niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Dom

Własne trochę tańsze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 marca 2002, 19:32
Autor: (e)

Przedłuża się procedura przekształcania statusu mieszkań.

Od początku roku obowiązuje nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dn. 24. 04. 2001 roku. Dla "zwykłych” spółdzielców najważniejsze jest w niej to, że mniej zapłacimy za przekształcenie naszego "M”, jeśli będziemy chcieli zmienić status spółdzielczego mieszkania lokatorskiego lub własnościowego w pełną własność. Na założenie księgi wieczystej i wpis do niej trzeba będzie wydać dwa razy po 1/3 najniższej pensji (ok. 253 zł), a nie 1,6 proc. wartości mieszkania.
Jak na razie jednak niewielu jest zainteresowanych przekształceniem. Jeżeli jednak ktoś chciałby zmienić status swojego "M” powinien odwiedzić swoją spółdzielnię i złożyć stosowny wniosek. W niektórych spółdzielniach nie ma specjalnych druków i wtedy wystarczy napisać jedno zdanie : "proszę o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego własnościowego prawa do lokalu przy ul....w pełną własność”.
Ale do końca nie wiadomo, jak długo przyjdzie nam poczekać na sfinalizowanie przekształcenia. Są spółdzielnie, które już uregulowały wszystkie sprawy związane ze scaleniem i podziałem gruntu oraz ustaliły, które lokale mogą zostać przekształcone. Są jednak i takie, w których kwestie te nie są jeszcze jasne. Poza tym - i tak będziemy musieli poczekać na założenie i wpis do księgi wieczystej.

Co zmienia nowela?

• wydłuża o 10 miesięcy czas na złożenie wniosku i podjęcie czynności związanych ze scaleniem, podziałem, rozgraniczaniem oraz łączeniem nieruchomości. Początkowo spółdzielnie miały to zrobić do lutego br.
• wydatki poniesione na te cele zrefunduje wojewoda (wcześniej – skarb państwa). U niego właśnie trzeba złożyć stosowny wniosek wraz z rachunkami do końca 2005 roku.
• wydłuża także do 24 miesięcy czas na podjęcie uchwał,
w których wyszczególnione zostaną wszystkie lokale, które mogą zostać przekształcone w odrębną własność. Według ustawy, spółdzielnie miały podjąć stosowne uchwały do kwietnia br., nowela daje na to czas do kwietnia 2003 r.
spółdzielnie będą miały również więcej czasu na dostosowanie swoich statutów do wymagań ustawy – aż do końca 2002 r.,
a nie do lutego 2002 r.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!