czwartek, 22 lutego 2018 r.

Dom

Żeby nam sufit nie spadł na głowę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 września 2007, 12:29

Ma być wytrzymały, cichy, a przy tym łatwy w montażu i najlepiej niedrogi. Czym się kierować przy wyborze materiału, aby strop spełnił nasze oczekiwania.

W domach jednorodzinnych budowanych tradycyjną metodą (murowanych) najczęściej stosuje się stropy gęstożebrowe, choć można również wybrać drewniany strop belkowy. Drewniane stropy żebrowe wykonuje się w domach budowanych w systemie szkieletu drewnianego (tzw. kanadyjczykach).

Belka + pustak + beton

Zazwyczaj u jednego producenta kupujemy cały system stropowy, który składa się z belek (żeber) i pustaków stropowych. Oba elementy mogą być wykonane z różnych materiałów: ceramiki, betonu zwykłego lub lżejszego keramzytobetonu. Wybierając system stropowy warto dostosować materiał, z jakiego jest wykonany, do rodzaju pustaków czy bloczków, z jakich stawiamy dom (np. ściana z materiałów ceramicznych i strop również). Choć warto dodać, że najtańsze są systemy z keramzytobetonu i część inwestorów indywidualnych stosuje je niezależnie od rodzaju materiałów ściennych.
Belki stropowe mają rozmaitą długość i, w zależności od rodzaju systemu, układa się je w różnych odstępach. Najpopularniejszy strop z keramzytobetonu wymaga kładzenia belek co 60 cm. W powstałe przestrzenie układa się pustaki stropowe. Po wykonaniu wieńca (zbrojenie konieczne dla wzmocnienia konstrukcji ścian zewnętrznych) na całość stosuje się wylewkę betonową. Beton wypełnia szczeliny pomiędzy belkami i pustakami.
Uwaga! Nadbeton, czyli warstwa wylewki ponad pustakami stropowymi, powinna wynosić około 3-4 cm.

Jak belka, to z drewna

Stropy belkowe stosuje się najczęściej w domach drewnianych, choć można tego typu strop wykonać również w domu murowanym. Konstrukcja składa się z belek, które opiera się na ścianach. Następnie na belkach układa się podłogę z desek, najlepiej łączonych na wpust. Pomiędzy belkami stosuje się izolację z wełny mineralnej. Na pierwszej podłodze z desek, (nazywanej białą) można położyć docelową podłogę np. parkiet, panele itp. Od spodu można zastosować płyty gipsowo-kartonowe, które mogą przykryć belkowanie sufitu w całości, lub je częściowo odsłonić. Jeżeli belki mają być widoczne, warto zadbać o ich estetyczny wygląd. Ale nawet jeżeli w ostatniej chwili zmienimy zdanie, jest jeszcze ratunek. U stolarza można zamówić nakładki na belki (w kształcie litery U), choć trzeba dodać, że montaż takich nakładek może być skomplikowany. Tańsze są styropianowe imitacje belek drewnianych, które można łatwo przyciąć i zamontować samodzielnie. Wyglądają prawie jak... prawdziwe.

Żebrowe czyli lekkie

Stosowane właściwie wyłącznie w domach budowanych w systemie szkieletu drewnianego. Konstrukcja to gęsto rozstawione żebra i poszycie. Żebra najczęściej wykonywane są z drewnianych lub drewniano-stalowych dwuteowników albo z bali grubości 4-5 cm i wysokości dostosowanej do obciążeń i wielkości stropu (zwykle 20-28 cm). Żebra są usztywniane kratowaniem z desek lub taśm stalowych. Poszycie stropu, które przymocowuje się od góry, wykonuje się z płyt OSB. Od spodu montuje się sufit z płyt gipsowo-kartonowych. Konstrukcję stropu wypełnia się wełną mineralną.
Można również połączyć strop belkowy z żebrowym. Wtedy żebra opierają się na belkach. Pozwala to połączyć zalety lekkiego stropu żebrowego z urodą drewnianych belek sufitowych.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
S@uber
daniel
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

S@uber
S@uber (15 lipca 2012 o 18:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color=#4D4D4D][font=arial][left]Tańsze są styropianowe imitacje belek drewnianych, które można łatwo przyciąć i zamontować samodzielnie. Wyglądają prawie jak... prawdziwe.[/left][/font][/color]


No i właśnie o to chodzi, a i bezpieczniejsze w razie Niemca
Rozwiń
daniel
daniel (13 lipca 2012 o 14:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
grunt, żeby materiały były markowe, miały certyfikaty instytutów budowlanych, dobrze też wziąć ekipę, która zna się na tym nie popełni błędów, warto poszukać wśród znajomych, którzy na pewno kiedyś ocieplali dom. mnóstwo informacji można znaleźć oczywiście na portalach remontowo-budowlanych, gdzie wypowiadają się nie tylko specjaliści, ale zwykli ludzie, którzy są już po termomodernizacji. Można liczyć na ciekawe sugestie a nóż ktoś podsunie nam jakiś pomysł. polecam murator.pl, forumbudowlane.pl, budujemydom.pl
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!