sobota, 17 marca 2018 r.

Dom

Wilgoci w domu mówimy: Nie!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 stycznia 2010, 14:55
Autor: hap

W nowoczesnych, szczelnych oknach nawiewniki są niezbędnym elementem.

Niewłaściwa wentylacja pomieszczeń, szczególnie intensywnie ogrzewanych zimą, skutkuje nadmiernym wzrostem wilgotności powietrza, a co za tym idzie – pogorszeniem się jego jakości czy rozwojem pleśni i grzyba na ścianach wewnątrz domu.


W mieszkaniu robi się parno, a szyby na oknach pokrywają kropelki wody. Może to skutkować złym samopoczuciem domowników, a nawet stać się zagrożeniem dla ich zdrowia. Rozwiązaniem tych problemów są nawiewniki, które montuje się na oknach.


Za dobrą jakość powietrza i stały jego przepływ w naszym domu odpowiedzialna jest wentylacja. Polega ona na wymianie powietrza w pomieszczeniu przez dostarczenie tego świeżego z zewnątrz i usunięcie przez kanały wentylacyjne zużytego.


W przeszłości za regulację powietrza w naszych domach odpowiedzialne były nieszczelne okna, co, niestety, powodowało jednocześnie duże straty ciepła. Obecnie, ze względu na zastosowane technologie i materiały, stolarka otworowa jest wyjątkowo szczelna, co jednak powoduje

konieczność dodatkowej wentylacji pomieszczenia.

Jeśli chcemy utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu, warto zastosować specjalistyczne nawiewniki do okien. Umożliwiają one dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do pomieszczenia.


Dzięki temu stale utrzymywany jest prawidłowy poziom wilgotności powietrza, który korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników. Zdrowy klimat w domu wymaga od 35 do 50% wilgotności powietrza.


– Stosując nawiewniki, unikamy niepotrzebnego otwierania okien, które może powodować zmniejszenie bezpieczeństwa, np. dzieci w domu – tłumaczy Rafał Karaś, menadżer ds. doradztwa technicznego z OKNOPLAST Kraków. – Tymczasem dzięki nawiewnikom w pomieszczeniu, nawet przy zamkniętych oknach, powietrze jest w ruchu.


Przy zakupie nawiewników należy

zwrócić uwagę na ich parametry.

Powinny być one zgodne z Polską Normą: "Wentylacja w budynkach zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania”. Podaje ona, że przepływ powietrza przez nawiewnik (przy różnicy ciśnienia po obu jego stronach 10 Pa) powinien wynieść:


* od 20 do 50 m33/h – dla wentylacji grawitacyjnej (proces wymiany powietrza, który wynika z różnicy ciśnienia powietrza wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia),
* od 15 do 30 m3/h – dla wentylacji mechanicznej wywiewnej (dopływ powietrza jest wymuszony wentylatorami zainstalowanymi na wyciągu).


Źródło: Agencja Partner of Promotion

FOT. OKNOPLAST–KRAKÓW (3)
W nowoczesnych oknach montuje się nawiewniki, które umożliwiają dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do pomieszczenia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!