piątek, 23 marca 2018 r.

Dom

Żeby okna nie płakały...

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 kwietnia 2004, 16:23

Moda na szczelne okna sprawiła, że nie dbając o odpowiednią wentylację wstawiamy coraz to bardziej udoskonalone okna, niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane i po pewnym czasie obserwujemy, jak pojawiają się na nich cieknące plamy wody.
Zbyt szczelne okna mogą spowodować powstawanie paru negatywnych zjawisk, m.in. skraplanie się właśnie pary wodnej na chłodnych powierzchniach szyb albo ściany, czy też niewystarczającą wymianę powietrza w pomieszczeniach. Zjawisko to nasila się szczególnie w okresie zimowym, kiedy ściany i okna są bardzo zimne.
Najniższa temperatura występuje na ścianach zewnętrznych, ścianach zasłoniętych meblami i na klifach okiennych. W tych miejscach może pojawić się wilgoć, a po pewnym czasie może nawet rozwinąć się grzyb pleśniowy. Uciążliwe jest też skraplanie się na szybach okiennych pary wodnej, która w niekorzystnych warunkach może na przykład kapać z okien połaciowych albo zamarzać.
Żeby zapobiec tym niepożądanym zjawiskom koniecznie trzeba zapewnić odpowiedni dopływ świeżego i suchego powietrza. Z tych względów niektórzy producenci nowoczesnych okien wyposażyli je w specjalne mikroszczeliny, które zapewniają odpowiednią wymianę powietrza czy też w dodatkowe okucia pozwalające na większe uchylenie okna, jak w przypadku mikroszczeliny.
Można także stosować specjalne nawiewniki montowane w szybie. Wycina się wówczas specjalnej wielkości otwór i po prostu wstawia w to miejsce uszczelniony nawiewnik.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!