Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

6 lutego 2008 r.
17:44
Edytuj ten wpis

Co warto studiować?

0 0 A A

Psychologia, prawo i dziennikarstwo na uniwersytetach, biotechnologia na Akademii Rolniczej,

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
specjalność lekarska na Akademii Medycznej, informatyka na politechnice... Te kierunki były w zeszłym roku najbardziej oblegane na lubelskich uczelniach. Czy w tym będzie podobnie?


Możliwości jest wiele. Przeszło 30 tys. maturzystów z naszego regionu tylko w Lublinie ma do wyboru ponad 100 kierunków studiów. Od kosmetologii, muzykologii i hodowli koni, aż po wentylację, obsługę rynku nieruchomości i dekoracje roślinne. Nie brakuje też młodych ludzi, którzy decydują się na

ciekawy, choć mało popularny kierunek.

Jak choćby Ksenia Siadkowska, która cztery lata temu wybrała budowę śmigłowców na Politechnice Lubelskiej. Na jej roku jest zaledwie kilkanaście osób.
- Łatwo nie jest - przyznaje. - Uczę się o konstrukcjach silników samolotowych czy podstawach lotnictwa. To niezbyt proste zagadnienia. Ale ciekawe. I ze znalezieniem pracy po studiach nie powinno być problemów. Niewielu jest specjalistów z tej dziedziny w Polsce.

- To jeden z kluczy do dobrego wyboru - twierdzi Marcin Pietras, menedżer portalu edulandia.pl. - Dowiedzieć się, czy dana specjalność da nam szansę na zatrudnienie. I odpowiedzieć na pytanie, czy te studia będą dla nas ciekawe. Jeśli obie odpowiedzi są twierdzące, nie ma się co zastanawiać. Nawet, jak kierunek nie jest najbardziej popularny.


Będzie jak zwykle

A wiele wskazuje na to, że w tym roku najpopularniejsze będą te same kierunki, co w poprzednich latach.

- Prawo, psychologia, różne filologie. Spodziewamy się, że te specjalności znowu będą w tym roku najbardziej oblegane - mówi Beata Górka, rzecznik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej do tej listy trzeba jeszcze dołączyć dziennikarstwo, stosunki międzynarodowe czy biotechnologię.

- Warto więc zastanowić się, jakie perspektywy daje studiowanie kierunku, który co roku kończy w Lublinie 200 czy 300 osób - podkreślają specjaliści. - Trzeba pamiętać, że samo ukończenie prawa nie gwarantuje pracy - mówi Górka. - Bo po studiach, żeby zostać sędzią czy adwokatem, trzeba jeszcze zrobić aplikację i przejść kilka innych szczebli.


Przemyśl to jeszcze raz

Dlatego uczelnie zachęcają do zastanowienia się nad mniej popularnymi, ale równie ciekawymi kierunkami. Na UMCS taką specjalnością może być logopedia z audiofonologią, nowość podczas zeszłorocznej rekrutacji.

- My w tym roku uruchamiamy nowy kierunek studiów: matematykę inżynierską o dwóch specjalnościach: matematyce w finansach i ubezpieczeniach i matematyce technicznej - dodaje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik Politechniki Lubelskiej. - Nasz kierunek będzie mniej "akademicki” niż matematyka na uniwersytetach. Chcemy przygotować fachowców, którzy wiedzę matematyczną będą mogli od razu po studiach wykorzystać z biznesie czy gospodarce.

Co w gospodarce - to na uczelni

To samo ma dotyczyć absolwentów fizyki technicznej o specjalności: konwersja energii, nowego kierunku na Politechnice lubelskiej.

- Przecież to w Lublinie swoją siedzibę ma mieć Polska Grupa Energetyczna. I to u nas powstanie jedyna w Polsce fabryka baterii słonecznych - wyjaśnia Czajkowska-Deneka. - Wybierając kierunek studiów, warto wiedzieć, czy znajdziemy po nim pracę.

Pogoda dla architektów, informatyków, weterynarzy

Zdaniem ekspertów od rynku zatrudnienia, w najbliższych latach problemów nie powinni mieć z tym m.in. architekci i budowlańcy, lekarze medycyny, specjaliści finansowi, informatycy czy lekarze weterynarii.

Kto najłatwiej znajdzie pracę

Międzyresortowy Zespół do Prognozowania Popytu na Pracę przewiduje, że w najbliższych latach największym powodzeniem na rynku pracy będą się cieszyć następujące grupy zawodów:
• kierownicy małych i średnich zakładów pracy
• sprzedawcy i demonstratorzy
• pracownicy ds. finansowych
• specjaliści do spraw biznesu
• architekci, inżynierowie
• pracownicy obsługi biurowej, sekretarki
• robotnicy budowlani
• kierowcy
• pielęgniarki i położne
• pracownicy usług domowych i gastronomicznych
• technicy, informatycy
• mechanicy maszyn i urządzeń

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium