piątek, 19 stycznia 2018 r.

Dom

Zdążyć przed VAT-em

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 marca 2004, 17:42


22-procentowy VAT na materiały budowlane zastąpi od 1 maja br. dotychczasowy 7-procentowy. W górę pójdą także ceny działek. Będzie można ubiegać się o zwrot VAT, ale nie będzie to takie proste.
Pod pojęciem materiałów budowlanych kryją się nie tylko cegły, stal i cement, ale także ele-menty wykończenia wnętrz. Drożej zapłacimy za farby, tapety, kafelki, nawet wykładziny. Czas się zastanowić. Na zakupy zostały już niecałe dwa miesiące. Hurtownicy i sprzedawcy materia-łów budowlanych już teraz odczuwają wzmożony ruch. Dla nich to ostatni moment, aby zarobić na budownictwie. Stal, wełna mineralna, styropian już podrożały o 10 procent. Za niedługo po-drożeje także cała reszta materiałów budowlanych.
Nie ma się co dziwić. Producenci chcą wykorzystać ruch na rynku. Większość materiałów zdrożeje już teraz o kilka czy kilkanaście procent.
Klienci nawet jeśli nie kupują, to pytają w hurtowniach, robią rozeznanie cenowe. Inwestorzy, którzy w tym roku planują remont lub budowę właśnie teraz powinni wydać, aby potem zaosz-czędzić. Niektórzy z nich złożyli już zamówienia na materiały budowlane na całą budowę – od stali, poprzez pustaki i cement aż po materiały wykończeniowe. Klienci, którzy teraz robią zaku-py normalnie interesowaliby się tymi wydatkami w maju lub w czerwcu.
Hurtownicy zgodnie twierdzą, że to dopiero początek hossy na ich rynku. Najwięcej klientów ruszy do hurtowni od połowy marca i w kwietniu, ale wtedy mogą mieć problemy z zakupieniem od ręki wszystkich towarów.
Niektórzy przedstawiciele sektora budowlanego obawiają się, że miesiące letnie mogą ozna-czać zastój w branży. Potem jednak rynek podniesie się z załamania. Przecież nie wszyscy mają gdzie składować materiały budowlane. Poza tym niektóre z towarów mają krótkie terminy waż-ności. Nie można zrobić zapasów na kilka lat cementu, czy chemii budowlanej. Dlatego też każdy inwestor powinien sam zdecydować, czego będzie potrzebował. W zależności od tego, na jakim etapie budowy, czy remontu właśnie się znajduje oraz w zależności od elastyczności portfela. Nie sztuką jest bowiem kupić materiały na kredyt. Potem jeszcze trzeba mieć za co realizować zaplanowaną inwestycję. Urszula Kieller
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!