piątek, 23 lutego 2018 r.

Dom

Wentylacja w oknach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 kwietnia 2004, 16:21

Przeczytaj dokładnie
W każdym pomieszczeniu ważną sprawą jest prawidłowy obieg powietrza. Firma dokonująca montażu okien powinna sporządzić bilans jego zapotrzebowania. Następnie, opierając się na wyliczeniach zaopatrzyć okna w potrzebną ilość nawiewników, które mogą być sterowane ręcznie, przez higrosterowniki lub przez czujniki różnicy ciśnień. Nie powinno się ich instalować w kuchniach i łazienkach, tylko w pokojach i sypialniach. Stamtąd powietrze ma się przenosić do pomieszczeń użytkowych, a następnie kanałami wentylacyjnymi na zewnątrz.
Jak montować okna
W naszym kraju nie ma branżowej normy montażu okien, dlatego każdy wykonawca robi to według swojej wiedzy i doświadczenia. Dla zabezpieczenia się przed ewentualnymi niespodziankami należy zapisać w umowie punkt zalecający montaż według instrukcji RAL. Jest to łatwo dostępna dla specjalistów, przetłumaczona z języka niemieckiego informacja, jak należy wstawiać okna. Była ona podstawą u naszych sąsiadów do opracowania normy montażu.
Potrzebna gwarancja
Najczęściej gwarancją objęte są tylko wady ukryte produktu, niewidoczne w chwili sprzedaży, które ujawniają się w okresie gwarancyjnym. Producenci często wymieniają rodzaje wad, za jakie w tym czasie biorą odpowiedzialność. Częściej jednak można spotkać wyliczenie sytuacji, w których odpowiedzialność jest ograniczona.
Prawie każdy dokument dotyczący okien wymienia okoliczności, których gwarancja nie obejmuje. Najczęściej chodzi tu m.in. o uszkodzenia powstałe w związku z niewłaściwym (niezgodnym z instrukcją obsługi lub zaleceniami producenta) składowaniem, montażem lub użytkowaniem produktu czy też mechaniczne powstałe w czasie transportu, montażu i użytkowania, itp.
Rozwiązaniem tej sytuacji byłoby zamawianie okien u takiego producenta, który ma również swoją ekipę montażową. Zazwyczaj jednak montaż okien wykonywany jest przez samodzielną firmę, która nawet jeśli jest polecana przez sprzedawcę, to i tak działa od niego niezależnie. Wówczas warto nalegać, żeby wykonawca udzielił oddzielnej gwarancji na roboty montażowe i zobowiązał się do naprawy lub wymiany, gdyby w określonym czasie ujawniły się wady montażu. (zk, e)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!