piątek, 19 stycznia 2018 r.

Edukacja

Luty, marzec, kwiecień, ...matura

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 stycznia 2009, 16:10

Jeszcze tylko dwa tygodnie mają tegoroczni maturzyści na zmianę przedmiotów, które będą zdawali w maju.

Ostateczne deklaracje muszą złożyć do 7 lutego. Podobnie jak ci, którzy maturę już zdawali, ale chcą poprawić swój wynik.

W ub. tygodniu maturzyści pisali egzaminy próbne. M.in. od ich wyników będzie zależało, jakie przedmioty uczniowie będą zdawali na majowej maturze. Wstępne deklaracje w tym zakresie maturzyści składali do 30 września. Ale wielu z nich, po styczniowych egzaminach próbnych, często decyduje się na zmianę przedmiotów.

- Mają na to czas do 7 lutego - informuje Renata Janicka z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, która odpowiada za egzaminy w naszym regionie. - To ostateczny termin na złożenie deklaracji z przedmiotami wybranymi na majową maturę.

Do 7 lutego mogą się też zgłaszać maturzyści z poprzednich lat, którzy chcą poprawić egzamin lub zadeklarować dodatkowy przedmiot, którego nie zdawali wcześniej. Wystarczy wypełnić deklarację maturalną dostępną na stronie CKE i złożyć ją w swojej macierzystej szkole. To samo dotyczy tych, którzy w poprzednich latach skończyli szkołę ponadgimnazjalną, ale nie przystępowali do matury.

Sama matura rozpocznie się w tym roku w poniedziałek 4 maja egzaminem pisemnym z języka polskiego. Potem, w kolejnych dniach, na maturzystów czekają: język angielski, wiedza o społeczeństwie, język niemiecki, geografia itd. I tak aż do 20 maja, kiedy kończą się matury pisemne.

Potem pozostanie tylko czekanie na wyniki. I to, podobnie jak w poprzednich latach, długie czekanie. Uczniowie poznają wyniki dopiero… 30 czerwca, czyli prawie dwa miesiące od pierwszego egzaminu i ponad miesiąc od zakończenia matur pisemnych.

Jak wyjaśniają przedstawiciele OKE, taki długi termin bierze się przede wszystkim z dużej ilości prac, które muszą sprawdzić egzaminatorzy. Każdy uczeń pisze na maturze egzaminy z co najmniej trzech przedmiotów. A ich oceny muszą być jeszcze weryfikowane. To wymaga czasu. I cierpliwości maturzystów.

Kalendarz maturzysty

- maj 2009

4.05. poniedziałek - język polski
5.05. wtorek - język angielski
6.05. środa - WOS
7.05. czwartek - język niemiecki
8.05. piątek - geografia
11.05. poniedziałek - biologia
12.05. wtorek - historia
13.05. środa - matematyka
14.05. czwartek - fizyka, historia sztuki
15.05. piątek - chemia
18.05. poniedziałek - język rosyjski
19.05. wtorek - język francuski
20.05. środa - język mniejszości narodowych
20.05. środa - język hiszpański, informatyka
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!