czwartek, 22 lutego 2018 r.

Dom

Żeby dom był bezpieczny dla dziecka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2009, 15:39
Autor: opr. (hap)

Urządzanie mieszkania, w którym wkrótce pojawi się maleńki lokator, jest nie lada wyzwaniem.

Beztroski spokój młodych rodziców kończy się w momencie, w którym dziecko zaczyna raczkować, a potem stawiać pierwsze kroki. Malutkie rączki, żądne poznania świata buszują w szufladach komód, sięgają na regały, bawią drzwiami od pokoju i sprawdzają, jak działa kuchenka elektryczna.


Właśnie na tym etapie życia dziecka zdarza się zwykle najwięcej wypadków. Chcąc im zapobiec, rodzice starają się nie spuszczać z oczu dzieci nawet na chwilę. Ale jedna chwila nieuwagi wystarczy, aby sprytny maluch dotknął rozgrzanej płyty, przytrzasnął rączkę drzwiami lub wsadził spinacz do gniazdka.

Jak przeżyć ten trudny okres?

Troska rodziców jest w tym niebezpiecznym okresie nieodzowna, ale nawet najbardziej opiekuńczy tata musi wziąć kiedyś prysznic, a mama przygotować kolację. Zdecydowanie najlepszym posunięciem, zmniejszającym do minimum ryzyko wystąpienia nieszczęścia, jest wyposażenie mieszkania czy domu w zabezpieczenia, eliminujące potencjalne zagrożenie i ułatwiające funkcjonowanie całej rodziny.

Z kablem w ręce

Zdecydowanie największe niebezpieczeństwo dla malucha stwarzają gniazdka elektryczne. Jednym ze skutecznych sposobów zabezpieczenia kontaktów jest stosowanie plastykowych osłonek na istniejące już gniazdka. Niski koszt zakupu sprawia, że produkt ten dostępny jest praktycznie dla wszystkich rodziców. Osłonka stwarza drobną niedogodność: chcąc włączyć odkurzacz czy suszarkę, musimy każdorazowo zdejmować ją z kontaktu.

\"Nie biegaj po schodach!”

- wołają rodzice, zwykle bez żadnego efektu. Co zrobić, aby nasze dziecko nie spadło ze schodów i nie skręciło nogi, zbiegając na poranne śniadanie?


Użytecznym rozwiązaniem, i to nie tylko dla dzieci, są przyklejane kawałki wykładzin lub taśmy, zabezpieczające przed poślizgnięciem. W zależności od potrzeby, możemy obkleić nimi brzegi stopni lub też, dla wzmocnienia efektu, wykonać dodatkowe rzędy zabezpieczeń.


Niezbędnym elementem w przypadku najmłodszych są także barierki, blokujące dostęp do klatki schodowej. To dzięki ich zamontowaniu, raczkujące i uczące się chodzić dziecko nie wejdzie na schody i z nich nie spadnie.

Bezpieczne paluszki

To właśnie one najczęściej ulegają różnego rodzaju urazom. Z tego powodu warto zainwestować w różnego rodzaju zabezpieczenia, uniemożliwiające otwarcie szuflad w szafach i komodach oraz bawienie się drzwiami wewnętrznymi.

Rodzice mają do wyboru nie tylko plastykowe blokady i różnego rodzaju nakładki ale także elementy, podpierające skrzydła drzwi.

A co jest za oknem?

Lepiej, żeby nasze dziecko samodzielnie tego nie sprawdziło. Uniemożliwią mu to mocowane do futryny zabezpieczenia i blokady otwarcia z kluczem, pozwalające na bezpieczne wietrzenie pomieszczeń bez ryzyka wypadnięcia malucha. Ich alternatywą mogą być także klamki z przyciskiem lub kluczykiem.

Wspólne gotowanie

W kuchni zdarza się najwięcej wypadków, którego ofiarami są najmłodsi mieszkańcy domu czy mieszkania. Dzieci narażone są tu nie tylko na przytrzaśnięcia paluszków, poślizgnięcia i urazy głowy ale także poparzenia.


O ile jednak "herbaciane” poparzenia spowodowane są jedynie brakiem wyobraźni rodziców (kubek z gorącym napojem można położyć w miejscu niedostępnym dla dziecka) o tyle poparzenia "kuchenkowe” są praktycznie nie do przewidzenia. Trudno bowiem pilnować dziecka, kiedy gotując, musimy co chwilę odwracać się do lodówki, żeby wyjąć z niej potrzebne składniki.


Pichcenie nam, rodzicom może jednak znacznie ułatwić, mocowana na kuchence metalowa osłona, odgradzająca palniki od ciekawskich rączek naszego dziecka.

Jak chronić dzieci przed prądem

Radzi Sławomir Szotek, specjalista Kontakt Simon
Gniazda elektryczne stanowią szczególne zagrożenie dla naszych milusińskich. Najłatwiejszą formą zabezpieczenia przed porażeniem prądem jest zainstalowanie modeli z przesłonami torów prądowych, uniemożliwiających najmłodszym domownikom wetknięcie obcych przedmiotów do gniazdka.


Zasada działania zabezpieczeń jest bardzo prosta - w mechanizmie gniazda zamontowana jest specjalna "przesłona”, uchylająca się pod wpływem obu bolców wtyczki. Dzięki niej dzieci nie mają szans na wepchnicie pojedynczego przedmiotu do toru prądowego.


A co jeśli wpadną na pomysł włożenia metalowych przedmiotów do obu otworów gniazda? Pełne bezpieczeństwo zapewniają w tym przypadku gniazdka z przesłonami torów prądowych wyposażone dodatkowo w klucz uprawniający. Dostęp do gniazdka będą miały wyłącznie te urządzenia, których wtyczki zostaną zaopatrzone przez nas właśnie w odpowiedni klucz, uchylający przesłony torów prądowych.


Źródło: GR Niedzielski
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!