sobota, 17 lutego 2018 r.

Edukacja

Co warto studiować?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 lutego 2008, 17:44

Psychologia, prawo i dziennikarstwo na uniwersytetach, biotechnologia na Akademii Rolniczej,

specjalność lekarska na Akademii Medycznej, informatyka na politechnice... Te kierunki były w zeszłym roku najbardziej oblegane na lubelskich uczelniach. Czy w tym będzie podobnie?


Możliwości jest wiele. Przeszło 30 tys. maturzystów z naszego regionu tylko w Lublinie ma do wyboru ponad 100 kierunków studiów. Od kosmetologii, muzykologii i hodowli koni, aż po wentylację, obsługę rynku nieruchomości i dekoracje roślinne. Nie brakuje też młodych ludzi, którzy decydują się na

ciekawy, choć mało popularny kierunek.

Jak choćby Ksenia Siadkowska, która cztery lata temu wybrała budowę śmigłowców na Politechnice Lubelskiej. Na jej roku jest zaledwie kilkanaście osób.
- Łatwo nie jest - przyznaje. - Uczę się o konstrukcjach silników samolotowych czy podstawach lotnictwa. To niezbyt proste zagadnienia. Ale ciekawe. I ze znalezieniem pracy po studiach nie powinno być problemów. Niewielu jest specjalistów z tej dziedziny w Polsce.

- To jeden z kluczy do dobrego wyboru - twierdzi Marcin Pietras, menedżer portalu edulandia.pl. - Dowiedzieć się, czy dana specjalność da nam szansę na zatrudnienie. I odpowiedzieć na pytanie, czy te studia będą dla nas ciekawe. Jeśli obie odpowiedzi są twierdzące, nie ma się co zastanawiać. Nawet, jak kierunek nie jest najbardziej popularny.


Będzie jak zwykle

A wiele wskazuje na to, że w tym roku najpopularniejsze będą te same kierunki, co w poprzednich latach.

- Prawo, psychologia, różne filologie. Spodziewamy się, że te specjalności znowu będą w tym roku najbardziej oblegane - mówi Beata Górka, rzecznik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej do tej listy trzeba jeszcze dołączyć dziennikarstwo, stosunki międzynarodowe czy biotechnologię.

- Warto więc zastanowić się, jakie perspektywy daje studiowanie kierunku, który co roku kończy w Lublinie 200 czy 300 osób - podkreślają specjaliści. - Trzeba pamiętać, że samo ukończenie prawa nie gwarantuje pracy - mówi Górka. - Bo po studiach, żeby zostać sędzią czy adwokatem, trzeba jeszcze zrobić aplikację i przejść kilka innych szczebli.


Przemyśl to jeszcze raz

Dlatego uczelnie zachęcają do zastanowienia się nad mniej popularnymi, ale równie ciekawymi kierunkami. Na UMCS taką specjalnością może być logopedia z audiofonologią, nowość podczas zeszłorocznej rekrutacji.

- My w tym roku uruchamiamy nowy kierunek studiów: matematykę inżynierską o dwóch specjalnościach: matematyce w finansach i ubezpieczeniach i matematyce technicznej - dodaje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik Politechniki Lubelskiej. - Nasz kierunek będzie mniej "akademicki” niż matematyka na uniwersytetach. Chcemy przygotować fachowców, którzy wiedzę matematyczną będą mogli od razu po studiach wykorzystać z biznesie czy gospodarce.

Co w gospodarce - to na uczelni

To samo ma dotyczyć absolwentów fizyki technicznej o specjalności: konwersja energii, nowego kierunku na Politechnice lubelskiej.

- Przecież to w Lublinie swoją siedzibę ma mieć Polska Grupa Energetyczna. I to u nas powstanie jedyna w Polsce fabryka baterii słonecznych - wyjaśnia Czajkowska-Deneka. - Wybierając kierunek studiów, warto wiedzieć, czy znajdziemy po nim pracę.

Pogoda dla architektów, informatyków, weterynarzy

Zdaniem ekspertów od rynku zatrudnienia, w najbliższych latach problemów nie powinni mieć z tym m.in. architekci i budowlańcy, lekarze medycyny, specjaliści finansowi, informatycy czy lekarze weterynarii.

Kto najłatwiej znajdzie pracę

Międzyresortowy Zespół do Prognozowania Popytu na Pracę przewiduje, że w najbliższych latach największym powodzeniem na rynku pracy będą się cieszyć następujące grupy zawodów:
• kierownicy małych i średnich zakładów pracy
• sprzedawcy i demonstratorzy
• pracownicy ds. finansowych
• specjaliści do spraw biznesu
• architekci, inżynierowie
• pracownicy obsługi biurowej, sekretarki
• robotnicy budowlani
• kierowcy
• pielęgniarki i położne
• pracownicy usług domowych i gastronomicznych
• technicy, informatycy
• mechanicy maszyn i urządzeń
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!