wtorek, 20 lutego 2018 r.

Dom

Ze spółdzielczą skargą do Strasburga

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 kwietnia 2009, 15:01

Aż w Europejskim Trybunale Praw Człowieka postanowili szukać sprawiedliwości działacze Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców.

Wysłali do francuskiego Strasburga skargę na decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Pod koniec ubiegłego roku uznał on, że tani wykup mieszkań jest bezprawny.


Skarga to 18 stron, na których przedstawiciele Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców przekonują, że tysiące lokatorów w Polsce zostało skrzywdzonych przez decyzję Trybunału. Ich zdaniem, sędziowie, którzy w nim zasiadają, złamali prawa człowieka, bo uznali, że własność nie jest świętym prawem i można nim manipulować, ze szkodą dla tych, którzy latami spłacali kredyty, a teraz nie zdążyli z tanim uwłaszczeniem.


- W najbliższych dniach do skargi dołączymy też listę z kilkunastoma tysiącami podpisów, które zebraliśmy wśród lokatorów w całym kraju - mówiła nam Danuta Janus, szefowa koszalińskiego oddziału Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców. - Co prawda nie są one potrzebne, aby nasz wniosek został przyjęty przez Strasburg, ale w ten sposób chcemy pokazać, jak ważna to jest w Polsce sprawa - wyjaśnia.


Wielkie nadzieje z wysłaniem skargi ma Tadeusz Seń, członek koszalińskiej spółdzielni Przylesie.
- Skoro polskie państwo nas zawiodło to trzeba szukać pomocy gdzieś dalej - podkreśla. - Bo mi zależy tylko na jednym: aby w końcu w naszym kraju sprawiedliwość była sprawiedliwością, a prawo prawem.


Decyzja, czy skarga spółdzielców zostanie przyjęta, powinna zapaść do końca kwietnia. Jeżeli ta nie zostanie odrzucona, to wówczas Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców dostanie pełnomocnika z urzędu i rozpocznie się postępowanie.


Ale może być też inaczej; Strasburg może uznać, że skarga ta nie nadaje się do rozpatrzenia przez niego i ta nie zostanie przyjęta.

Co postanowił Trybunał

Pod koniec ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że tani wykup mieszkań jest niezgodny z konstytucją. Tymczasem taki wykup spółdzielnie realizują od 31 lipca 2007 roku, czyli od chwili, gdy zaczęła obowiązywać nowelizacja prawa spółdzielczego pozwalająca na wykup mieszkania za niewielkie pieniądze (od kilku do kilkuset złotych). Zmiany te od początku budziły bardzo wiele kontrowersji. Zwłaszcza wśród prezesów spółdzielni i tych lokatorów, którzy mieszkania na własność wykupili wcześniej, po starych cenach (kilkadziesiąt tysięcy złotych). Sędziowie, oprócz zakwestionowania samej zasady wykupu za "złotówkę”, postanowili także dać sejmowi czas do końca 2009 roku na poprawienie przepisów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!