czwartek, 22 marca 2018 r.

Dom

Widzę jasność… jasność wszędzie!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 maja 2009, 15:47

Ile to razy zachwycaliśmy się pięknem odpowiednio podświetlonych budynków, drzew, krzewów? To, co za dnia zwyczajne, wręcz pospolite, wieczorem, podkreślone światłem, ukazuje nam swoje niezwyczajne piękno.

Oświetlenie jest także jednym z najważniejszych elementów urządzania przestrzeni wokół domu. Iluminacje zewnętrzne sprawiają, że otoczenie staje się atrakcyjne i bezpieczne.

Lampa odporna redakcja

Zanim wybierzemy oświetlenie zewnętrzne, powinniśmy zastanowić się nad tym, które elementy wokół domu chcemy oświetlić i w jakim celu oraz pamiętać o wymogach bezpieczeństwa.


Lampy zewnętrzne narażone są na działanie deszczu, słońca i wiatru, dlatego ich oprawy muszą być szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i zmienne temperatury. Dlatego wybierajmy lampy, które mają wymagane w danym kraju oznaczenia.


W Europie takim oznaczeniem jest kod IP - oznaczający stopień ochrony, uzupełniony dwucyfrową liczbą (np. 44) z czego pierwsza liczba w przedziale 0-6 oznacza szczelność oprawy na pyły, druga (0-8) określa wodoszczelność. Kody IP są uzależnione od rodzaju lampy i jej usytuowania.


Dla lamp naściennych i wolnostojących zaleca się IP 44, a dla montowanych w nawierzchni - IP 65. Nowoczesne oprawy Philips w marce Massive spełniają normy bezpieczeństwa i mają wysokie parametry odporności na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu instalując je na swoim podwórzu, możemy być pewni, że posłużą nam przez długie lata, oświetlając najważniejsze miejsca wokół domu.

Oświetlone wejście do domu

Każdy, kto choć raz stał o zmroku w deszczu przed drzwiami własnego domu, starając się po omacku trafić kluczem do zamka, wie że oświetlenie przed wejściem to podstawa.


Dobrze by lampę nad drzwiami można było regulować tak, by oświetlała zamek i klamkę - do tego najlepiej posłużą wysoce efektywne liniowe oprawy oświetleniowe i oczka halogenowe marki Massive, dostępne w różnej mocy i rozmiarach. Instalując w nich energooszczędne halogeny z serii EcoHalo uzyskujemy bardzo dobrą jakość światła przy 30% niższym zużyciu energii.


Jeśli wolimy podkreślić wejście atrakcyjną oprawą, powinniśmy dobrać ją do architektury domu. W bogatej kolekcji opraw Philips w marce Massive znajdziemy klasyczne kinkiety w kształcie XIX -wiecznych latarni, czy proste, modernistyczne wzory opraw.


Lampa wejściowa powinna palić się przez całą noc, warto więc dobrać do niej energooszczędną świetlówkę np. Philips Exterier (odporna na skrajne temperatury) lub Automatic (z opcją automatycznego włączenia się po zmroku), Świetlówki mają znacznie dłuższą żywotność niż żarówki tradycyjne i oszczędzają ok. 80% energii elektrycznej.

Dodatkową zaletą świetlówki Philips Automatic jest wbudowany w nią, inteligentny czujnik światła, który sam włączy lampę o zmroku i wyłączy o świcie.
Warto również oświetlić numer domu, który po zmroku staje się niewidoczny i utrudnia odnalezienie domu gościom.


Tabliczkę z numerem można podświetlić reflektorkiem na wysięgniku, lub co jest nowością - zainstalować oprawę z diodami LED, na którą można przykleić odpowiednie cyfry. Oprawy z diodami LED z serii Philips, dobrze sprawdzają się także jako dekoracyjne podświetlanie schodów czy ścieżek. Wyznaczona w ten sposób droga, staje się elementem dekoracyjnym i jest lepiej widoczna, co chroni domownika przed potknięciem po zmroku.

Diody LED stanowią również doskonałe rozwiązanie do podświetlenia podjazdu i wjazdu do garażu. Małe świecące "oczka” wkomponowane w kostkę brukową lub trawę, wskażą nam drogę, a tym samym ułatwiają nocne parkowanie. Ważną zaletą opraw zewnętrznych Philips LED, jest ich mała energochłonność, co oznacza niskie zużycie prądu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Piotr Nowacki
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Piotr Nowacki
Piotr Nowacki (30 czerwca 2009 o 13:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W przypadku lamp zewnętrznych zdecydowanie gore biorą lampy ledowe, dzieki minimalnemu poborowi energi, zdecydowanie wygrywaja z oprawami halogenowymi, tym bardziej, ze i do takich opraw na zarówki halogenowe typu GU10 czy MR16, moża juz dostosować żarówką powerledową, ktora zamiast 50 Watt pobiera 3 Watty, co z pewnościa bedzie mozna odczuc na rachunkach, dzieki technologii ledowej nie bedziemy musieli juz oszczedzac na oświetleniu naszych ogrodów.
---------------------------
Piotr Nowacki
Nowoczesne oświetlenie
www.spotline.tomix.pl
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!