środa, 24 stycznia 2018 r.

Edukacja

Które powiaty najlepsze na maturze? Duże różnice między liceami a technikami

Dodano: 7 lipca 2017, 13:20

Wiemy już, jak poszło maturzystom w powiatach. Z danych Centralnej komisji Egzaminacyjnej wynika, że na podium w zdawalności poszczególnych przedmiotów najczęściej pojawiają się absolwenci szkół średnich z Lublina i powiatu łukowskiego. Statystyki pokazują też duże dysproporcje między uczniami liceów ogólnokształcących i techników.

Najwyższym wynikiem z języka polskiego mogą się poszczycić maturzyści z Zamościa. Do matury podchodziło tam 1670 osób, które osiągnęły średni wynik 64 proc. Kolejni byli uczniowie z powiatu łukowskiego (62 proc.), powiatu włodawskiego (59 proc.) oraz tomaszowskiego i bialskiego (po 58 proc.). Najniższy średni wynik 48 proc. uzyskali maturzyści z powiatu parczewskiego.

Obowiązkowy egzamin dojrzałości z matematyki najlepiej poszedł uczniom z Lublina i z pow. łukowskiego, którzy uzyskali średnio 60 proc. Tylko jeden punkt procentowy mniej uzyskali uczniowie z powiatu puławskiego. W statystykach najgorzej wypadają natomiast uczniowie z pow. chełmskiego (32 proc.).

Ostatnim obowiązkowym egzaminem maturalnym był język obcy. Z językiem angielskim najlepiej poradzili sobie maturzyści z Lublina (4002 osoby – 76 proc.), Białej Podlaskiej (921 osoby – 72 proc.) i powiatu puławskiego (1026 osób – 71 proc.).

Z kolei w języku niemieckim bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z powiatu ryckiego (ale pisały go tam tylko dwie osoby), otrzymując średnio 98 proc. Jedna osoba zdająca w pow. hrubieszowskim otrzymała 96 proc., a pięciu maturzystów z powiatu włodawskiego zdobyło 85 proc.

Tegoroczni maturzyści mogli też wybierać wśród 13 przedmiotów dodatkowych. W biologii najlepiej wypadli uczniowie z Lublina, zdobywając średnio 44 proc., z Chełma – 42 proc. i pow. łukowskiego – 41 proc. Najlepszą znajomością chemii wykazali się uczniowie z pow. łukowskiego (61 proc.). Za nimi z 50 proc. wynikiem uplasowali się uczniowie z Lublina i pow. biłgorajskiego (46 proc.). Egzaminem z fizyki mogą pochwalić się ponownie uczniowie z pow. łukowskiego (51 proc.), Białej Podlaskiej (50 proc.) i pow. krasnostawskiego (49 proc.). W geografii najlepsi byli uczniowie z pow. krasnostawskiego (38 proc.), Lublina (37 proc.) oraz pow. hrubieszowskiego i łukowskiego (po 36 proc.).

Historia to kolejny sukces uczniów z pow. łukowskiego (36 proc.), tomaszowskiego (35 proc.) i Lublina (34 proc.). Informatyka przyniosła szczęście maturzystom z pow. biłgorajskiego (45 proc.), włodawskiego (41 proc.) oraz Lublina i pow. parczewskiego (po 39 proc.). Z egzaminu z wiedzy o społeczeństwie najwięcej, bo 38 proc., otrzymali absolwenci szkół średnich z pow. biłgorajskiego. Za nimi w statystykach przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną uplasowali się uczniowie pow. łukowskiego, włodawskiego i z Lublina (po 30 proc.).

W rozszerzonym egzaminie z matematyki najlepiej poradzili sobie uczniowie z Zamościa (48 proc.), Lublina (44 proc.) oraz pow. łukowskiego i puławskiego (po 43 proc.). W zmaganiach z językiem polskim wysoka wiedzą wykazali się uczniowie z pow. lubelskiego (63 proc.), z Lublina (59 proc.) oraz powiatu krasnostawskiego (55 proc.), a z językiem angielskim – pow. łukowskiego (65 proc.), Lublina (64 proc.) i pow. puławskiego (63 proc.).

Maturalne statystyki pokazują też ogromne dysproporcje absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Egzamin obowiązkowy z języka polskiego we wszystkich ogólniakach Lubelszczyzny najlepiej napisali absolwenci Zamościa, otrzymując średnio 68 proc. Najlepsi uczniowie techników z pow. łukowskiego otrzymali natomiast jedynie 58 proc. To bardzo mało biorąc pod uwagę, że najgorsze wyniki wśród licealistów to 52 proc. (w pow. zamojskim i hrubieszowskim). W przypadku egzaminu z matematyki najlepszy wynik wśród licealistów osiągnęli uczniowie z pow. łukowskiego (66 proc.), a wśród absolwentów techników – pow. puławskiego (54 proc.). Obowiązkowy egzamin z jęz. angielskiego najlepiej napisali licealiści z Lublina (79 proc.), a najgorzej z pow. chełmskiego (51 proc.). W technikach to odpowiednio 68 proc. w Lublinie i zaledwie 41 proc. w pow. janowskim.

Użytkownik niezarejestrowany
areka
gość
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 lipca 2017 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież napisałem, że w powiecie jest b. mało szkół ponadgimnazjalnych. Przecież prosiłem, żeby mnie poprawić, jeśli nie chodziło tylko o 2 klasy liceum w Siedliszczu. Olaboga! Faktycznie, istnieje jeszcze liceum w Dubience. Więc nie jedno, a dwa licea na cały powiat! To faktycznie wywraca do góry nogami sens tego, co napisałem! Przy okazji, pomóż mi, bo nie potrafię dojść, co Ci dolega: zwykłe buractwo czy braki umysłowe? Czy może kombinacja powyższych połączona z tym, że zupełnie przypadkiem mieszkasz w Dubience?
Rozwiń
areka
areka (10 lipca 2017 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakaś humanistka z Wygody pisze?
Rozwiń
gość
gość (9 lipca 2017 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do gościa z 1.53.. miło, że zacząłeś od przedstawienia się i tezy a później już trzymałeś poziom dowodząc wspomnianą tezę! Jeśli już starasz się o bycie autorytetem to sparwdź o czym piszesz. W powiecie chełmskim są dwa licea ogólnokształcące- w Siedliszczu jak piszesz i Dubience, o czym nie wiesz lub nie chcesz wiedzieć. Porównaj wyniki tych dwóch szkół i wypowiadaj się dopiero wtedy. W jednym więc zgodzę się z Tobą, "półgłówki są, ale głównie w komentarzach".
Rozwiń
Gość
Gość (9 lipca 2017 o 01:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Półgłówki są, ale głównie w komentarzach. W Powiecie chełmskim jest bardzo mało szkół ponadgimnazjalnych, dlatego statystyka dla powiatu świadczy w zasadzie o pojedynczych szkołach, a nie o powiecie jako takim. Te 40 osób to, poprawcie mnie, zapewne 2 klasy liceum w Siedliszczu, które, umówmy się, z wysokiego poziomu nie słynie. Młodzież z powiatu woli się uczyć w samym Chełmie, dlatego padło m.in liceum w Rudzie-Hucie. Ze statystyki wynika, że zdawalność wśród uczniów LO jest w Chełmie wyższa niż w Lublinie, Zamościu i Bialej. Interesujące, zważywszy że w ostatnich latach chełmskie licea lecą w rankingach. Ogólną statystykę w mieście zaburzają słabsze wyniki wśród uczniów techników, co nie dziwi, bo w mieście chyba tylko w ZST walczy się o jakiś wynik. Tak czy siak, chełmscy licealiści nie mają się czego wstydzić.
Rozwiń
Gość
Gość (8 lipca 2017 o 14:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A wszyscy tutaj obecni to geniusze?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!