Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

22 kwietnia 2004 r.
16:22
Edytuj ten wpis

Wpuśćmy do domu więcej światła

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Latem – często narzekamy na nadmiar słońca, jesienią i zimą zwykle jest zbyt ciemno. Klimatu nie da się zmienić, ale odpowiednio projektując okna i ich otoczenie można regulować ilość światła wnikającego do pomieszczeń.
Jest wiele sposobów na to, by do każdego pomieszczenia docierała odpowiednia ilość światła. Niekoniecznie wymaga to powiększenia okien, co zwykle jest drogie i pracochłonne.
Zaplanujmy swój dom
Aby jak najlepiej wykorzystać naturalne światło, pomyślmy przede wszystkim o ustawieniu domu pod względem stron świata i właściwym jego rozplanowaniu. Czy kupujemy projekt goto-wy, czy zamawiamy go u architekta, pamiętajmy, że pokój dzienny, taras, czy oranżeria powinny być usytuowane od strony południowej lub zachodniej; kuchnia, jadalnia i sypialnie – od wscho-du lub północy, a spiżarnia i pomieszczenia gospodarcze – od północy.
Dobierzmy kształt i wymiary okien
W pokojach i pomieszczeniach, z których korzysta się na co dzień, stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8. Dolna krawędź okna w pomieszcze-niu na piętrze powinna być na wysokości 90 - 110 cm od poziomu podłogi. Wtedy można przez okno swobodnie wyglądać, bez obawy, że się przez nie wypadnie. Okno powinno mieć wysokość co najmniej 130 cm. Na parterze czasem robi się duże okna, od podłogi. Są bardzo efektowne, można wtedy oglądać z wnętrza domu piękny ogród.
Na poddaszu ilość światła wpadająca przez okna dachowe zależy od kąta nachylenia dachu i wysokości, na jakiej znajdują się poziome krawędzie okna. Im mniejsze nachylenie dachu, tym okno powinno być wyższe. Dolna krawędź okna połaciowego powinna być na wysokości 90 - 110 cm, górna – nie wyżej niż 2 m od podłogi.
Wpuśćmy do domu więcej światła
Możemy pomalować dom na zewnątrz jasnymi kolorami (najlepiej na biało): nie tylko ściany zewnętrzne budynku, ale także powierzchnie parapetów, ramy okienne, a nawet ogrodzenie. Promienie słoneczne odbite od białych powierzchni będzie przenikać do wnętrza domu.
W pobliżu okien nie sadźmy wysokich drzew i gęstych krzewów, zwłaszcza zimozielonych. Najlepiej posadźmy drzewa liściaste, które latem dają cień, a zimą nie przesłaniają słońca. Pnącza porastające ściany uformujmy tak, by nie zasłaniały okien, bo ograniczają w ten sposób dostęp światła.
Warto wiedzieć, że światło wpadające z góry ma większe natężenie niż z boku. Dlatego przez okna wyższe przedostaje się więcej światła niż przez okna niższe o tej samej powierzchni. Jeśli ościeża wokół okna będą nachylone pod kątem do lica ściany, do domu dostanie się więcej świa-tła.
Sprawmy, by było przestronnie
Jeśli chcemy, by pomieszczenia wydawały się bardziej przestronne, ściany wewnętrzne domu pomalujmy na jasne, pastelowe barwy. Małe pomieszczenia można też optycznie powiększyć zawieszając lustra, w których odbija się światło. Nie zasłaniajmy w nich okien kotarami i firan-kami, które nie przepuszczają promieni słonecznych. Dodatkowo współczesne okna wyproduko-wane przez markowych producentów są tak wysokiej jakości, że stanowią ozdobę samą w sobie dla każdego pomieszczenia.
Jakości nie da się oszukać
Każde okno, które ma nam zapewnić odpowiednią ilość światła w domu musi być odpowied-niej jakości. Powinno chronić nas przed zimnem, wiatrem i hałasem. Są też ważne dla architektu-ry budynku – od ich urody i rozmieszczenia zależy wygląd elewacji. Powinny wobec tego być ładne i trwałe.
Dziś standardem, bez względu na materiał, są okna jednoramowe z szybami termoizolacyjny-mi. Najczęściej mają one okucia obwiedniowe, pozwalające na rozwierne, uchylno - rozwieralne lub uchylno - przesuwne otwarcie skrzydła. O jakości okien i ich właściwościach decyduje też nowoczesna technologia produkcji, staranność wykonania, dobór szyb, okuć, uszczelek i innego osprzętu oraz precyzyjny montaż. (E)

Pozostałe informacje

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

PZL Leonardo Avia Świdnik przegrała decydujące spotkanie w ćwierćfinale play-off z BKS Visłą Proline Bydgoszcz 1:3. Tym samym zakończyła sezon 2023/2024.

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]
galeria

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]

W środę nasi czwartoligowcy rozegrali 23. kolejkę spotkań. Nie obyło się bez niespodzianek. Największą była zdecydowanie domowa porażka Stali Kraśnik ze swoją imienniczką z Poniatowej 0:1. Efekt nowej miotły nie zadziałał, bo w tym meczu na ławce gospodarzy zadebiutował Kamil Witkowski. Po dwóch porażkach z rzędu pełną pulę wywalczyła za to Lublinianka, która rozbiła rezerwy Motoru 4:0.

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinału play-off Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z Chrobrym Głogów 24:26. Tym samym przegrali rywalizację o półfinał 1-2. Rafał Przybylski i spółka zagrają co najwyżej o piąte miejsce.

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Trwa internetowa zbiórka na pokrycie kosztów wymiany uszkodzonej pompy w Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

Poleje się krew. Wampiriada studentów
Nasz patronat
galeria

Poleje się krew. Wampiriada studentów

Nie tylko wampiry potrzebują krwi. Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej we współpracy z RCKiK zapraszają na wiosenną akcję honorowego krwiodawstwa.

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Filia poczty otwiera się zbyt późno – tak uważają mieszkańcy jednego z łukowskich osiedli. W ich imieniu o zmianę godzin pracy placówki prosi centralę radny Łukasz Bober.

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki
18 kwietnia 2024, 19:00

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki

18 kwietnia w Klubie Muzycznym, w ramach cyklu Jazz w CSK wystąpi kwartet Piotra Wylężoła, który zaprezentuje materiał z ostatniej płyty.

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"
Zdjęcia
galeria

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"

Wirtualna rzeczywistość, warsztaty dziennikarstwa, negocjacji czy badanie i analiza pisma. Ponad 200 uczniów odwiedziło Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie
galeria

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie

Są nieodłącznym symbolem kampusu głównego KUL. Teraz także „Poczekajka” doczekała się tych pięknych roślin. Jednak na pełen rozkwit magnolii trzeba będzie poczekać kilka lat.

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska policja chwali się skutecznością. W ciągu doby zatrzymała 7 poszukiwanych m.in. za kradzież czy rozboje.

Studenci z kół naukowych przyjrzą się wsi
NASZ PATRONAT

Studenci z kół naukowych przyjrzą się wsi

Przed nami V Międzynarodowe Sympozjum Studenckich Kół Naukowych. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Środowisko-Roślina-Zwierzę-Produkt”.

Kradzież elektrośmieci sprzed remizy. Strażacy apelują o pomoc

Kradzież elektrośmieci sprzed remizy. Strażacy apelują o pomoc

Podłość ludzka nie zna granic- denerwują się strażacy z Komarówki Podlaskiej. Ktoś ukradł im elektrośmieci, które były zbierane przed remizą.

Na UMCS poturlali kule
FOTO
galeria

Na UMCS poturlali kule

Za nami VII Akademicki Turniej o Puchar Rektora UMCS „Boccia Cup 2024”. To sportowa rywalizacja, ale też lekcja wzajemnego poszanowania.

Lublin. Feromonowe pułapki na szkodnika kasztanowców

Lublin. Feromonowe pułapki na szkodnika kasztanowców

Szrotówek kasztanowcowiaczek szczególnie upodobał sobie kasztanowce białe w Lublinie. Na 70 najcenniejszych drzewach miasto zawiesiło 210 pułapek na tego szkodnika.

Jak siedzieć, żeby nie bolało
WIDEO
film

Jak siedzieć, żeby nie bolało

Z Ireneuszem Hałasem, fizjoterapeutą rozmawiamy o prawidłowej postawie ciała, o tym jak unikać urazów podczas siedzenia przy biurku w pracy czy w szkole.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium