Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

4 grudnia 2002 r.
14:20
Edytuj ten wpis

Wielka zamiana

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dla wielu samotnych osób utrzymanie dużego mieszkania to obciążenie ponad miarę. Ale są rodziny, którym w M-3 jest zbyt ciasno. Jeśli takie osoby spotykają się, zamiana mieszkań będzie mało kosztowna.
Własnościowe na własnościowe
Mamy dwa typy własności mieszkań – hipoteczną i spółdzielczą. Można zamienić mieszkanie hipoteczne na hipoteczne, spółdzielcze na takie samo i hipoteczne na spółdzielcze. Właściciele lokali nie muszą nikogo pytać o zgodę. Strony ustalają warunki i spotykają się u notariusza. Nale-ży mieć dokumenty stwierdzające tytuł prawny do mieszkania. W przypadku spółdzielczego – przydział, a hipotecznego – wypis z księgi wieczystej (im bardziej aktualny, tym lepiej). Kontra-henci powinni upewnić się, czy wszystkie informacje podawane przez drugą stronę umowy są prawdziwe. Jeśli zamieniamy się na mieszkania spółdzielcze, sprawdźmy czy dotychczasowy właściciel nie ma długów w spółdzielni (np. nie zalega z czynszem).
Przy zamianie na lokal hipoteczny trzeba sprawdzić w sądzie rejonowym księgę wieczystą nie-ruchomości. A nuż są tam aktualne wnioski o wpis zabezpieczający kredyt bankowy?
Na poddruku
Ile to kosztuje?
Trzeba zapłacić taksę notarialną liczoną od wartości droższego lokalu. Jeżeli mieszkanie ma księgę wieczystą (od kilku lat także spółdzielcze lokale własnościowe mogą mieć taką księgę), wtedy dodatkowo wnosi się opłatę sądową – tu każdy płaci za siebie.
Koniec poddruku
Lokatorskie na komunalne
Zaczynamy od uzyskania zgody spółdzielni na zamianę. W podaniu piszemy komu przekazu-jemy nasze lokatorskie prawo do mieszkania. Na odpowiedź czeka się około dwóch tygodni. Spółdzielnia może poprosić naszego kontrahenta, czyli lokatora mieszkania komunalnego o za-świadczenie o zarobkach i pismo, że nie zalega z czynszem. Jest to ochrona przed niesolidnymi spółdzielcami.
Ze zgodą ze spółdzielni trzeba udać się do gminy. Tam wypełnia się wniosek, składa odpis de-cyzji spółdzielni i kopie decyzji o przydziale mieszkania komunalnego. Jeśli zarząd gminy (lub kierownik wydziału spraw lokalowych) wyrazi zgodę, a decyzja się uprawomocni – można wreszcie podpisać umowę najmu.
Kiedy zostaniemy wykreśleni z listy członków spółdzielni mieszkaniowej, należy nam się zwrot wpisowego, udziału i wkładu mieszkaniowego. Wpisowego i udziału nie można przekazać. Możliwa jest natomiast cesja wkładu mieszkaniowego na nowego spółdzielcę.
Na poddruku
Ile to kosztuje?
Nie ma opłat notarialnych. Nowy spółdzielca reguluje wszystkie należności, przewidziane przez statut spółdzielni (wpisowe, udział, wkład mieszkaniowy), natomiast najemca mieszkania kwaterunkowego spłaca ewentualne długi poprzednika.
KONiec poddruku
Własnościowe na komunalne
Takie przypadki są rzadkie, ale możliwe. Bywa, że gmina jest właścicielem przedwojennej ka-mienicy w centrum miasta, do której nikt z dawnych właścicieli nie zgłasza roszczeń. Kiedy gmina pozwoli najemcom na wykup zajmowanych lokali, warto zamienić się z jakąś ubogą ro-dziną, której nie stać na wykup, oddając jej w zamian, np. spółdzielcze własnościowe mieszkanie w bloku. Operacja jest ryzykowna, bo oddaje się własność za obietnicę własności. Jak to zrobić? Należy wystąpić do spółdzielni o zgodę na zamianę, ponieważ spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu to własność ograniczona i zgoda spółdzielni jest konieczna. Trzeba też poprosić o za-świadczenie, że mamy prawo własności lokalu. Powinno ono zawierać: adres mieszkania, nazwi-sko i imię członka spółdzielni, powierzchnię użytkowa lokalu, wartość wkładu budowlanego. Oba dokumenty składamy w gminie, która jest właścicielem mieszkania kwaterunkowego, do którego chcemy się wprowadzić. Jeżeli zarząd gminy zgodzi się na zamianę, notariusz powinien przygo-tować akt przeniesienia prawa własności w zamian za „nabycie praw najmu lokalu nr... przy ulicy”. Teraz pozostaje nam czekać, aż administracja wezwie nas do podpisania umowy najmu. W tym czasie osoba, która się z nami zamieniła, składa w spółdzielni wniosek o przyjęcie w poczet członków.
Na poddruku
Ile to kosztuje?
Płaci się taksę notarialną, naliczaną od rynkowej wartości lokalu własnościowego. Strony po-winny się solidarnie podzielić kosztami, ale jeśli umówią się inaczej, każde rozwiązanie jest dopuszczalne.
Koniec poddruku
(ELLE)

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pędził 142 km/h w terenie zabudowanym

Pędził 142 km/h w terenie zabudowanym 0 0

32-letni kierowca audi przekroczył w terenie zabudowanym prędkość o 92 km/h. Policjanci apelują o rozwagę. Na drodze odpowiadamy nie tylko za siebie, ale również za innych użytkowników dróg - przypominają

Rocznie dostają 170 tys. zł. Na co posłowie wydają nasze pieniądze? [lista]
galeria

Rocznie dostają 170 tys. zł. Na co posłowie wydają nasze pieniądze? [lista] 0 1

170 tysięcy 400 złotych rocznie dostaje każdy poseł na prowadzenie swoich biur. Nie wszystkim to wystarcza, ale są i tacy, którzy sporo zaoszczędzili i teraz mogą wydać więcej. Tak zrobił np. Sylwester Tułajew, kandydat PiS na prezydenta Lublina

Niwa pogrążyła LZS Dobryń, wyniki ostatniej kolejki bialskiej okręgówki

Niwa pogrążyła LZS Dobryń, wyniki ostatniej kolejki bialskiej okręgówki 0 0

Lider Orlęta Łuków przegrały pierwszy mecz w sezonie. Drużynę beniaminka IV ligi pokonał Tytan Wisznice. Po porażce 2:5 ze zdegradowaną już wcześniej Niwą Łomazy do klasy A spadł również LZS Dobryń

Wypadek autokaru w Konstanynowie. Dwie osoby nie żyją, wielu rannych

Wypadek autokaru w Konstanynowie. Dwie osoby nie żyją, wielu rannych 0 0

Dwie osoby nie żyją, a 16 zostało rannych w wypadku autokaru wycieczkowego w Konstanynowie na drodze krajowej nr 91

Lublin: Nagły zwrot akcji ws. anten na dachu przedszkola

Lublin: Nagły zwrot akcji ws. anten na dachu przedszkola 0 3

Nie będzie anten telefonii komórkowej na budynku, w którym mieści się publiczne przedszkole przy ul. Woronieckiego. Operator telekomunikacyjny stracił prawo do użytkowania fragmentu dachu

Pan Jerzy przez dwa lata nie wychodził z domu. Przez budowlany bubel [wideo]
film

Pan Jerzy przez dwa lata nie wychodził z domu. Przez budowlany bubel [wideo] 0 0

Przez wadliwą, nienadającą się do użytku windę dla niepełnosprawnych, pan Jerzy był uwięziony we własnym domu. Kto jest odpowiedzialny za architektoniczny bubel?

Start Krasnystaw wygrał z Ruchem Izbica 5:0 i przypieczętował awans

Start Krasnystaw wygrał z Ruchem Izbica 5:0 i przypieczętował awans 0 3

Po wyjazdowej wygranej aż 5:0 z Ruchem Izbica Start Krasnystaw utrzymał jednopunktowe prowadzenie w tabeli nad Bratem Siennica Nadolna i mógł w niedzielne popołudnie cieszyć się z awansu do IV ligi. Do klasy A zdegradowany został po roku gry w lidze okręgowej Hutnik Ruda-Huta

Będzie strajk? Związki chcą wycofania zawiadomienia do prokuratury

Będzie strajk? Związki chcą wycofania zawiadomienia do prokuratury 0 1

Związki zawodowe działające w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie nie podjęły jeszcze decyzji o terminie i formie strajku. Chcą natomiast wycofania zawiadomienia do prokuratury, które złożyła dyrektor centrum. Chodzi o akcję rozwieszania plakatów.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 czerwca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 czerwca 2018 0 0

Lublin: Mieszkańcy trzech bloków nie chcą budowy kolejnego. Pozwolenie już jest

Lublin: Mieszkańcy trzech bloków nie chcą budowy kolejnego. Pozwolenie już jest 14 33

Zaskarżone zostało pozwolenie na budowę 100 mieszkań u zbiegu ul. Startowej i Elektrycznej. Na nowy blok nie zgadzają się lokatorzy trzech budynków po przeciwnej stronie ulicy. Obawiają się, że stracą tu miejsca parkingowe i nie jest to ich jedyne zastrzeżenie

MUNDIAL 2018. Brazylia – Szwajcaria 1:1. Kolejna niespodzianka

MUNDIAL 2018. Brazylia – Szwajcaria 1:1. Kolejna niespodzianka 1 0

MUNDIAL 2018 W drugim meczu grupy E Brazylia, uznawana przez wielu za głównego kandydata do złota zaledwie zremisowała ze Szwajcarią. Tym samym po pierwszej serii gier na prowadzeniu są Serbowie

Lotnisko Lublin cieszy się z nowego połączenia. Niestety są też złe wiadomości
galeria

Lotnisko Lublin cieszy się z nowego połączenia. Niestety są też złe wiadomości 25 25

W piątek o godz. 12.15 (10 minut przed czasem) w Świdniku wylądował samolot z Kijowa. Ze 120 osób na pokładzie, 80 to uczestnicy oficjalnej delegacji, w której znaleźli się przedstawiciele przewoźnika, portów lotniczych, ukraińscy parlamentarzyści oraz dziennikarze. Zanim odleciał z powrotem do Kijowa, samolot linii Bravo Airways wykonał połączenie do Chersonia i z powrotem

Zalew Zemborzycki: Na wiatę trzeba jeszcze poczekać

Zalew Zemborzycki: Na wiatę trzeba jeszcze poczekać 0 1

Na wiatę dla rowerzystów i morsów w pobliżu zapory Zalewu Zemborzyckiego poczekamy nawet do przyszłego roku. Przyznaje to oficjalnie Ratusz.

IPN rozdał krzyże. Ale nie wszyscy je przyjęli [zdjęcia]
galeria

IPN rozdał krzyże. Ale nie wszyscy je przyjęli [zdjęcia] 2 14

Krzyże Wolności i Solidarności odebrali w piątek zasłużeni działacze opozycji demokratycznej. Cztery odznaczenia przyznano pośmiertnie.

Szybkie zakupy lubelskich policjantów. Zastrzeżenia NIK

Szybkie zakupy lubelskich policjantów. Zastrzeżenia NIK 1 6

Instytucje publiczne coraz częściej robią zakupy bez przetargów. Najwyższa Izba Kontroli ma zastrzeżenia m.in. do lubelskiej prokuratury i policji, która w ekspresowym tempie kupowała nowe radiowozy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.