszanie pomieszczeń po powodzi nawet w okresie letnim. Bardzo korzystne jest suszenie za pomocą nagrzewnic z jednoczesnym wymuszonym ruchem powietrza. Temperatura powietrza w pomieszczeniach nie powinna przekraczać jednak 35–37 st. C (ze względu na duże ciśnienie pary wodnej w murach otynkowanych, na paczenie się stolarki okiennej i drzwiowej oraz mebli). Małe pomieszczenia można suszyć za pomocą popularnych ogrzewaczy.
Dużą skuteczność wykazują osuszacze (wymagające jednocześnie ruchu powietrza) absorpcyjne lub próżniowe, w których odprowadzenie pary wodnej następuje przez kondensację i odprowadzenie kondensatu albo przez bezpośrednie odprowadzenie powietrza przy zwiększonym ciśnieniu cząstkowym pary wodnej. Obiekty o przeciętnej kubaturze mogą być suszone tym sposobem w okresie od 1 miesiąca.

Metody inwazyjne

Specjalistyczne firmy stosują również klasyczne metody osuszania budynków poprzez tworzenie przepon przecinających kapilarny ruch wody gruntowej, uzupełnionej wodą powodziową. Możliwe jest to jednak dopiero po usunięciu wody z pomieszczeń budynków. Ze względu na dużą wilgotność murów ciągle uzupełnianą, korzystnie będzie zastosować metody pośrednie, np. metody iniekcyjne i termoiniekcyjne. Są to metody, które nie powodują szybkiego osuszenia ścian, a jedynie przecinanie stałego dopływu wody. Do bezpośredniego osuszania ścian należy zastosować osuszanie naturalne lub sztuczne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!