Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

28 sierpnia 2003 r.
14:34
Edytuj ten wpis

Zdrowa i ekologiczna cegła

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d Niską ceną, możliwością produkowania małych partii towaru, niewielkimi kosztami produkcji oraz różnorodnością form - tym głównie właściciele cegielni rywalizują z dużymi molochami. W tradycyjnych cegielniach cegła robiona jest praktycznie w ten sam sposób od średniowiecza.
Zmienił się jedynie sposób wydobywania gliny. Obecnie używa się do tego koparek, a do przewożenia - wózków widłowych. Cegła robiona jest nadal tradycyjnym ręcznym sposobem formowana, suszona i wypalana w piecach węglowych typu Hoffman.
Tradycyjnie dobra
– Ręcznie robiona cegła jest przede wszystkim produktem czystym ekologicznie. Nie zawiera ona żadnych barwników ani dodatków uplastyczniających. Jest cegłą bardzo zdrową, ponieważ jej skład chemiczny oraz tradycyjny proces ręcznego formowania pozwala uzyskiwać duże ilości porów. Umożliwiają one lepsze wchłanianie i oddawanie wilgoci w sposób naturalny. Nie występuje też efekt „pocenia się” ścian, przewodów wentylacyjnych i dymowych - mówi Andrzej Rej, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Ceramiki Budowlanej „Cerbud”.
Tradycyjnie robiona cegła w zależności od temperatury, w jakiej jest wypalana, dzieli się na cztery klasy wytrzymałości na ściskanie, które różnią się pomiędzy sobą kolorem. I tak:
1. kolor pomarańczowy - klasa wytrzymałości 7,5
2. kolor czerwony - klasa wytrzymałości 10
3. kolor wiśniowy - klasa wytrzymałości 15
4. kolor „zendra” - klasa wytrzymałości 20 i więcej
Na specjalne zamówienia
W zależności od potrzeb zamawiającego możemy produkować nawet bardzo małe partie towaru. Dla dużych cegielni jest to nie zawsze opłacalne, my natomiast jesteśmy praktycznie manufakturą. Z tego też względu możemy robić najróżniejsze formy cegieł o dowolnych wymiarach. - mówi Feliks Trojanowski właściciel cegielni.
Na specjalne zamówienia robione są krótkie serie cegieł gotyckich, klasztornych, ogrodowych, cegła angielska (krótsza, ale za to grubsza i szersza), cegła francuska (szersza, ale i cieńsza ),dodaje nasz rozmówca
Polska cegła produkowana sposobem tradycyjnym znajduje zastosowanie głównie przy renowacji i konserwacji zabytków. Ma ona prosty, porowaty i surowy wygląd przez co bardzo dobrze uzupełnia ubytki w starych, zabytkowych budowlach. Tradycyjna cegła znajduje również szerokie zastosowanie przy tworzeniu ciekawych kolorystycznie elewacji, ogrodzeń, murków oporowych i kominków. Po zastosowaniu odpowiednich rodzajów fug możemy uzyskać bardzo atrakcyjnie wyglądający końcowy efekt naszej budowli.
Zagranica docenia
Ręcznie wyrabiana cegła znalazła bardzo duże uznanie wśród odbiorców na Zachodzie Europy. Tam tradycyjne cegielnie zamarły, a taka cegła staje się modna, więc szukają materiału w Polsce.
– Pierwsze przyczółki eksportowe w Wielkiej Brytanii i Niemczech już zostały zdobyte - mówi F.Trojanowski. Jest to bardzo duża szansa na przetrwanie może nie wszystkich, ale przynajmniej kilka cegielni, które nie będą bały się zaryzykować współpracy z zagranicznymi odbiorcami. Jest to bardzo chłonny rynek, który potrzebuje tradycyjnie robionej cegły.
Najlepsza z Kraśnika
– Tradycyjnych cegielni jest w Polsce około 200, jednak ich ilość ciągle spada. Spowodowane jest to napływem taniego towaru, dodajmy nie zawsze dobrego, produkowanego masowo przez zagraniczne koncerny - zauważa A.Reja
Najwięcej cegielni występuje w województwie podkarpackim, na Lubelszczyźnie jest około 31 (na terenie gminy Kraśnik 16). Najlepsze złoża do wyrobu cegły w Polsce, a jedne z lepszych w Europie, znajdują się właśnie w okolicach Kraśnika. Występujące tutaj pokłady lessu mają grubość od 5 do 7 metrów. Fabian Plapis

NA PODDRUKU
WARTO WIEDZIEĆ
Przebieg procesu produkowania cegły:
* wydobycie kopaliny
* ręczne formowanie cegieł
* układanie cegieł do suszenie na powietrzu
* kolejne etapy suszenia na kozłach
*m wypalanie w piecach dookolnych typu Hoffman

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin - ebut.pl Stal Gorzów [na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - ebut.pl Stal Gorzów [na żywo]

O godzinie 20.30 mistrzowie Polski po raz pierwszy w tym sezononie zaprezentują się lubelskiej publiczości. Orlen Oil Motor Lublin rywalizować będzie z ebut.pl Stalą Gorzów Wielkopolski

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką
foto
galeria

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką

Wiadomo, że Lublin lubi i potrafi się bawić, jak mało które miasto w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezki w popularnym lubelskim klubie 30. Jesteście ciekawi co się działo na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotorelację.

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Konrad Sawicki nie tylko nie będzie w najbliższej kadencji ponownie zasiadał w Sejmiku Województwa Lubelskiego, ale także w Radzie Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie.

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM
23 kwietnia 2024, 18:00

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM

Dom Kultury LSM oraz Szkoła Muzyczna Rytm i Melodia zapraszają na koncert "Wiosenne ballady", który odbędzie się w najbliższy wtorek 23 kwietnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

Jeżyny z larwami

Jeżyny z larwami

Ponad 7,5 mrożonych jeżyn importowanych z Serbii nie trafi na rynek do sklepów na Lubelszczyźnie. W czwartek Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie wydała decyzję o zakazie wprowadzenia tej partii owoców do obrotu. Przyczyną: larwy i pleśń

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie
Zdjęcia
galeria

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie

57 sesji, w tym także prowadzone w okresie pandemii sesje zdalne, 836 podjętych uchwał, 15 stanowisk i apeli, 365 posiedzeń komisji oraz 787 opinii i wniosków. Dobiegła końca VI kadencja Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Sezon alergiczny w pełni. Jak powinniśmy postępować i jakie są metody leczenia alergii, rozmawiamy z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]

W czwartek kibice Bogdanki LUK mieli ostatnią okazję, żeby w tym sezonie obejrzeć swoich pupili w Lublinie. Drużyna Massimio Bottiego pożegnała się z fanami w bardzo dobrym stylu, bo w pierwszym meczu o piąte miejsce pokonała Trefla Gdańsk 3:0.

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W powiecie opolskim wyborcza rozgrywka dalej się toczy. Już 21 kwietnia mieszkańcy trzech gmin będą musieli ponownie zadecydować o tym, kogo widzą na stanowisku wójta lub burmistrza.

Rosyjski szpieg żył obok

Rosyjski szpieg żył obok

Paweł K. podejrzany o pomoc w planowaniu zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, został zatrzymany na terenie województwa lubelskiego - podała dzisiaj, 19 kwietnia w komunikacie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Po porażce z Kotwicą Kołobrzeg Wisła Grupa Azoty Puławy zagra kolejny bardzo ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie. W sobotę o godzinie 12.30 podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego zmierzą się na wyjeździe z Olimpią Grudziądz

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje jeździć po województwie w poszukiwaniu dawców. Tym razem, nieocenioną pomocą byłoby podzielenie się krwią z grup A RhD -, B RhD – i 0 RhD-.

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Postawienie szybkiej diagnozy to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Mobilne punkty badań znów przejadą przez region i zbadają kobiety pod kątem raka piersi.

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu
wybory 2024

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia zdecydujemy w drugiej turze wyborów, o tym kto będzie rządził w naszych małych ojczyznach. W jakich gminach powiatu lubartowskiego tak będzie?

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Część z gmin już wybrała swoich wójtów i burmistrzów. Jednak nie wszyscy mieszkańcy są przekonani, który z kandydatów najlepiej zadba o ich małą ojczyznę. Już 21 kwietnia lokale wyborcze zostaną ponownie otwarte.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!