poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Dom

Uwaga na limity

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 maja 2004, 18:59


Każde towarzystwo płaci odszkodowanie, ale nie wyższe niż ... limit zapisany w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia”. Godząc się przy podpisywaniu polisy na OWU, godzimy się więc też na limity.
Limity odpowiedzialności
Niższe limity (mniej niż 100 proc.) mają te rzeczy, które łatwiej ukraść i które szybciej się sta-rzeją, np. sprzęt elektroniczny. Stosowany często 50 proc. limit sumy ubezpieczenia za ten sprzęt oznacza, że choćby złodzieje wynieśli nam samą tylko elektronikę o wartości np. 10 tys. zł, to przy sumie ubezpieczenia wynoszącej 15 tys. zł dostaniemy najwyżej 7,5 tys. zł odszkodowania. Niewiele pieniędzy będzie się nam też należało za skradzione anteny satelitarne, gotówkę i obli-gacje na okaziciela.
W niektórych towarzystwach możemy kupić sobie pełną ochronę ubezpieczeniową, ale oczy-wiście za wyższą składkę. „Zwykła” składka jest bowiem uśredniana. Wynika to z tego, że ryzy-ko utraty poszczególnych rodzajów przedmiotów jest różne, więc dla każdej kategorii ubezpie-czyciele musieliby ustalać różne stawki. Nie robią tego jednak, tylko uśredniają te ryzyka i dodają do tego własne koszty, co w efekcie daje oferowaną nam składkę.
Wartość rzeczywista i odtworzeniowa
Wpływ na wysokość odszkodowania ma też to, czy zostanie ono wypłacone wg rzeczywistej wartości utraconego mienia, a więc z uwzględnieniem jego zużycia, czy według wartości odtwo-rzeniowej, czyli ceny zakupu. Jasne, że w tym drugim przypadku składka będzie większa. Ale nie zawsze możemy wybrać ubezpieczenie dające możliwości wypłaty według wartości odtworze-niowej.
Doubezpiecz się
Wypłata odszkodowania obniża sumę ubezpieczenia. Jeśli ma być taka sama, musimy, np. po wizycie złodziei, doubezpieczyć się, czyli za „brakującą” część ubezpieczenia zapłacić nową, niestety już wyższą składkę.
Ważne!
Są rzeczy, za które ubezpieczyciele w standardowej polisie nie biorą w ogóle odpowiedzialno-ści. Pełne odszkodowanie za utracone mienie możemy dostać tylko wtedy, kiedy mamy maksy-malnie rozbudowaną polisę (obejmującą najwięcej przypadków niefortunnych zdarzeń). Łatwo się domyślić, że jest ona jednocześnie najdroższa. W takich polisach dzielimy nasz majątek na poszczególne grupy (np. meble, elektronikę itd.) i określamy ich wartość. Składka ubezpiecze-niowa jest wtedy naliczana oddzielnie dla każdej kategorii (normalnie liczona jest w odniesieniu do całej sumy).
NA PODRUKU
Czego nie obejmuje polisa typu standard?
* dokumentów i rękopisów;
* metali szlachetnych w złomie i sztabach;
* nie oprawionych kamieni szlachetnych i syntetycznych;
* paliw napędowych;
* przedmiotów w dużych ilościach, z przeznaczeniem na handel;
* przedmiotów oraz materiałów służących działalności usługowej;
* dzieł sztuki, biżuterii, monet oraz znaczków filatelistycznych;
* pieniędzy, papierów wartościowych;
* zbiorów kolekcjonerskich.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!