sobota, 17 marca 2018 r.

Dom

Współczesne technologie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 stycznia 2003, 14:47

d Na światowych placach budowy tradycyjne budownictwo ma obecnie wielu konkurentów. Pojawiają się coraz to nowsze technologie uwzględniające atrybuty energooszczędności, niskie koszt budowy i eksploatacji oraz ekologię. Coraz więcej osób decyduje się też na wznoszenie domów zgodnie z tymi nowinkami.
W Polsce wszelkie nowinki technologiczne przyjmują się powoli na rynku budowlanym. Wprawdzie pojawiły się w naszym krajobrazie "kanadyjczyki”, domy ze styropianu czy też budynki zrealizowane w technologii szkieletu stalowego, to jednak większość Polaków woli budować tradycyjnie, czyli murowane budynki jedno albo trzy warstwowe z popularnego betonu komórkowego, cegły ceramicznej albo ytonga. O nowych technologiach chętnie czytamy, ale niekoniecznie wdrażamy.
Polycrete
Nowoczesna technologia budowania "przywieziona” z Kanady. Polega na budowaniu ścian z płyt styropianowych wypełnionych betonem. Ściana składa się z dwóch 63 - milimetrowych warstw styropianu otaczających 150 - milimetrową warstwę betonu i stalowe pręty zbrojeniowe.
W fundamencie zakłada się prowadnice wytyczające miejsce budowy. Następnie w nie wkłada się metalowe haki łączące panele ze sobą. Potem między dwie warstwy paneli wlewa się beton, który pełni funkcję konstrukcyjną.
System ten charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną - współczynnik przenikania ciepłą wynosi 0,2. Struktura ściany chroni beton przed kwaśnymi deszczami, zamarzaniem gruntu i odwilżą, pęknięciami i szczelinami spowodowanymi warunkami atmosferycznymi. Istnieje możliwość stawiania domu o różnej porze roku, ponieważ używa się szybko zastygającego betonu. Szybki jest też montaż takich domów. Otóż budynek o powierzchni 150 m kw. można postawić w ciągu miesiąca.
Panelit 3D
Ściany domu w tej technologii buduje się z gotowych wyprodukowanych w fabryce paneli - "kratownic” zrobionych z 10 cm warstwy styropianu otoczonego siatką z drutu stalowego (oczka 50x50), która na bokach powiązana jest przechodzącymi przez styropian ukośnymi ocynkowanymi łącznikami. Takie panele mają wymiary 1,2x2,5 m.
W czasie budowy domu panele montuje się na prętach - prowadnicach wmontowanych w fundament i łączy na rogach siatką nakładkową. Następnie wycina się w nich okna i drzwi, zakłada przewody instalacyjne, a potem po obu stronach na styropianowe ściany natryskuje się tynk cementowy o grubości 4 cm. Ściany takiego domu mają grubość 18 cm.
Felco Beton
Jest to system budowania ścian z bloczków tzw. styrobetonu. Powstają one w wyniku połączenia cementu z granulkami styropianu, a następnie przelewa się powstała mieszankę do formy i ubija za pomocą specjalnych urządzeń, tak, żeby składniki dokładnie się wymieszały. Przy budowie bloczki układa się na zaprawę klejową. W systemie tym można budować do pięciu kondygnacji.
Isomax
Technologia ta składa się z płyt styropianowych grubości 5 - 15 cm połączonych trwale betonowymi żebrami dystansowymi dł. 15 cm. Żebra mocuje się do płyt styropianowych za pomocą specjalnego kleju. Między płyty połączone żebrami wlewa się spieniony beton komórkowy.
Z Isomaxu można budować domy jedno- i wielorodzinne. Są one ciepłe. Współczynnik przenikania ciepła dla takiej ściany wynosi 0,14. Dom o powierzchni 150 mkw. stawia się w ciągu jednego miesiąca i może to uczynić czteroosobowa brygada.
Nowe technologie znane są u nas najczęściej z fachowej literatury. Kłopoty związane z dostarczeniem tych materiałów na budowę, brak wyszkolonych fachowców oraz odpowiednio wysokie, jak na początku inwestycji, koszty sprawiają, że nie ma za wielu zwolenników tych technologii. Nadal wolimy budować tradycyjnie.(e)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!