środa, 21 lutego 2018 r.

Dom

Znamy wskaźniki dla „Rodzina na swoim”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 kwietnia 2010, 17:18
Autor: (bmk)

Od czwartku obowiązują nowe wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

To bardzo ważny wskaźnik, stosowany jest bowiem przy ustalaniu dopłat Skarbu Państwa do kredytów mieszkaniowych, przyznawanych w ramach rządowego programu „Rodzina na swoim”.


Środki na finansowanie programu pochodzą z budżetu państwa i dają rodzinom oraz osobom samotnie wychowującym dzieci, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, możliwość otrzymania dodatkowego źródła finansowania na zakup mieszkania bądź budowę domu.


W efekcie wykreowano nowy rynek odbiorców, co wspomaga rozwój budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Dopłaty pochodzące ze środków publicznych, przyznawane na okres 8 lat, zapewniają systematyczny napływ środków finansowych do sektora budownictwa.


Skutkiem jest natychmiastowy obrót kapitałem, co poprawia płynność finansową deweloperów. Zatem korzystny wpływ programu „Rodzina na swoim” na rozwój budownictwa mieszkaniowego i poprawę sytuacji ekonomicznej podmiotów działających w sektorze budowlanym jest bezsporny.


Wg informacji podanej przez Związek Banków Polskich, w IV kwartale 2009 roku banki udzieliły 52,8 tys. nowych kredytów mieszkaniowych na kwotę blisko 11 mld zł. Średnia wartość kredytu wyniosła 203 tys. zł.


Ogólna kwota zadłużenia z tytułu tego rodzaju kredytów na koniec 2009 roku wyniosła 214 mld zł, co stanowi około 17 proc. PKB. Podobna średnia dla krajów Unii wynosi aż 50 proc., jest więc duże pole do działania w tym zakresie.


Bankowcy przewidują, że w 2010 roku wartość nowoudzielanych kredytów mieszkaniowych może wynieść 45–50 mld zł, co oznaczałoby wzrost rzędu 15 proc. Osiągnięciu takiego wyniku będzie z pewnością sprzyjać realizacja rządowego programu „Rodzina na swoim”.


Potrzeby zaś są bardzo duże. Pod względem liczby mieszkań na 1000 mieszkańców znajdujemy się w „ogonie Europy”: szacuje się, że w Polsce brakuje 2–3 mln mieszkań.


Program cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród bankowców. Obecnie bierze w nim udział 21 banków.


Objaśnienia do tabeli


* Wartość wskaźnika stanowi iloczyn współczynnika 1,4 oraz średniej arytmetycznej dwóch ostatnio ogłoszonych przez właściwego wojewodę wartości wskaźnika obowiązujących dla gminy, na której terenie położony jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, na który ma być udzielony kredyt preferencyjny,


** Dane nie zostały opublikowane w Dziennikach Urzędowych Województw


Źródło: Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!