poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Dom

Wciąż pijemy wodę z azbestem!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2009, 15:23
Autor: Marek Kliza

Płacimy coraz wyższe rachunki, a MPWiK nie robi nic, by nas ustrzec od groźnej choroby! - alarmuje Czytelnik z lubelskiego Czechowa.

- Pijemy wodę, w której pływają rakotwórcze włókna azbestowe - twierdzi pan Jerzy z ul. Rogowskiego w Lublinie. - Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wciąż podnosi ceny za wodę i podwyższa sobie pałce, zamiast nam ulżyć w życiu.

Czytelnik wymienia - mieszkańcy domów położonych przy ulicach: Szymańskiego, Rogowskiego, Nowickiego, Północnej ciągle piją wodę, która płynie rurami z azbestu. I żąda: - Niech MPWiK w końcu się tym zainteresuje!

Rzecznik MPWiK: nie ma strachu

- To nie są rury z azbestu, lecz cementowo-azbestowe. Domieszki azbestu jest w nich tylko kilka procent - uściśla Halina Szyłkajtis, rzecznik prasowy MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. - Badania prowadzone w USA nie wykazały negatywnego wpływu azbestu na przewód pokarmowy człowieka. Nie ma wiec powodu, by się bać tego, że woda płynie rurami wykonanymi z cementu z domieszką azbestu. Włókna azbestu nie są z tych rur wypłukiwane - uspokaja pani rzecznik.

Laboratorium MPWiK: nie ma wiedzy

Tomasz Żytyński, kierownik Centralnego Laboratorium MPWiK w Lublinie, jest bardziej powściągliwy: "Wpływ na zdrowie azbestu wprowadzanego do organizmu przez przewód pokarmowy, np. z wodą, ciągle jest w stanie badań. Do tej pory nie określono w sposób jednoznaczny jego znaczenia zdrowotnego oraz nie znaleziono wyraźnego związku pomiędzy koncentracją azbestu w spożywanej wodzie pitnej a zachorowaniami na raka.

Trudności z tą oceną wynikają z faktu, że proces nowotworowy może pojawić się dopiero po 20, a nawet 40 latach od momentu zadziałania czynnika rakotwórczego” - pisze w swym opracowaniu "Niebezpieczne rury cementowo-azbestowe - teoria bez pokrycia”.

Medycyna: jest ryzyko

Stwierdzenia rzecznik Szyłkajtis, że "badania prowadzone w USA nie wykazały negatywnego wpływu azbestu na organizm ludzki”, nie potwierdza dr med. Zbigniew Hałat, założyciel Instytutu Wody w Warszawie.


- Zwiększone ryzyko wystąpienia łagodnych polipów jelita grubego zmusiło władze sanitarne USA do określenia dozwolonego stężenia włókien azbestu powyżej 10 mikrometrów długości na nie więcej niż 7 milionów w litrze wody wodociągowej - mówi dr med. Zbigniew Hałat.

Ekologiczna bomba pięknie się trzyma…

- Na ulicach wymienionych przez czytelnika sieć wodociągowo-kanalizacyjna pod względem technicznym jest sprawna, awarie tam nie występują - informuje Halina Szyłkajtis. I dodaje, że w pierwszej kolejności MPWiK wymienia te rury, które korodują i pękają. - Mamy na to znaczne środki unijne, ok. 140 mln euro. Część prowadzonych robót obejmuje też wymianę rur cementowo-azbestowych.

Mieszanka cementowo-azbestowa...

…to materiał bardzo trwały. Wykonane z niej rury są dobre pod względem technologicznym - nie psują się, nie korodują leżąc w ziemi. Rury cementowo-azbestowe były używane na całym świecie od lat 20. do 80. Zwykle zawierają ok. 170 g azbestu na 1 kg masy.

Lubelska sieć wodociagowa

…ma długość ponad 800 km. Rury cementowo-azbestowe stanowią kilka procent sieci. Kładziono je głównie w osiedla powstajacych w latach 50. i 60.

Inni mają to już za sobą

Większość krajów Unii Europejskiej rozwiązała problem azbestu już w latach dziewięćdziesiątych. Polska jest zobowiązana do usunięcia ze swego terytorium materiałów azbestowych do 2032 roku.

Ekspert: Azbestu nie badamy, nowotwory rejestrujemy

Dr med. Zbigniew Hałat, założyciel Instytutu Wody w Warszawie


Zwiększone ryzyko wystąpienia łagodnych polipów jelita grubego zmusiło władze sanitarne USA do określenia dozwolonego stężenia włókien azbestu powyżej 10 mikrometrów długości na nie więcej niż 7 milionów w litrze wody wodociągowej. W Polsce nie prowadzi się żadnych badań epidemiologicznych w tym zakresie.


Według ostatnich dostępnych danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce, w roku 2006 zarejestrowano 13 848 zachorowań na nowotwór złośliwy okrężnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego, odbytnicy odbytu i kanału odbytu łącznie, w tym 7664 u mężczyzn i 6184 u kobiet.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
chemik
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

chemik
chemik (19 lutego 2009 o 18:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Azbest jest naturalnym minerałem występującym w skorupie ziemskiej. Autor przedstawiając tu bezsensowne zbitki zdań wyrwane z kontekstu sam nie mając pojęcia o czym pisze wzbudza niepotrzebny strach u czytelnika. Włukna azbestowe są szkodliwe wdychane przez płuca, natomiast jako dodatek do cementu w opisywanych rurach nie są groźne dla zdrowia. To nie to samo co pisanie co któryś polityk powiedział, pisząc na podobne tematy trzeba mieć chodź troche wiedzy, bo bez niej powstają płytkie szmatławce.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!