Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

18 kwietnia 2018 r.
21:44

Egzamin gimnazjalny z matematyki. "Jestem dobrej myśli" [arkusze, odpowiedzi]

Autor: Zdjęcie autora ask
0 3 A A
– Dzisiejszy egzamin nie był trudny – mówią uczniowie Prywatnego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Lublinie<br />
– Dzisiejszy egzamin nie był trudny – mówią uczniowie Prywatnego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Lublinie
(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

W czwartek drugi dzień egzaminu gimnazjalnego, a zarazem dzień, którego uczniowie boją się najbardziej, bo trzeba będzie zmierzyć się z matematyką i testem z przedmiotów przyrodniczych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę blisko 19,5 tys. uczniów w województwie lubelskim, w tym prawie 3 tys. w samym Lublinie, zmierzyło się z częścią humanistyczną egzaminu gimnazjalnego, czyli historią, wos i językiem polskim. 

– Nie było trudno. Na historii i wos bardzo dużo informacji można było odczytać z mapy i diagramu lub wywnioskować logicznie – opowiada Monika Kamińska z Prywatnego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Lublinie, która wyszła z egzaminu na długo przed wyznaczonym czasem. – Jak zawsze pojawiły się pytania o reformację. Dużo było też o zaborach i I wojnie.

– Problemy mogły sprawić tylko pytania o władców Polski. Wprawdzie wiele rzeczy dało się wywnioskować z tekstu, ale daty podawać trzeba było już samodzielnie – dodaje Bartosz Sokołowski, uczeń „Jadwigi”, który liczy na to, że na egzaminie z języka polskiego padną pytania związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dobre humory dopisywały także po egzaminie z języka polskiego. – Oczywiście wszystko będzie wiadomo dopiero wtedy, kiedy opublikowane zostaną wyniki, ale jest dobrze – oceniał Bartłomiej Piotrowski, który jako drugi wyszedł z egzaminu w prywatnym Gimnazjum i Liceum Śródziemnomorskim im. św. Dominika Guzmana w Lublinie. – Dużo pytań dotyczyło czytania tekstu ze zrozumieniem. Pytania zamknięte były naprawdę proste. Naszym zadaniem było scharakteryzowanie też bohatera, który stawał przed największym wyborem w swoim życiu, kierując się największymi wartościami. Dla mnie wybór był prosty: opisałem Skrzetuskiego.

W czwartek przed uczniami egzamin z matematyki oraz – najbardziej obszerny – test z przedmiotów przyrodniczych.
– Po pierwszym dniu jestem dobrej myśli – komentuje Maksymilian Górczyk, uczeń gimnazjum przy ul. Długosza. – Trzy dni egzaminów zlecą bardzo szybko i będziemy mieć wreszcie upragniony spokój.

Był przeciek?

Część gimnazjalistów boi się, że egzamin z języka polskiego zostanie unieważniony. Wszystko dlatego, że na 20 minut przed otwarciem kopert na Twitterze pojawiła się informacja o treści pytania otwartego. Opublikować miała je gimnazjalistka, która wspólnie ze swoją nauczycielką otworzyła arkusze przed wyznaczonym czasem. CKE powiadomiła o „możliwości przecieku” policję. Jeśli ta ustali, w której szkole arkusz został otwarty przedwcześnie, wszyscy jej uczniowie będą musieli napisać egzamin ponownie.

Egzamin gimnazjalny - matematyka. Jak zwiększyć swoje szanse?

Statystyki są jednoznaczne - gimnazjaliści najgorzej wypadają na egzaminie z matematyki. Nic dziwnego, że drugi dzień egzaminów gimnazjalny przeraża ich najbardziej. Wiemy, jak zwiększyć swoje szanse. 

Czasu na powtórkę już nie ma. Lepiej wyjść na spacer i zapomnieć o stresie. Eksperci szkół matematycznych MathRiders Polska radzą by w trakcie samego egzaminu zastosować kilka prostych zasad, które mogą pomóc podczas rozwiązywania matematycznych zadań.

  1. Przeczytaj cały egzamin. Rozwiązywanie zadań warto rozpocząć od zapoznania się z całością arkusza. Przeanalizowanie treści pozwoli ocenić, z jakimi działami matematyki mamy do czynienia i jaka jest skala ich trudności. Być może na końcu znajdują się najłatwiejsze zadania, a jeśli skupimy się jedynie na pierwszych obliczeniach możemy ich nawet nie zdążyć przeczytać.
  2. Jeśli masz problemy z zadaniem zostaw je i wróć do niego później. Często stres powoduje, że w jednej chwili zapominamy wszystko i nie potrafimy wykonać prostych obliczeń. Dlatego warto odłożyć problematyczne zadanie. Zdarza się, że wykonując inne polecenie, umysł człowieka przypomina sobie klucz do rozwiązania tego poprzedniego.
  3. Przed rozwiązaniem zadań zamkniętych przeanalizuj podane odpowiedzi. Czasami wystarczy przyjrzeć się krytycznie odpowiedziom i spróbować dopasować właściwą. Bywa, że obliczenia mogą być bardzo czasochłonne, a dzięki przeanalizowaniu zaproponowanych rozwiązań możemy z łatwością wskazać prawidłowe.
  4. Po zapoznaniu się z treścią zadania, oszacuj prawdopodobną odpowiedź. Dzięki temu działaniu wiemy np. w jakich przedziałach liczbowych powinien znajdować się wynik. Egzamin jest sytuacją, w której dużą rolę odgrywa stres. Podczas rozwiązywania zadań, skupiamy się wyłącznie na obliczeniach, zapominając o logicznym myśleniu, przez co pojawiają się tak abstrakcyjne wyniki jak: pół osoby czy ujemny wiek człowieka.
  5. Wróć do treści zadania. Wykonując skomplikowane matematyczne obliczenia warto ponownie przeczytać treść zadania i sprawdzić, czy dobrze je zrozumieliśmy. Przeprowadzając obliczenia często działamy schematycznie, a następnie okazuje się, że polecenie było inne niż nam się początkowo wydawało. Dlatego też, dobrą praktyką jest zapisanie odpowiedzi, dzięki czemu sprawdzimy, jakie było pytanie i czy właśnie na nie znaleźliśmy rozwiązanie.

Oficjalne odpowiedzi i arkusze z matematyki (CKE) opublikujemy po egzaminie.

Egzamin gimnazjalny 2018

Pozostałe informacje

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 kwietnia 2024, 19:00

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 kwietnia (piątek) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 znała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!