niedziela, 25 lutego 2018 r.

Dom

Zbudowałeś dom? Odbierz VAT

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 listopada 2006, 11:35

W tym roku nie skorzystamy już z ulgi budowlanej, ale mamy szansę odpisać od podatku część podatku VAT, który zapłaciliśmy w związku z inwestycjami budowlanymi. O ile spełnimy określone warunki.

W ramach tej ulgi podatnik może odzyskać część kwoty podatku VAT zapłaconego za zakup materiałów budowlanych. Faktury - wystawione od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. - muszą dokumentować wydatki poniesione na zakup materiałów budowlanych potrzebnych do budowy, nadbudowy, rozbudowy lub remontu budynku mieszkalnego.
Prawo do zwrotu części podatku VAT mają ci, którzy nie kupowali jako podatnicy VAT. Osoba, która dokonuje odpisu, musi mieć ponadto udokumentowane prawo do nieruchomości na cele budowlane albo tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego w przypadku remontu.
 

Ile odpiszemy

Podatnik, który nie korzystał z ulg, odzyska 68,18 proc. kwoty podatku VAT wynikającej z faktur. Jeśli inwestor z ulg korzystał odzyska 55,23 proc. kwoty podatku VAT. W pierwszym przypadku nie będzie to jednak więcej niż 12,295 proc., a w drugim nie więcej niż 9,959 proc. kwoty stanowiącej iloczyn:
• 70 mkw. powierzchni użytkowej i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłoszonej za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji o zwrocie w przypadku robót budowlanych związanych z ww. wydatkami, wymagających pozwolenia na budowę,
• 30 mkw. powierzchni użytkowej i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłoszonej za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji o zwrocie w przypadku robót budowlanych związanych z wydatkami, o których wyżej, nie wymagających pozwolenia na budowę.
Cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego dla celów obliczenia premii gwarancyjnej za I kwartał 2006 roku wynosi 2560 zł i ta kwota stanowi podstawę obliczenia limitu zwrotu dla osób składających wniosek od 1 maja 2006 r.

Potrzebny wniosek

Zwrot VAT dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej złożony w urzędzie skarbowym. Małżonkowie wniosek mogą złożyć wspólnie albo oddzielnie. Decyzję o zwrocie podejmuje naczelnik właściwego urzędu skarbowego; musi to zrobić w okresie 6 miesięcy.
Wniosek może być złożony nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji.
Ważne ograniczenie: wniosek można złożyć tylko raz w roku.
Do wniosku należy załączyć kopię pozwolenia na budowę, a w przypadku remontu dokument potwierdzający tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego oraz faktury dokumentujące poniesione wydatki. Jeśli inwestycja jest zakończona, trzeba dostarczyć pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego lub zawiadomienie o zakończeniu inwestycji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!