niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Dom

Własnościowe konkurencją dla czynszowych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 kwietnia 2004, 16:10


Mieszkania czynszowe realizowane w ramach towarzystw budownictwa społecznego miały być alternatywą dla osób średniozamożnych. W rzeczywistości okazały się one za drogie dla wielu zainteresowanych.
Towarzystwa Budownictwa Społecznego działają na podstawie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego z 26 października 1995 r. Ta sama ustawa powołała Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, kredytujący na preferencyjnych warunkach gminne budownic-two czynszowe i lokatorskie budownictwo spółdzielcze.
Mieszkania czynszowe
Mieszkania realizowane z funduszy KFM są lokalami czynszowymi albo z lokatorskim spół-dzielczym prawem do lokalu. Zgodnie z ustawą nie mogą być sprzedane na własność ani prze-kształcone w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Przyszli mieszkańcy najczęściej wpła-cają 30 proc. wartości mieszkania, kaucję i spłacają czynsz wraz z ratami, kredytu zaciągniętego na budowę.
Kredytowanie z KFM nie może przekroczyć 70 proc. kosztu inwestycji. Są także dodatkowe wymagania. I tak budynki powstające w ramach tbs muszą być energooszczędne i nie mogą przekroczyć określonych limitów. Czynsze w takich lokalach obejmują koszty eksploatacji i spłatę kredytu.
Zmiana partycypacji w budowie
Ważnym problemem jest też tzw. partycypacja. Jest to forma udziału w finansowaniu budowy lokali czynszowych. Partycypantem nie może być przyszły lokator, ale sponsor budowy M, który za częściowe finansowanie inwestycji ma prawo wskazać najemcę. Zgodnie z ustawą partycypan-tami miały być zakłady pracy, jednak jak pokazało życie, rzadko korzystają one z takiej formy zapewnienia pracownikom mieszkania. Bywają natomiast przypadki, kiedy prywatny właściciel kamienicy wpłaca partycypację, żeby wyprowadzić kwaterunkowego lokatora i odzyskać lokal.
W większości przypadków partycypantami tbs-ów są przyszli lokatorzy, a raczej ich najbliższa rodzina. Planowana nowelizacja ustawa ma wreszcie znieść tę fikcję. Wówczas partycypację (udział) będzie mógł wnieść sam najemca i będzie ona zwrotna oraz rewaloryzowana.
Własne, czy czynszowe
Zanim zdecydujemy się na zamieszkanie w tbs, warto sprawdzić czy obciążenia finansowe w przypadku mieszkania wynajmowanego byłyby podobne, jak gdybyśmy zaciągnęli kredyt w banku na mieszkanie własnościowe. Na przykład mamy mieszkanie czynszowe (o pow. 50 mkw., w cenie za 150 tys. zł), 45 tys. zł wkładu i spłacamy czynsz (bez opłat zależnych, w tym kredyt 367 zł), to lepiej kupić podobne mieszkanie na własność. Tak samo, jak w tbs wpłacamy 45 tys. zł jako wkład własny, a 105 tys. zł bierzemy w kredycie oprocentowanym 5, 55 proc. Miesięczna rata kredytowa przez 25 lat wyniesie 647 zł i będzie to mieszkanie własnościowe, a nie czynszowe. (E, KM)
Na poddruku
Czynszowe warunki
* Nie każdy może zajmować lokal powstający za pieniądze z KFM. Przyszły lokator nie może mieć tytułu prawnego do innego lokalu. Dotyczy to nie tylko osoby, która ubiega się o przydział, lecz i osób, które mają razem zamieszkać.
* Dochód gospodarstwa domowego w dniu zawarcia umowy najmu nie może przekroczyć przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w danym województwie, ogłoszonego w dniu zawarcia umowy najmu, więcej niż 20 proc. w jednoosobowym gospodarstwie domowym; 30 proc. w dwuosobowym gospodarstwie domowym, o dalsze 40 proc. na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!