piątek, 23 lutego 2018 r.

Dom

Wzrośnie konkurencja

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 stycznia 2002, 18:20

Trzeba się liczyć, że od 2002 r. wraz z wprowadzeniem nowej formy ulgi, Polacy będą brali więcej kredytów, a konkurencja między udzielającymi je bankami zaostrzy się.

W 2000 roku oddano do użytku 80 tysięcy mieszkań, czyli o 13 procent więcej niż rok wcześniej. W 2001 roku trend wzrostowy został utrzymany i do października oddano do użytku ponad 80 tysięcy mieszkań – o 27 proc. więcej niż w porównywalnym okresie 2000 roku. Obserwowany wzrost stanowi wynik decyzji podjętych jeszcze w 1999 roku, gdy w obliczu groźby likwidacji ulgi budowlanej rozpoczęto budowę 136 tysięcy mieszkań w pierwszym półroczu 2001 roku nie przełożyła się jednak na proporcjonalny wzrost ich sprzedaży. Dopiero zapowiedź zlikwidowania dużej ulgi budowlanej, a później informacje o podniesieniu podatku VAT na materiały budowlane i sprzedaż mieszkań spowodowały nagły wzrost sprzedaży w ostatnich miesiącach minionego roku.
Wprowadzenie od 2002 roku nowej ulgi budowlanej, w ramach, której można będzie odliczyć od dochodu odsetki od kredytu, powinno spowodować wzrost zainteresowania indywidualnych inwestorów kredytami na cele mieszkaniowe. Wiele banków oferuje kredyty mieszkaniowe, które można przeznaczyć na sfinansowanie zarówno budowy czy zakupu mieszkania, jak i jego wykończenia, przebudowy, remontu lub innych potrzeb mieszkaniowych.
Ze względu na pogorszenie się sytuacji wielu firm developerskich, wliczą one VAT w ceny budowanych przez siebie mieszkań. W tej sytuacji prawdopodobnie zwiększy się zainteresowanie mieszkaniami z rynku wtórnego.
Na sytuację na rynku nieruchomości wpływają też czynniki nie związane bezpośrednio z rozwojem rynku nieruchomości – zmiany w strukturze finansowania mieszkalnictwa, wysokość stóp procentowych czy dostępność kredytów mieszkaniowych. Pomimo że w Polsce kredyty bankowe stanowią tylko 16 procent środków przeznaczanych na budowę mieszkań, można przewidywać, że zachowany zostanie, występujący od roku 1999 wzrost kredytów jako źródła finansowania budownictwa mieszkaniowego. Na rozwój rynku kredytów mieszkaniowych korzystnie wpływać będzie także zaostrzenie się konkurencji między bankami, której wynikiem jest dostosowywanie ich ofert do potrzeb klientów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!