sobota, 20 stycznia 2018 r.

Dom

d Wejście Polski do Unii Europejskiej będzie dla budownictwa szczególnie trudną próbą. Wskaźniki makroekonomiczne, bezrobocie, aktualnie oddawane i dopiero planowane efekty w tej branży, plasują nasz kraj na ostatnich pozycjach.
Jaka rolę spełnią i jakie efekty uzyskają polskie firmy budowlane, producenci i dystrybutorzy materiałów budowlanych, developerzy? Czy będą aktywnymi i równorzędnymi partnerami w grze na europejskim rynku. Teraz jest to trudne, a w perspektywie, po podniesieniu stawki podatku VAT, będzie jeszcze trudniejsze.
Liczymy na to, że wejście do wspólnoty pomoże te problemy rozwiązać. Tymczasem kraje eu-ropejskie, zwłaszcza sąsiadujące z nami Niemcy, same mają kłopoty z zagospodarowaniem nad-wyżki mocy w budownictwie. Można przewidzieć, że będą bronić własnego, ale i to, że będą próbowały agresywnie zdobywać nasz rynek. W tej sytuacji przedsiębiorstwa mogą liczyć przede wszystkim ... na siebie. Ze strony centrum padają bowiem ogólnikowe obietnice.
Wszystkie czynniki zewnętrzne pracują i najprawdopodobniej będą pracować na naszą porażkę – twierdzą przedstawiciele ASM Centrum Badań i Analiz Rynku, firmy, która przygotowała raport o budownictwie w przededniu wejścia do Unii. Z analiz wynika, że budownictwo bardzo wrażliwie reaguje na wszelkie zmiany w gospodarce i stosunkowo długo czeka na efekty ożywie-nia. W 2002 r. oddano do użytku blisko 6,5 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej. Spadek liczby nowo rozpoczynanych mieszkań zanotowano w każdym rodzaju budownictwa (o 37,6 proc.) – największy w budownictwie indywidualnym, które w minionych latach było prawdzi-wym „kołem zamachowym” budownictwa.
Polska wynegocjowała stawkę podatku VAT na gotowe mieszkania i usługi budowlane na po-ziomie 7 proc. do 2007 r. Materiały budowlane zostaną obłożone stawką 22 proc. podatku od przyszłego roku. Wydaje się być prawdopodobne, że jeśli Polska wejdzie do UE z 22 proc. po-datkiem VAT na materiały, może nastąpić zapaść w budownictwie i spadnie konkurencyjność polskich firm. Firm te, wyścig do Europu rozpoczęły już dawno. (UZ)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!