wtorek, 20 marca 2018 r.

Edukacja

Badania CBOS: Młodociani dziadkowie nie potrafią rozmawiać o seksie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 czerwca 2010, 21:14

Zostali dziadkami, zanim ich dzieci ukończyły 18 lat. Nie rozmawiali z nimi wystarczająco dużo o sprawach związanych z seksem i środkach antykoncepcyjnych lub nie potrafili o tym rozmawiać – wynika z badania CBOS na "młodocianych dziadkach”, przeprowadzonego w ramach III edycji Kampanii na rzecz Świadomego Rodzicielstwa "Kiedy 1+1=3”.

Badanie Centrum Badania Opinii Społecznej wykazało, że "młodociani dziadkowie” powielają wzorce braku rzetelnej rozmowy z dziećmi nt. seksu wyniesione z domu rodzinnego. Model życia w domu rodzinnym dziadków najczęściej opierał się na dyscyplinie, posłuszeństwie i wypełnianiu domowych obowiązków, co podkreślało dystans między rodzicem a dzieckiem. Często brakowało im czasu i chęci na szczere rozmowy; przyznają, że unikali podejmowania trudnego tematu dojrzewania.

W rodzinach respondentów, "podwójnie młodocianych”, którzy byli zarówno "młodocianymi rodzicami, jak i dziadkami” większość osób w ogóle nie rozmawiała z rodzicami o sprawach dorastania i dojrzewania. Dziadkowie, będąc w wieku nastoletnim, czerpali wiedzę o seksie głównie od koleżanek i kolegów, starszego rodzeństwa lub kuzynostwa i twierdzą, że ich wiedza nt. seksu była znikoma.


W mojej rodzinie był to temat tabu...

Oto kilka wypowiedzi uczestników badania, ilustrujących sytuację domowej edukacji seksualnej:

• "Do 15 roku życia praktycznie nie rozmawialiśmy na żadne tematy, takie wychowawcze, takie związane z dorosłością, czegoś takiego w domu nie było. To był temat tabu raczej.” (rocznik 1954)

• " Z rodzicami o antykoncepcji się nie mówiło. Wydaje mi się, że to był temat tabu. Nie mówiło się o sferze intymnej na co dzień”. (rocznik 1964)

• "Ponieważ nie było między nami takiej, jakby to można powiedzieć, przyjaźni. Ciężko nam było rozmawiać ze sobą na różne tematy (…) Nie było między nami jakichś rozmów, tego, żeby rodzice po prostu spróbowali chociaż słuchać mnie.” (rocznik 1968)

• "W niektórych sprawach się wstydziłem, a w niektórych jak się spytałem, to zbywali mnie jakąś tam odpowiedzią byle jaką.” (rocznik 1974)

Szkoła i rodzice muszą się tym zająć

- Potrzeba edukacji nt. odpowiedzialnych zachowań seksualnych jest wielka. To pośrednio świadczy o konieczności wprowadzenia edukacji seksualnej do szkół. Jak wynika z badań, również rodzice nie powinni bać się rozmawiać z dziećmi na te tematy; nie powinni ukrywać swojej wiedzy przed dziećmi, ale próbować odpowiadać na pytania młodych i pomóc im wejść w tak ważny etap, jakim jest rozpoczęcie współżycia seksualnego. Rozmowy te nie są łatwe, ale warto i trzeba je przeprowadzać - mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Bąbelman
Gość
....jedwabna...,
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Bąbelman
Bąbelman (17 czerwca 2010 o 16:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O czym głąby rozmawiacie,od setek tysięcy lat wiadomo, że to przyroda dyktuje przedłużenie danego gatunku,nie piękna buzia,nie piękny ku***,tylko fermony decydują o przedłużeniu danego gatunku i nikt tego nie nauczy jak to się robi.Od setek tysięcy lat wiadomo,że d*** jest od wydalania ,ci*** od rozmnażania,a buzia od konsumowania pokarmu.Od milionów lat przyroda eksperymentuje na ludziach ich gatunek,nieudany umierał,ale człowiek zaczął go ratować przed śmiercią . Mamy dowody tych skrzywień naturalnych w takiej postaci,że chłop usilnie chce zrobić innemu chłopu dziecko.Młodzież się rucha na potęgę,za radą mądrych stosuje chemię,a potem co wychodzi "deb***e" a potem "deb***e" robią "deb***i" a społeczeństwo musi na to pracować,płakać i płacić.
Rozwiń
Gość
Gość (17 czerwca 2010 o 14:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale przyznasz że polki to typowe dziwki. W anglii lubują się w ciapatych księciach.
Rozwiń
....jedwabna...,
....jedwabna..., (17 czerwca 2010 o 13:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W pierwszej kolejności ktoś powinien porządnie przyłożyć takiej świni jak ty w ryj, a następnie rozprawiaj się z tymi...szmatami.Chyba nie jesteś lepszy: każdy sądzi według siebie.
Rozwiń
crx
crx (17 czerwca 2010 o 11:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najzręczniej mówić o tych sprawach w szkole- w pierwszej klasie gimnazjum.Chociaż uważam ,że powinni to zrobić Rodzice.Niektórzy potrafią,inni nie!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!