Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

12 lutego 2004 r.
18:12
Edytuj ten wpis

Wiercenie otworów

0 1 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
d Wiercenie otworów wydaje się jedną z prostszych czynności, jakie wykonujemy podczas remontu w domu. Jednak zanim zaczniemy pracę, powinniśmy się do niej przygotować, dobrać odpowiednie wiertła.
Natrafienie wiertłem na przewód elektryczny, rurę gazową lub wodociągową może być bardzo groźne w skutkach. Dlatego po zaznaczeniu na ścianie, podłodze albo suficie miejsca, w którym będzie otwór musimy ocenić czy pod powierzchnią nie przebiegają instalacje.
Przewody instalacyjne układa się z reguły w pionie lub poziomie. Jeśli kierunek ich przebiegu się zmienia, to zazwyczaj pod kątem prostym. Dlatego też spoglądając na miejsce mocowania wyłączników, gniazdek sieciowych, armatury wodociągowej czy gazowej możemy z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć układ instalacji pod tynkiem. By mieć całkowitą pewność, że nie trafimy na przewody, warto skorzystać z dostępnych w sklepach wykrywaczy metali i instalacji elektrycznej będącej pod napięciem.
Wiertarka niezbędna w domu
Do prac domowych są przeznaczone dwa typy wiertarek elektrycznych: zasilane z sieci lub akumulatorowo. Prawie każda wiertarka sieciowa, a także wiele modeli akumulatorowych, ma wbudowaną tzw. funkcję udaru, niezbędną podczas wiercenia otworów w betonie. W obu rodzajach wiertarek cała lub prawie cała obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, a rękojeść dodatkowo pokryta jest materiałem izolacyjnym.
Wiertarki akumulatorowe nie ustępują sieciowym pod względem jakości, a są od nich lżejsze i poręczniejsze (w pracy nie przeszkadza sznur sieciowy). Kosztują jednak znacznie więcej.
Wiercąc w drewnie, tworzywach sztucznych lub cienkich elementach metalowych, można użyć wiertarki mechanicznej (ręcznej). Jednak takie wiertarki mają zazwyczaj mały uchwyt do mocowania wierteł – o średnicy 6 mm.
Nie zawsze łatwe wiercenie
W drewnie i materiałach drewnopochodnych (płytach, sklejkach). Do wiercenia otworów o średnicy do kilkunastu milimetrów używa się wierteł krętych – ślimakowych (ze stożkowymi ostrzami) lub cylindrycznych (z dwoma nacinakami wystającymi po bokach oraz kolcem środkującym na osi). Otwory o średnicy powyżej 10 mm (przelotowe i wgłębienia) najlepiej wiercić wiertłami cylindrycznymi piórkowymi lub bębenkowymi. Otwory o średnicach powyżej 25 mm (tylko przelotowe i w niezbyt grubych materiałach) – robi się za pomocą otwornic (pił pierścieniowych). Oprócz brzeszczota wycinającego obrys otworu mają one centrycznie usytuowane wiertło prowadzące.
Miejsce na otwór powinniśmy zaznaczyć – w jego centrum postawić ołówkiem krzyżyk, a w zaznaczony punkt wbić nacinak. W powstałe wgłębienie wkładamy wiertło (kręte ślimakowe, kolec środkujący wiertła cylindrycznego lub wiertło prowadzące otwornicy), wiercimy prostopadłe, nie naciskając zbyt mocno. Jeśli otwór ma być głęboki, robimy często przerwy, aby nie rozgrzać nadmiernie ostrzy i nie przypalić materiału (dotyczy to zwłaszcza twardych gatunków drewna).
W metalu i tworzywach sztucznych
Do wykonywania otworów używa się wierteł krętych ślimakowych. Wiercimy podobnie, jak w drewnie, ale do wiertarki powinniśmy zamocować dodatkową rękojeść (twarde materiały wymagają pewniejszego trzymania wiertarki), a do zaznaczenia otworu użyć punktaka.
Niektóre materiały wymagają zastosowania cieczy smarujących: stal – oliwy maszynowej; aluminium – terpentyny. Ciecz wlewa się możliwie często w powstający otwór, tak by był stale mocno zwilżony. W żeliwie i mosiądzu otwory wykonuje się na sucho.
Tworzywa sztuczne łatwo się odkształcają pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego należy wiercić bardzo wolno, z jak najmniejszym naciskiem.
W betonie
Wiertła do betonu mają płaskie ostrze – wlutowaną płytkę z bardzo twardego materiału. Podczas wiercenia musimy stosować udar; bez niego wiertło może się zniszczyć, a silnik wiertarki – przegrzać, a nawet spalić. Najlepiej zacząć wiertłem o małej średnicy, a potem zmienić na wiertło właściwe i w ten sposób powiększymy otwór do potrzebnej średnicy. (elle)
NA PODDRUKU
Warto wiedzieć
Jak wiercić w ceramice?
Wiercenie otworów w ceramice i innych kruchych materiałach wymaga dużej wprawy. Stosujemy wiertła do betonu, nie używając jednak udaru.
W wyznaczonym miejscu naklejamy plaster i zaznaczmy na niej punkt, do którego przyłożymy ostrze. Wiercić trzeba powoli – w przeciwnym razie można uszkodzić lub zniszczyć przedmiot. Powinniśmy go dobrze umocować a do wiertarki zamocować dodatkową rękojeść.
Jak wiercić w szkle?
Do wykonywania otworów w szkle służą wiertła o charakterystycznym, lancetowatym ostrzu.
Przed wierceniem pod taflę szkła podkładamy twardą płytę pilśniową. Dzięki temu – podczas przewiercania na wylot – zapobiegniemy odłupaniu krawędzi otworu. Po zaznaczeniu punktu obramowujemy go plasteliną na wysokość 1 cm. Do środka wlewamy niewielką ilość terpentyny.
Wiercimy bardzo wolno, stosując możliwie małe obroty i minimalny nacisk. Dolewamy terpentyny, tak by ostrze było stale w niej zanurzone. W ten sposób wykonamy równy otwór, a szkło nie pęknie.

Pozostałe informacje

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Sezon alergiczny w pełni. Jak powinniśmy postępować i jakie są metody leczenia alergii, rozmawiamy z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]

W czwartek kibice Bogdanki LUK mieli ostatnią okazję, żeby w tym sezonie obejrzeć swoich pupili w Lublinie. Drużyna Massimio Bottiego pożegnała się z fanami w bardzo dobrym stylu, bo w pierwszym meczu o piąte miejsce pokonała Trefla Gdańsk 3:0.

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W powiecie opolskim wyborcza rozgrywka dalej się toczy. Już 21 kwietnia mieszkańcy trzech gmin będą musieli ponownie zadecydować o tym, kogo widzą na stanowisku wójta lub burmistrza.

Rosyjski szpieg żył obok

Rosyjski szpieg żył obok

Paweł K. podejrzany o pomoc w planowaniu zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zoastał zatrzymany na terenie województwa lubelskiego - podała dzisiaj, 19 kwietnia w komunikacie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Po porażce z Kotwicą Kołobrzeg Wisła Grupa Azoty Puławy zagra kolejny bardzo ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie. W sobotę o godzinie 12.30 podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego zmierzą się na wyjeździe z Olimpią Grudziądz

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje jeździć po województwie w poszukiwaniu dawców. Tym razem, nieocenioną pomocą byłoby podzielenie się krwią z grup A RhD -, B RhD – i 0 RhD-.

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Postawienie szybkiej diagnozy to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Mobilne punkty badań znów przejadą przez region i zbadają kobiety pod kątem raka piersi.

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu
wybory 2024

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia zdecydujemy w drugiej turze wyborów, o tym kto będzie rządził w naszych małych ojczyznach. W jakich gminach powiatu lubartowskiego tak będzie?

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Część z gmin już wybrała swoich wójtów i burmistrzów. Jednak nie wszyscy mieszkańcy są przekonani, który z kandydatów najlepiej zadba o ich małą ojczyznę. Już 21 kwietnia lokale wyborcze zostaną ponownie otwarte.

Profesor Piotrowski liderem  Konfederacji do Europarlamentu

Profesor Piotrowski liderem Konfederacji do Europarlamentu

- Unia do remontu, von der Leyen do więzienia – takie główne swoje hasło przyjął prof. Mirosław Piotrowski, oznajmiając na konferencji w Lublinie, że Konfederacja wskazała go jako kandydata otwierającego listę do Parlamentu Europejskiego na Lubelszczyźnie

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"
wybory 2024

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"

W gminie Biała Podlaska wyborcza dogrywka. Krzysztof Radzikowski zmierzy się z Konradem Gąsiorowskim. Jednego z kandydatów na wójta poparł właśnie prezydent Białej Podlaskiej.

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

MKS FunFloor w niedzielę o godz. 15 podejmie w hali Globus KGHM MKS Zagłębie Lubin.

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem
Zdjęcia
galeria

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczęła się ostania w tej kadencji sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Dla ponad połowy radnych z 33-osobowego gremium dzisiejsze posiedzenie będzie pożegnaniem się z samorządem.

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?
wybory 2024

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?

Rady gmin, miast i powiatów już wybrane. Część wójtów i burmistrzów także. Są jednak w naszym regionie takie miejsca, gdzie do wyborów, wybrać wójtów i burmistrzów, pójdziemy jeszcze raz.

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Dzisiaj w ciągu dnia latarnie wzdłuż drogi krajowej nr 74 czyli tzw. małej obwodnicy Zamościa mogą świecić. Dlaczego? Miasto uprzedza o takiej możliwości i wyjaśnia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium