poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Dom

Zapłacimy niższy podatek od wynajmu mieszkania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 kwietnia 2009, 12:31
Autor: Opr. (hap)

Dzięki nowym rozwiązaniom właściciele oddadzą fiskusowi mniej pieniędzy i szybciej będą mogli się pozbyć uciążliwego lokatora

Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało niższą stawkę podatku ryczałtowego z przychodu za najem okazjonalny. Ma to eliminować przypadki zawierania umów najmu "na czarno”. Czy to rozwiązanie pomoże w walce z dość rozległą na tym rynku szarą strefą?


Projekt zakłada ponowne wprowadzenie do systemu prawnego pojęcia "najem
okazjonalny”. Polega on na oddaniu przez właściciela, będącego osobą fizyczną i nie prowadzącego działalności w zakresie wynajmowania lokali, w użytkowanie lokalu na czas oznaczony, jednak nie dłuższy niż dziesięć lat.


Dzięki nowym rozwiązaniom właściciele szybciej będą mogli się uporać z uciążliwymi lokatorami. Obecnie jest to bardzo trudne i nawet jeśli ktoś zalega z czynszem trzy miesiące, to i tak musi otrzymać od właściciela ostrzeżenie wraz ze wskazaniem terminu na uregulowanie zaległości płatniczych. Dopiero po odczekaniu miesiąca można wypowiedzieć najemcy umowę.


Ministerstwo Infrastruktury przygotowało dla wynajmujących lokale mieszkalne także inne udogodnienie. Jest nim obniżenie stawki podatku zryczałtowanego.

Tak jest dziś

Według obecnie obowiązujących przepisów osoba fizyczna może rozliczać podatek dochodowy:


* W formie ryczałtu od przychodu: Podatek płacony jest od przychodu, a jest nim czynsz uzyskiwany od najemcy. Nie zalicza się do niego opłat uiszczanych w spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnocie, opłat za media itp., jeżeli z umowy najmu wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.


* Na zasadach ogólnych: Podatek płacony jest od dochodu, według skali podatkowej, określonej w ustawie z dnia 26 lipca 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody pomniejsza się o koszty uzyskania przychodów (np. opłaty za media, ubezpieczenie lokalu, amortyzacja - 1,5 proc. w skali roku).

Jakie są obecne stawki zryczałtowanego podatku?

Obowiązują dwie stawki: 8,5 % do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro i 20 proc. powyżej tej kwoty. W 2009 roku limit dla stawki 8,5 % wynosi 13.510 zł, przychody przekraczające tę kwotę opodatkowane są według drugiej stawki.

Jak będzie po zmianie ustawy?

Projekt zakłada, że osoby uzyskujące przychody z najmu okazjonalnego będą objęte stawką podatku ryczałtowego w wysokości 5% uzyskanych przychodów. Oznacza to zniesienie limitu w kwocie 4000 euro, powyżej którego obowiązuje wyższa stawka podatku (20%).


W myśl nowych przepisów będzie więc obowiązywała jednolita stawka podatku ryczałtowego z najmu okazjonalnego lokali mieszkalnych.

Same pozytywne skutki

Zdaniem eksperta: Małgorzata Kędzierska, Wynajem.pl


Ministerstwo, proponując zmiany w podatku ryczałtowym, chce eliminować "czarny rynek” najmu lokali. Ma to skutkować zwiększeniem dochodów budżetu sektora publicznego z tytułu podatku od wynajmu nieruchomości mieszkalnych.


Obniżenie stawki podatku ucieszyłoby podatników, których do tej pory obowiązywały dwie stawki (8,5% i 20% po przekroczeniu limitu), a może skłoniłoby także tych, którzy do tej pory tego unikali, płacenia podatku od wynajmowanego lokalu.


Źródło: Wynajem.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!