wtorek, 20 marca 2018 r.

Dom

Zanim kupisz, sprawdź

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 stycznia 2004, 19:27Najbardziej znany i cieszący się dużą popularnością jest parkiet tradycyjny. Składa się z klepek z litego drewna o grubości 12-22 mm, szerokości 3-10 cm i długości 20-45 cm. Klepki łączy się na wpust i pióro. Można je układać w różne wzory, np. jodełkę, cegiełkę, szachownicę. Jeśli wzór jest skomplikowany, trzeba użyć większej (o 5-10 proc.) ilości deszczułek niż przy prostym. Główną zaletą takiego parkietu jest jego duża grubość, zapewniająca dobrą ochronę przed hała-sem i zimnem. Podłoga jest trwała, można ją wielokrotnie cyklinować.
Mozaika w kształcie kwadratu
Niewielkie drewniane deszczułki o grubości 8-10 mm naklejone są na tekstylną siatkę lub pa-pier perforowany i połączone w większe gotowe do układania płyty. W zależności od sposobu ułożenia listewek, płyty mają kształt kwadratu, prostokąta lub sześciokąta. Wymiary kwadratów są zazwyczaj standardowe(40 x 40 cm); prostokątów i sześciokątów - bardziej zróżnicowane (często spotyka się np. prostokąty 30, 8 x 61,6 i 35, 2 x 70,1 oraz sześciokąty o długości boku 28 cm). Mozaika ma niewielką grubość, więc nie można jej wielokrotnie szlifować. Dlatego lakier, którym ją pomalujemy powinien być wyjątkowo trwały i odporny na uszkodzenia.
Przypominający parkiet
Jego elementy (deszczułki zwane lamelkami) przypominają klepki parkietu tradycyjnego. Nie mają jednak wpustów i piór. Dzięki temu do ich produkcji zużywa się mniej drewna, co znacznie obniża cenę parkietu. Lamelki mają rozmaite wymiary (najczęściej 5 x 25cm i grubości 10 mm). Można je łączyć w płyty, które następnie zmontujemy metodą mozaikową. Można je też układać, jak tradycyjny parkiet - deszczułka po deszczułce. Po ułożeniu szlifujemy je i lakierujemy. (e)

Parkietowe podpowiedzi
Ile wydamy na parkiet?
Wysokość ceny 1 mkw. parkietu zależy nie tylko od jego rodzaju, ale także od gatunku drewna. Najtańsze są posadzki sosnowe, najdroższe - dębowe i z drzew egzotycznych. Na to, ile wydamy na parkiet ma też wpływa grubość drewna (im grubsze tym droższe) i jego klasa (najwięcej zapła-cimy za „jedynkę” - elementy dobrane są pod względem koloru i rysunku słojów). 1 mkw. trady-cyjnego parkietu kosztuje 50 - 120 zł, lamelowego - 60 zł, mozaiki - 20–50 zł.
I klasa bez wad
Kupując tradycyjny parkiet lub mozaikę szczególną uwagę zwróćmy na jego klasę. W przypadku parkietu I klasy, klepki dobierane są pod względem rysunku słojów i barwy. Niższe klasy dopuszczają większą ilość przebarwień i innych wad wyglądu, np. sęków. Jednak każda deszczułka powinna mieć dokładnie takie same wymiary. Niestety, producenci często o tym zapominają.
Klasy II i III mają znacznie niższą cenę niż klasa I.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!