sobota, 17 marca 2018 r.

Dom

Jak powszechnie wiadomo, koszt ogrzewania pomieszczeń w Polsce, jest bardzo wysoki. Żeby zapobiec dużym wydatkom na ogrzewanie, możemy kupić okna o odpowiedniej izolacyjności cieplnej. Gwarantują one nam komfort i znacznie mniejsze rachunki, które są zmorą dla każdego mieszkańca, szczególnie zimą.
Mniejsze wydatki
Jak wielkim problem są wysokie wydatki na ogrzewanie przekonali się lokatorzy budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych budowanych przed kilkunastu laty. Ponad jedna trzecia ogólnych strat ciepła, czyli około 37 proc., „ucieka” właśnie przez okna. W blokach statystyki są jeszcze gorsze - przez wadliwą stolarkę okienną może uciec aż 41 proc. ciepła. Kupując nowe okna warto więc zwrócić uwagę na ich konstrukcję i funkcjonalność. Okno, które dawniej było przegrodą o największych stratach ciepła, stało się dzisiaj elementem o bardzo dobrych parametrach, takich jak wodoszczelność, mikrowentylacja oraz izolacyjność cieplna.
Zastanówmy się tylko, które parametry są dla nas najważniejsze.
Nie tylko kształt jest ważny
Oszczędzanie energii jest jednym z głównych elementów na etapie procesu projektowego, realizacyjnego i eksploatacyjnego. Przy kupnie okien nie możemy sugerować się tylko kształtem, wielkością czy kolorem. Są to rzeczy mniej istotne. Powinniśmy myśleć bardziej przyszłościowo. Jeżeli chcemy, aby nasze pomieszczenia były ciepłe musimy wziąć pod uwagę profil okna, szybę z której jest wykonane, a także zadbać, by było prawidłowo zamontowane.
Producenci profili okiennych prześcigają się w ilościach komór i szerokości zabudowy co ma raczej znaczenie marketingowe. Często niestety cierpi na tym statyka okna, gdyż dodatkowe komory są tworzone kosztem koniecznego wzmocnienia.
Wygodne szyby
Oszklenie okien stanowi około 75 proc. powierzchni okien. To właśnie na szybie spoczywa odpowiedzialność izolacji cieplnej. Obecnie stosuje się szyby zespolone, które dzięki unikalnej konstrukcji pomagają zatrzymać we wnętrzu cenną energię. Firma okienne montują w swoich oknach szyby zespolone, które zbudowane są z dwóch tafli szklanych oddzielonych aluminiową ramką dystansową. Pakiet szybowy jest uszczelniony specjalną masą uszczelniającą. W przestrzeni międzyszybowej zamknięty jest gaz szlachetny - argon, wprowadzony tam dla zwiększenia efektu ciepłochłonności. Dzięki tym szybom zapotrzebowanie na opał zmniejsza się o 60 proc. Poza tym takie szyby są wygodne, bo mają tylko dwie zamiast czterech powierzchni do mycia, poprawiają estetykę mieszkania i rzadziej występuje uciążliwe parowanie okien. (e)
NA PODDRUKU
Uwaga konkurs!
Dla pierwszych czterech Czytelników, którzy dzisiaj dodzwonią się do naszej redakcji pod numer telefonu (081) 534 06 07 o godz. 11 i poprawnie odpowiedzą na pytanie konkursowe, krakowska firma Oknoplast ufundowała nagrody niespodzianki.
Pytanie konkursowe
Jaki gaz szlachetny można zamknąć w przestrzeni międzyszybowej okna?
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!