wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Dom

Żeby był trwały i funkcjonalny musi być odpowiednio wentylowany

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 marca 2004, 17:36

d Pokrycie z gontów bitumicznych przejęło i wzbogaciło dawne tradycje dachów wyłożonych papą. Nowe właściwości, jakie mają gonty sprawiają, że traktowane są one jako nowoczesny i trwały materiał.
Gonty charakteryzują się wielowarstwową budową, której podstawę stanowi szklany pokryty asfaltem welon. Na wierzchu jest on pokryty posypką mineralną lub ceramiczną w różnych kolorach.
Zastosowanie wysokiej klasy asfaltów sprawia, że gont mięknie dopiero w temperaturze 90 st. C, zaś wypełnienie bitumem całej szklanej maty powoduje, że się on nie rozwarstwia. W zależności od kształtu jego spód jest samoprzylepny w części lub na całej powierzchni. Dzięki temu dach jest bardzo szczelny, odporny na warunki atmosferyczne i silne wiatry. Fachowcy sądzą, że podklejanie pasami daje wytrzymałość przylegania przy wietrze wiejącym z szybkością do 100 km na godzinę. Podklejanie na całej powierzchni natomiast zapewnia mocniejsze przyleganie, ale utrudnia układanie i jest bardziej kłopotliwe przy naprawach.
Ważne zadanie spełnia również posypka, która wzmacnia i jednocześnie przydaje gontowi estetyki. Niektórzy z producentów używają w tym celu bazaltu. Jest to materiał, który dobrze się kruszy na drobne kamyki i barwi w masie. Pozwala to wprasować je w warstwę asfaltu, gdzie bardzo dobrze zalegają. Pomalowane na rożne kolory przydają dachowi wdzięku i lekkości.
Dla zapewnienia trwałości i funkcjonalności dachu z gontem bitumicznym, konieczne jest zapewnienie prawidłowej wentylacji. Ma ona wyprowadzać z wnętrza dachu zgromadzoną tam parę wodną i gorące powietrze. Aby to osiągnąć musi ono swobodnie przepływać między ociepleniem i poszyciem dachu. Każdy producent dostarcza w tym celu odpowiednie akcesoria, które zapewniają nie tylko prawidłowy przepływ powietrza, ale także wodoszczelność oraz przydają poszyciu estetyki.
Bardzo ważny jest sposób układania gontów. Osoby, które to robią samodzielnie nie powinny wciągać na dach całych paczek, gdyż zawartość ich może ulec uszkodzeniu W czasie, gdy jest gorąco nie należy chodzić po bitumicznym pokryciu, aby go nie uszkodzić. Nie wolno układać gontów bezpośrednio na izolacji. Pomiędzy nią a poszyciem (deskami, płytą) powinna być szczelina wentylacyjna.
Każdy producent dołącza do kompletu gontów szczegółową instrukcję ich układania. Ścisłe jej przestrzegania gwarantuje, że dach będzie służył przez długie lata. Jan Kasprzak
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!