niedziela, 18 marca 2018 r.

Dom

VAT w garażu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 grudnia 2001, 19:29
Autor: (e)

Osoby, które kupiły od firmy developerskiej mieszkanie z miejscem postojowym w garażu mogą odzyskać spore pieniądze. Sprawa dotyczy 22-proc. podatku VAT, który doliczali niektórzy developerzy - jak się niedawno okazało, niesłusznie - do ceny garażu.

Wysokość kwoty VAT od miejsca postojowego zależała od ceny tego miejsca. Na przykład w Lublinie miejsce postojowe w nowo budowanych budynkach kosztuje ok. 25 tys. zł. Fiskus pobierał wobec tego po około 5,5 tys. zł od garażu.
Procedurze tej sprzeciwiła się warszawska firma Budrex SA. Przestała ona doliczać swoim klientom 22-proc. VAT do miejsc postojowych. Powstał konflikt z urzędem skarbowym. Wówczas developer odwołał się do Naczelnego Sadu Administracyjnego.
Najważniejszą kwestią w tym sporze okazało się ustalenie, co należy rozumieć pod pojęciem "lokal mieszkalny”, który zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów jest objęty zerową stawką VAT.
Urząd skarbowy skorzystał z definicji "lokalu mieszkalnego” zawartą w rozporządzeniu ministra finansów. Wynika z niej, że garaże są lokalami użytkowymi i przy ich sprzedaży należy stosować 22 proc. stawkę.
Natomiast Budrex S.A. powołał się na definicję z ustawy o własności lokali, umożliwiającą uznanie pomieszczeń garażowych za część lokalu mieszkalnego.
Naczelny Sąd Administracyjny nie powiedział wprost, która z definicji jest prawidłowa. Jednak o przegranej fiskusa przesądziło to, że powołał się na definicję garażu, której nie miał prawa formułować. Nie dała mu do tego prawa ustawa o VAT.
Chociaż wyrok NSA dotyczy indywidualnej sprawy, to jej śladem mogą pójść inni developerzy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!