piątek, 23 marca 2018 r.

Dom

Wybieramy materiał do ocieplenia poddasza

Dodano: 26 sierpnia 2015, 11:54
Autor: oprac. jsz

Przez dach może uciekać z domu nawet 25 proc. ciepła. Powinniśmy więc zadbać o jego odpowiednie ocieplenie. Czym się kierować przy wyborze materiału do tego celu? Które parametry techniczne są najważniejsze?

Wybierając odpowiedni materiał do izolacji poddasza, spotkamy się z być może obco brzmiącymi pojęciami, takimi jak lambda czy też opór cieplny. Co one oznaczają? Lambda jest współczynnikiem przenikania ciepła, który pozwala obliczyć ciepło przenikające przez przegrodę.

Im niższa wartość współczynnika, czyli wspomnianej lambdy, tym lepszy poziom izolacji. Z kolei opór cieplny to nic innego jak stosunek grubości warstwy materiału do współczynnika przewodnictwa cieplnego danej warstwy materiału - im wyższy opór cieplny, tym lepsza izolacja.
– Znając opór cieplny materiałów możemy ocenić które rozwiązanie ma najlepsze parametry izolacyjne – wyjaśnia Robert Męcik z firmy Kadri. – Pamiętajmy jednak, że tak samo ważna jak współczynnik lambda jest szczelność izolacji – nieszczelna izolacja nigdy nie spełni swojej funkcji niezależnie od parametrów izolacyjnych – dodaje.

Pamiętaj o szczelności

Mostki termiczne to miejsca, przez które może uciekać ciepło jeśli izolacja poddasza nie będzie szczelna. Dlatego właśnie szczelność jest, obok lambdy, najważniejszym kryterium przy wyborze materiału izolacyjnego. Dach pełen jest spadów i powierzchni trudno dostępnych, stąd istotna jest także technologia wykonywania izolacji dachu, która zagwarantuje dotarcie do każdego milimetra poddasza i ocieplenie go. Warto rozważyć technologie natryskowe, dzięki którym można dotrzeć do każdej powierzchni, do której trudno byłoby się dostać ze styropianem czy wełną.

– Szczelny materiał izolacyjny zapewni nam odpowiednie ocieplenie poddasza i wyeliminuje mostki termicznej, a także je odpowiednio wyciszy. Dzięki temu nie będziemy słyszeć każdej kropli deszczu, uderzającej o dach podczas ulewy, mogąc cieszyć się ciszą – zapewnia Męcik. – Pamiętajmy też, że izolacja poddasza wykonywana jest bezpośrednio na więźbie dachowej, dlatego należy zwrócić uwagę także na to, by materiał izolacyjny nie obciążał konstrukcji dachu.

Im grubiej tym lepiej?

Zdarza się, że wybierając materiał izolacyjny myślimy, że im więcej tego materiału będzie, tym lepiej. Tymczasem materiał materiałowi nierówny, a grubość izolacji nie świadczy o jakości ocieplenia.

– To nie grubość izolacji świadczy o tym jak materiał zabezpieczy nasze poddasze przed utratą ciepła. Często cieńszy materiał sprawdzi się nieporównywalnie lepiej, mając lepsze parametry techniczne i lepszy współczynnik przenikania ciepła. Istotne jest także, że im cieńsza warstwa materiału, tym więcej mamy miejsca na poddaszu, mogąc zyskać nawet 10 cm dodatkowej powierzchni użytkowej – ocenia Męcik.

Budowa domu niesie ze sobą ogromne koszty, dlatego też na każdym kroku szukamy oszczędności. Nie na wszystkim jednak warto oszczędzać. Przykładem może być izolacja. To inwestycja długoterminowa, a oszczędności ciepła w przyszłości zależą od tego jaką podejmiemy decyzję wybierając rodzaj izolacji. Może się okazać, że materiał nieco droższy, posiada dużo lepsze parametry i będzie gwarantował wyższą oszczędność energii, a tym samym znacznie obniży nasze rachunki za ogrzewanie. Za przykład może posłużyć tu piana systemowa, której cena jest nieco wyższa, jednak dzięki której można zaoszczędzić do 50 proc. kosztów ogrzewania. Patrzmy zatem zawsze na inwestycje w izolacje nie z perspektywy budowy domu, a długoterminowo, widząc korzyści, jakie będziemy odczuwać przez długie lata.

Czytaj więcej o:
Gość
izolacja
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 lutego 2016 o 18:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
na poddasze najlepiej dobra, markowa wełna jak Rockwool, zaś na ściany sbezkonkurencyjny jest styropian, najlepiej w kropki termoorganiki
Rozwiń
izolacja
izolacja (22 września 2015 o 23:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na temat pianki radzę poczytać zanim ktoś się zdecyduje:

https://www.youtube.com/watch?v=nPxg9IlYnWg

http://waphoster.net/vi/Qte2FHo6UPY

http://sprayfoamistoxic.blogspot.com/

http://sprayfoaminsulationphoenix.net/demilec-sealection-500-open-cell-spray-foam-nightmare-odor

http://www.classaction.org/demilec-spray-foam-insulation

http://www.treehugger.com/green-architecture/losing-their-health-and-homes-spray-polyurthane-foam.html

http://www.treehugger.com/green-architecture/chemicals-spray-polyurethane-foam-how-can-something-so-toxic-be-considered-green.html

http://www.greenbuildingadvisor.com/blogs/dept/qa-spotlight/does-spray-foam-insulation-gas-poisonous-fumes

Rozwiń
Gość
Gość (18 września 2015 o 14:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja długo szukałem ponieważ bardzo zaintrygowała mnie izolacja natryskowa. Ale jak się okazuje ważny jest produkt i wykonawca ponieważ niestety taka robota może być zachrzaniona przez partaczy dlatego znalazłem moim zdaniem dobry produkt http://demilec.org/produkty/sealection-500/i do tego autoryzowanego wykonawcę w moim regionie 

Rozwiń
kurek
kurek (16 września 2015 o 13:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Potrzebujecie konkretnego artykułu na ten temat? Proszę bardzo:

http://www.dominanta.pl/?go=blog&postid=119

Artykuł napisany przez architektów - osoby wykonujące projekty domów.

Rozwiń
samiuski
samiuski (15 września 2015 o 21:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak zabezpieczylibyście to poddasze?

www.dompasjaprojekty.pl/?projekty_wordpres=colorado

W moim dotyczczasowym domu raz poleciała "nieznana" kropla do mieszkania. O dziwo teraz, nawet przy większych deszczach jest OK. Ale chciałbym uniknąć tego w przyszłości.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!