niedziela, 25 lutego 2018 r.

Dom

Zwyczajne i niezwyczajne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 grudnia 2001, 17:32
Autor: (elle)

W żarówkach tradycyjnych światło wytwarzane jest dzięki podgrzewaniu materiału (żarnika) prądem elektrycznym do odpowiednio wysokiej temperatury, tak aby podgrzewany materiał zaczął emitować promieniowanie widzialne (światło). Taki sposób wytwarzania światła nazywa się temperaturowym wytwarzaniem światła.

Żarniki żarówek robi się z wolframu. Żarówki dają światło o barwie żółtej. Barwy przedmiotów oświetlanych ich światłem oddawane są w 100 proc.

Żarówki głównego szeregu

To te powszechnie stosowane w gospodarstwach domowych. Produkuje się je w trzech odmianach: z bańką przezroczystą, matowaną lub kolorową.

Żarówki z matową bańką

Mają większą niż przezroczyste powierzchnię świecącą (świeci cała bańka, nie widać żarnika). Dzięki temu mniejsze jest prawdopodobieństwo olśnienia i można je z powodzeniem stosować w oprawach z widocznym źródłem światła (żyrandole, kinkiety). Wbrew obiegowym opiniom wytwarzają tyle samo światła co żarówki przezroczyste.
Żarówek kolorowych nie używa się do oświetlenia użytecznego, lecz ozdobnego i akcentującego.
Kolorowa powłoka nałożona jest równomierną warstwą na wewnętrzną powierzchnię bańki, dzięki czemu światło żarówki jest miękkie i nieolśniewające.
Żarówki głównego szeregu wyposażone są przeważnie w trzonki zwykłe - z tzw. dużym gwintem.

Żarówki małogabarytowe

Mogą mieć bańkę świecową: matowaną lub przezroczysta albo bańkę kulistą: matowaną, przezroczystą lub kolorową.
Żarówki małogabarytowe mogą mieć trzonki takiej samej średnicy co żarówki głównego szeregu lub mniejsze. Zwane są wtedy potocznie żarówkami z małym gwintem.

Żarówki liniowe

Przypominają kształtem świetlówki. Wewnętrzna powierzchnia szklanej rurki jest krzemowa (biała), dzięki temu żarówka świeci całą powierzchnią. Światło wytwarzane przez takie żarówki jest miękkie (dobrze oddaje kolory skóry) i doskonale nadaje się do oświetlenia łazienki, garderoby lub szafek ściennych. Żarówki te wyposażone są w jeden lub dwa trzonki tzw. bagnetowe.

Żarówki z dużą bańką

Są dekoracyjnymi źródłami światła. Mogą mieć bańkę białą (jej wewnętrzna powierzchnia jest krzemowana), przezroczystą lub kryształową.
Szczególnie atrakcyjne, nieolśniewające światło daje żarówka z białą bańką. Może być stosowana w ozdobnych oprawach, w których źródło światła nie jest w pełni osłonięte.
Należy unikać montowania przezroczystych żarówek w otwartych oprawach, gdyż jaskrawy żarnik widoczny jest przez przezroczystą bańkę.
Żarówki z dużą bańką mają zwykle (duże) trzonki.

Żarówki ze zwierciadlaną kopułą bańki

Kopuła bańki może być srebrna lub złota. Zwierciadło sprawia, że światło odbijane jest w kierunku trzonka żarówki, a żarnik jest częściowo osłonięty. Żarówki takie nadają się do opraw oświetleniowych z odbłyśnikiem, czyli warstwą odbijającą światło. Wytwarzają dekoracyjne światło i w dużym stopniu emitują efekt olśnienia. Mogą być stosowane do dekoracyjnego (akcentującego) oświetlenia mieszkań.

Żarówki kryptonowe

Dzięki niewielkim wymiarom nadają się do małych opraw oświetleniowych. Bańki tych żarówek mogą mieć kształt grzybka, kuli lub świecy. Są malowane elektrostatycznie, co sprawia, że świecą równomiernie całą powierzchnią bańki, dając miękkie, nieolśniewające światło.

Żarówki z odbłyśnikiem

Mogą być stosowane w oprawach bez odbłyśników, wszędzie tam gdzie potrzebne jest intensywne punktowe oświetlenie (oprawa umieszczona bezpośrednio na stole lub zawieszona na niewielkiej wysokości nad nim). Światło jest ukierunkowane, dzięki czemu można osiągnąć stosunkowo duży poziom natężenia oświetlenia i efektywne wykorzystanie światła, a tym samym energii elektrycznej.
Żarówki z odbłyśnikiem typu spot wysyłają więcej światła w swojej osi (25 do 100 proc.), a więc lepiej je ukierunkowują.
Żarówki z odbłyśnikiem paraboloidalnym dają ukierunkowany strumień świetlny o wąskim (12 i 30 st.) kącie. Mają zwartą i mocną obudowę oraz bańkę z prasowanego szkła, dzięki czemu są odporne na wpływy atmosfery i mogą być stosowane do oświetlania niewielkich obszarów na zewnątrz domu. Produkowane są również w wersji z tzw. zimnym lustrem. Mogą być wtedy używane do oświetlania przedmiotów wrażliwych na ciepło. Żarówki z odbłyśnikiem wyposażone są w zwykły lub mały trzonek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!