sobota, 20 stycznia 2018 r.

Edukacja

Co zrobić, kiedy szkołę zaatakuje terrorysta? Będą szkolenia dla nauczycieli i uczniów (wideo)

Dodano: 5 lipca 2015, 15:24
Autor: ask

O tym, co robić w konfrontacji z uzbrojonym napastnikiem dowiedzą się nie tylko dyrektorzy i nauczyciele, ale i uczniowie
O tym, co robić w konfrontacji z uzbrojonym napastnikiem dowiedzą się nie tylko dyrektorzy i nauczyciele, ale i uczniowie

Do szkół trafi wkrótce przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informator oraz film ze wskazówkami, jak zachować się w przypadku wtargnięcia do placówek oświatowych terrorystów. O tym, co robić w konfrontacji z uzbrojonym napastnikiem dowiedzą się nie tylko dyrektorzy i nauczyciele, ale i uczniowie.

– Materiały będą udostępniane w trakcie szkoleń dyrektorów szkół oraz nauczycieli w całym kraju – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSW. – Przekażą je policjanci, którzy zorganizują zajęcia. Film, jak i ulotki zawierają wskazówki dla pracowników placówek oświatowych, jak zachować się w sytuacji wystąpienia tego rodzaju zagrożenia oraz jak o nim alarmować.

Fragment filmu przygotowanego we współudziale z Komendą Stołeczną Policji opublikowano w internecie. Widać na nim zamaskowanego mężczyznę, który wchodzi do szkoły strzelając do wszystkich, których widzi na szkolnym korytarzu. Pokazane zostały także jego ofiary.

– Sam pomysł jest dobry, bo do tematu terroryzmu podchodzimy zbyt lekceważąco. Tymczasem taki atak może się zdarzyć w każdej chwili, w każdym miejscu na świecie – uważa Zbigniew Jakuszko, dyrektor V LO w Lublinie. – Film jest jednak brutalny. Konieczna będzie rozmowa z młodzieżą na ten temat podczas lekcji wychowawczych. Z całą pewnością problem powinien być poruszany. To kolejna kwestia dotycząca bezpieczeństwa obok bezpieczeństwa na drodze i na wodzie, o czym rozmawiamy z gimnazjalistami regularnie.

– Temat jest bardzo istotny. Musimy teraz na podstawie otrzymanych materiałów opracować schemat postępowania w sytuacji ataku terrorystycznego – mówi Marek Krukowski, dyrektor Gimnazjum nr 18 w Lublinie. – Kilka lat temu ktoś zadzwonił z informacją, że w szkole podłożona jest bomba. Przeprowadziliśmy ewakuację, ale nie była to sprawa prosta i przebiegająca bez problemów. Raz w roku przeprowadzamy próbną ewakuację, ale to wciąż zbyt mało.

Zgodnie z ministerialnymi instrukcjami jeśli terrorysta wejdzie do szkoły, ewakuowani powinni zostać tylko ci uczniowie, którzy przebywają blisko do wyjścia i nie muszą przechodzić w pobliżu napastnika. Pozostali powinni zabarykadować się w salach, w których się znajdują i schować pod ławkami. Gdy i tego nie mogą zrobić: „w bezpośrednim kontakcie z napastnikiem – WALCZ, a jeśli nie jesteś w stanie podjąć walki – BŁAGAJ O LITOŚĆ” – uczą autorzy ulotki.

– Ulotka jest dobra. Każde działanie mające na celu poprawę bezpieczeństwa są dobre i potrzebne – uważa Stanisław Stoń, dyrektor I LO w Lublinie. – Żyjemy w takich czasach, kiedy może zdarzyć się wszystko. Warto mówić o tym wprost zanim dojdzie do takich sytuacji.

Zasady postępowania na wypadek wtargnięcia napastnika na teren placówki oświatowej - POBIERZ ulotkę w formacie PDF

WIDEO

Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 lipca 2015 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy to nie jest instruktaż dla młodzieży? Kiedyś nie było narkomanii w szkołach. Ale dzieci dowiedziały się o używkach (papierosy, alkohol, narkotyki) od szkolnych pedagogów - to oni z zapałem uświadomili milusińskich, że zamiast uprawiania sportu można uprawiać w doniczce "marychę", że zamiast zapału do nauki można zapalić skręta, a zamiast upajać się sukcesami w sporcie można upić się wódą.

Lobby od ogłupiania mas: propagandyści, psychologowie i pedagodzy ma sie coraz lepiej!

Rozwiń
Gość
Gość (6 lipca 2015 o 06:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale jakich terrorystów można się spodziewać na Lubelszczyźnie? Co najwyżej band potomków UPA...
Rozwiń
Gość
Gość (5 lipca 2015 o 18:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
już dawno niczego głupszego nie czytałem - z tego co czytam dziennik ma parytet na niedorozwiniętych umysłowo pseudodiennikarzyn takich jak "ask" . JESTEM OFICEREM SŁUŻB SPECJALNYCH. TAKI IDIOTYCZNY TEKST WIĘCEJ ZROBI SZKODY NIŻ POŻYTKU - JEŻELI WYDAWCA ZAPŁACI ZA TO G_W_NO WIERSZÓWKĘ, TO OZNACZA ŻE NACZELNY SZTANDARU MA MNIEJ ROZUMU NIŻ ZATRUDNIONY GIMNAZJALISTA.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!