środa, 21 marca 2018 r.

Dom

Żegnaj, franku - witaj, euro!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 marca 2009, 14:50
Autor: Opr. (hap)

Frank szwajcarski i tylko frank - do niedawna odpowiedź na pytanie o walutę kredytu mieszkaniowego była prosta.

Niewiele osób zastanawiało się nad zadłużeniem się w innej walucie. Szwajcarski frank był odpowiedzią na wszelkie wątpliwości.Te czasy się jednak skończyły.


Frank zdrożał tak bardzo, że warto zastanowić się nad wyborem innej waluty. Wiele wskazuje na to, że lukę po nim może wypełnić euro. Ze względu na pogarszającą się sytuację gospodarczą, Europejski Bank Centralny już kilka razy decydował się na obniżkę stóp procentowych. Obecnie główna stopa w strefie euro wynosi około 1,7 proc.


Wydaje się, że tak niski jej poziom może skutecznie zwiększyć atrakcyjność kredytów hipotecznych w tej walucie. Dodatkową zaletą są konkurencyjne marże. Jednak przymierzając się do finansowania nieruchomości w europejskiej walucie,

warto uważniej przyjrzeć się poszczególnym propozycjom.

A to ze względu na znaczne rozbieżności w ofertach banków. Z najnowszego zestawienia firmy Niezależny Doradca Finansowy Expander wynika, że średnia marża kredytów w euro kształtuje się na poziomie 3,76 proc. Na taki koszt trzeba być przygotowanym w Polbanku EFG i GE Money Bank.


Natomiast najniższa marża kredytów w euro wynosi obecnie 1,1 proc. i oferuje ją Deutsche Bank PBC.

Bez wkładu własnego

Obecna różnica między stopą WIBOR i EURIBOR oznacza, że rata kredytu w euro, przy jednakowej marży, jest niższa niż kredytu w polskiej walucie. Co ważne, niektóre banki umożliwiają finansowanie w euro nawet do 100 proc. wartości nieruchomości, co w przypadku jeszcze niedawno najpopularniejszej waluty obcej - franka szwajcarskiego - zostało w ostatnim czasie mocno ograniczone.


Kredyty w euro są dostępne na rynku od wielu lat, jednak nigdy nie były zbyt popularne. Wysokie oprocentowanie oraz różnice kursowe skutecznie odstraszały potencjalnych kredytobiorców.


- Fakt, że w ostatnim czasie euro osiągnęło prawie swój najwyższy historyczny poziom nie oznacza, że w jakimś stopniu nie może on zostać w przyszłości przekroczony. Jednak w przypadku kredytów w euro kwestia ryzyka kursowego będzie dotyczyła kredytobiorców tylko w okresie przejściowym - do momentu przyjęcia przez Polskę wspólnej, europejskiej waluty - mówi Andrzej Dębowski z Departamentu Segmentu Klientów Indywidualnych w Deutsche Bank PBC.


Źródło: ARW IMAGE PR
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!